Birden Fazla Word Dokümanı İçin İçindekiler Tablosu Oluşturmak

Çok uzun bir belge üzerinde çalışıyor ancak Word’ün asıl doküman özelliğiyle uğraşmak istemiyor musunuz? Word’ün Master Doküman özelliği, geçmişte, belgelere zarar verdiği yönünde tanınmaktaydı.İçindekiler Tablosu oluştururken bir master doküman kullanmamak için bir .

Birden Fazla Word Dokümanı İçin İçindekiler Tablosu Oluşturmak
09 Ocak 2020 - 00:27

Çok uzun bir belge üzerinde çalışıyor ancak Word’ün asıl doküman özelliğiyle uğraşmak istemiyor musunuz? Word’ün Master Doküman özelliği, geçmişte, belgelere zarar verdiği yönünde tanınmaktaydı.

İçindekiler Tablosu oluştururken bir master doküman kullanmamak için bir çözüm yolu bulunuyor. Master Doküman kullanmamak için belgenizin her bölümü için ayrı bir dosya oluşturabilir, sonra da ortak bir içindekiler tablosu yapmak için de ayrı bir dosya yaratabilirsiniz. Bunu yapmak, elle yapacağınız bazı düzenlemeler gerektirecektir ancak çok zor bir iş değil. Bunu yapmak için, bütün ayrı belgelerinizde, Word’deki hazır başlık formatlarını kullanmalısınız. Ayrıca, süreci basitleştirmek için, bütün ayrı dosyalarınızı ve içindekiler dosyanızı aynı dizinde saklamanızı öneriyoruz.

Şimdi, içindekiler tablosu için, dosya isminde de bunu belirttiğiniz bir dosya oluşturun.

Menüdeki Ekle sekmesini tıklayın. Metin bölümünde, Hızlı Parçalar simgesini tıklayın ve açılan seçeneklerden “Alan”ı seçin.

“Alan” açılır penceresi görüntülenecektir. Burada, “Lütfen Alan Seçin” bölümünde, Alan Adları arasında aşağıya doğru gidip, Referans Belge (Reference Document) anlamına gelen RD’yi seçin.

Alan Özellikleri bölümündeki kutucuğa, içindekiler listesinde ilk listelenecek olan belgenin ismini girin. Eğer yazacağınız Word dosyası, içindekiler dosyasıyla aynı dizinde değilse, bütün adres yolunu yazdığınızdan emin olun.

NOT: Burası, içindekiler dosyasıyla diğer dosyaların aynı dizinde olmasının işe yaradığı yerdir.

Eğer ismini yazacağınız Word dosyasıyla içindekiler dosyası aynı dizindeyse, “Yol, geçerli belgeye bağlı” yazılı bölümdeki kutucuğu tıklayın.

Ve “Tamam”a tıklayın.

Eğer belgenizde alan kodunu göremiyorsanız, gizli metni görmek için “Giriş” sekmesindeki Paragraf sembolü olan düğmeyi tıklayın.

İçindekiler listesine dahil etmek istediğiniz her Word belgesi için yukarıda anlattığımız hususları tekrarlayın.

Şimdi, içindekiler listesini, alan kodlarının öncesine, belgenin en başına koymak istiyoruz, bu yüzden, imleci ilk alan kodunun önüne koyun ve “Enter”a basın. Daha sonra, menüde Başvurular sekmesine gelin ve İçindekiler Tablosu bölümünde “İçindekiler” seçeneğini seçin. Buradaki Otomatik Tablo seçeneklerinden birisini seçin.

Seçtiğinizde, içindekiler tablosu imlecin olduğu yere eklenecektir. Eğer sadece bir alan kodunu (sizin girdiğiniz RD kodlarına benzer) görüntülüyorsanız, içindekiler tablosunu görmek için, imleci alanın içerisinde bir yere getirin ve Alt+F9’a basın.

Burada, bütün sayfa numaralarının “1” olduğunu göreceksiniz. Bütün belgeler birer sayfa ve hepsi de ilk sayfa numarası olarak “1” ile başlamaktalar. Burası, el ile müdahalenin başladığı yer olacak. Yapmanız gereken, içindekiler tablosunda yer alan bütün belgelerin başlangıç sayfa numarasını değiştirmek.

NOT: Eğer çok fazla belgeniz varsa bu işlem çok zaman alabilecektir. Belgelerden birisini her değiştirdiğinizde ve sayfa sayısında oynama olduğunda, o belgeden sonra olan bütün belgelerin başlangıç sayfa numarasını güncellemeniz gerekecektir.

İçindekiler tablosunda yer alan ikinci belgeyi açın. Eğer belgede henüz sayfa numarası yok ise, Ekle sekmesine gelin ve Üst Bilgi & Alt Bilgi bölümünden Sayfa Numarası seçeneğini seçin. Açılan menüde sayfa numarasının belgede nerede durmasını istiyorsanız işaretleyin ve alt menüden biçimini seçin.

Başlangıç sayfa numarasını değiştirmek için, Alt Bilgi & Üst Bilgi menüsünden Sayfa Numaraları bölümünü tekrar seçin ve açılan menüde “Sayfa Numaralarını Biçimlendir”i seçin. Sayfa numarası biçimlendirme penceresinde, “Başlangıç” yazan seçeneğin karşısındaki kutucuğa başlangıç sayfa numarasını yazın. Kutucuğa herhangi bir değer yazdığınızda, yanındaki düğme otomatik olarak seçilmiş olacaktır. Sonra “Tamam” a tıklayın.

İçindekiler Tablosunda yer alan bütün belgelerin başlangıç sayfa numaralarını değiştirmek için yukarıda açıkladığımız basamakları tekrar edin. Bütün belgeler güncellendiğinde, içindekiler tablosunun olduğu Word belgesini yeniden açın. İmleci İçindekiler Tablosu alanına getirin. İçindekiler Tablosunun üzerinde bazı seçenekler görülecektir. Tabloyu Güncelleyin düğmesine basın.

Eğer içerikteki belgelerden herhangi birisine ilave başlıklar eklediyseniz, açılan pencerede, eklediğiniz başlıkları ilave edip sildiklerinizi çıkartacak şekilde bütün tabloyu güncelleme veya sadece sayfa numaralarını güncelleme seçenekleri sunulacaktır. Bu seçeneklerden hangisini arzu ediyorsanız seçin ve “Tamam”a tıklayın.

Bağımsız belgelerdeki değişiklikleri gösterecek şekilde, sayfa numaraları güncellenecektir.

Bu süreç, eğer içindekiler dosyasında gösterilecek çok fazla belgeniz varsa can sıkıcı bir süreçtir, ancak, Master  Doküman kullanmamak için bir çözüm yoludur. Bu çözüm mükemmel değildir, ama işe yarayacaktır.

Bu haber 4804 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum