İsrail'in Gazze'ye saldırıları ülkeyi turizmde dünyadan izole etti İsrail'in Gazze'ye saldırıları ülkeyi turizmde dünyadan izole etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, Israil'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda uluslararası hukuku ihlal etmesiyle ilgili, "çatışma bittikten sonra hesap verilebilir olunması gerektiğini" belirtti.

Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dujarric, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesinde, İsrail'in, Gazze'ye düzenlediği "uluslararası hukuka aykırı saldırılar" nedeniyle yargılanması gerektiği konusundaki sözlerine, Guterress'in verdiği cevapla ilgili, "Genel Sekreter'in tutumu açıktır." dedi.

"Her çatışmada olduğu gibi çatışma bittikten sonra hesap verilebilir olunması gerekiyor." diyen Dujarric, hem uluslararası sistemde hem BM sisteminde, "bu sorumluluğu sürdürmek için tasarlanmış farklı mekanizmaların" varlığına dikkati çekti.

Dujarric, İsrail'in esir değişimi çerçevesine serbest bıraktığı Filistinlilerin işkence gördüklerine dair beyanatlarıyla ilgili olarak da, "Hapishanede veya idari gözetim altında tutulan herkesin temel insan haklarına ve uluslararası hukuka uygun şekilde muamele görmesi gerekir. Ve bu yasanın ihlal edildiği her durumun soruşturulması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Guterres arasında dün gerçekleşen telefon görüşmesinde İsrail'in hukuk tanımayan saldırılarına karşı uluslararası toplumdan beklentiler, insani krize çözüm önerileri ve kalıcı barışa yönelik çabalar ele alınmıştı.

Erdoğan görüşmede, İsrail'in uluslararası hukuku, savaş hukukunu ve insani hukuku çiğnemeye devam ettiğini ve işlenen suçların hesabını uluslararası hukuk önünde vermesi gerektiğini belirtmişti.

- İsrail'in Gazze'yi işgalinde son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme" gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze'deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bini aştı.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 246 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 85 Hizbullah mensubu öldü.

- Hamas ile İsrail arasındaki esir takası mutabakatı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, 27 Kasım’da Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.