Bir filozof ne iş yapar?

Bir filozof ne iş yapar, diye sorabilirsiniz.

Bir filozof ne iş yapar?

Bir filozof ne iş yapar, diye sorabilirsiniz.

Bir filozof ne iş yapar?
24 Şubat 2018 - 23:44

Filozof, sorulara cevap arar. Diyelim ki babanız kayboldu, onun nerede olduğunu merak ediyorsunuz. Ve en yakın fakülteye gidip bir filozofa soruyorsunuz. Diyorsunuz ki sizin sorulara cevap verdiğinizi duydum, oldukça ikna edici cevaplarmış bunlar! Söyler misiniz bayım, benim babam nerede şimdi, ne yapıyor?

Filozof sizi böylesine basit bir konuda yanıltacaktır. Size yardımcı olmayacak, olmak da istemeyecektir. Büyük ihtimalle babanızı umursamıyor! Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse kendi babasını da umursamıyordur. Onun umrunda olan şeyler, herkesin babasıdır. Yani herkesin cevap aradığı sorularla ilgileniyordur. 

Filozoflar ete kemiğe bürünmüş belli bir kişinin sorularıyla ilgilenmezler. Onların sorunları çok eski ve köklü. İnsanlığın ortak kaygı ve meraklarıyla ilgili… Biraz tuhaflar ama anlaşılması bir açıdan kolay. O soruların bir kısmını çocukken siz de sordunuz fakat büyüyünce hayat meşgalesi size onları unutturdu. İşte birkaç felsefi soru:

Diyelim ki hayat bir bulmaca. Yaşamak için bu bulmacayı çözmek zorunda mıyız? Bazı insanlar niçin kötü? İnsan doğası nasıldır, iyi mi kötü mü yoksa nötr mü? Niçin kurallar var? Her yerde kurallar olmak zorunda mı? Evren gerçekten var mı? Neden hiçbir şey yok değil de bir şeyler var? Gerçeğe olduğu gibi tanık olabilir miyiz? İnsanlar hangi yaşta bir yetişkin olurlar? Yetişkin olmak ne demektir? Bazılarımızın hayvanları var da niye insanları yok? Bir insan niçin her şeyiyle bize ait olamaz? Eğitimin amacı ne olmalı? Kararsız kaldığımız her durumda ne yönde karar vereceğimizi söyleyen bir prensip var mı? Bir ormanda bir ağaç yıkılsa ve onu hiç kimse görmese, duyamasa yine de o ağaç yıkılmış olur mu? Ölüm nedir? Davranışlarımızda, seçimlerimizde özgür müyüz?

Kabul ediyorum, bu soruların belli bir yanıtı yok, hiç kimse kesin yanıtlara sahip değil. Filozoflar yine de olabildiğince çok sayıda cevap ortaya koymaya çalışıyorlar. Beğendiğiniz birini alabilirsiniz. :)

O soruların cevapları niçin yok?

Çok haklı ve yerinde bir soru  olarak "Felsefi soruların cevabı neden yok" diye sorabilirsiniz. İşte bu üzerinde düşünülmeye değer bir soru.

Kesin olarak bilmiyorum fakat birkaç fikrim var:

Normalde bir soru varsa cevap da olmalı. Cevabı yoksa bir sorunun saçma olduğuna hükmederiz. Ne var ki bu sorular hiç de saçma görünmüyor. Dolayısıyla eksik ya da tam fark etmez, bir cevap vermeyi hak ediyorlar. Tek bir kişinin zihinsel yeteneğini aşıyorlar. Çünkü bür tür sorulara cevap verebilmek için, sorulan konuyla alakalı her şeyi bilmek gerekir. Fakat biz herhangi bir konuda henüz her şeyi tam olarak bilecek seviyeye ulaşamadık, belki de hiçbir zaman ulaşamayacağız. Verdiğimiz cevaplar hep eksik kalıyor. Belki ileride yapay zekalı kuantum bilgisayarlar bu sorulardan bazılarını cevaplayabilir. En önemli gerçek şu: Bu sorulara kesin bir cevap vermek ya da herhangi bir cevap vermek zorunda değiliz. Cevap vermesek de gündelik yaşam kesintiye uğramadan devam eder. Aksine bu sorular işi gücü engeller. "Soru sormayı bırak da işine bak!" der babam. Bu sorular, işi-gücü engelliyor aslında. Boş zaman gerekiyor biraz da. Bir filozof aslında işi gücü olmayan bir aylaktır, demiyorum ama karnı da tok olmalı en azından felsefe yapabilmek için. Aç ayı oynamadığı gibi, aç filozof da felsefe yapamaz

Bu haber 2712 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğitimde FETÖ Kadrolaşması Uyarısı
Eğitimde FETÖ Kadrolaşması Uyarısı
Deneyap Türkiye genelinde yayılıyor
Deneyap Türkiye genelinde yayılıyor