Bir çocuk intiharı daha

Geçenlerde, tv kanallarının birinde yine bir intihar vakası, tüm detayıyla sanki bir reklam filmi edasıyla yayınlanıyordu. Bu haberi bir acı haber olmaktan çıkarıp, çeşitli flashlarla süslenerek sanki sıradan ama ilgi çekici bir olaymış gibi anlatmaya ne zaman başladı bu millet ve medya.

27 Mart 2017 - 10:57

İntihara teşebbüs eden bir lise öğrencisi idi. Ölmemişti şükür ki, çeşitli kırıklarla atlatmıştı olayı. Ama onu bunu yapmaya iten neydi ? Toplumumuzda giderek yaygınlaşan bu intihar vakalarının yaş seviyesi neden hızla daha küçük yaşlara doğru iniyordu ?

Biz ne zaman bu kadar yalnızlaşan ve acılarını, çaresizliklerini aileleri, akrabaları veya arkadaşları ile paylaşarak rahatlayan bir millet olmaktan çıkmıştık ?

Ve en acısı da, bu intihar vakasının anlatılış şekliydi. Büyük bir acı ve kayıp bir sinema filmi gibi vurucu darbelerle ancak duygusuzca anlatılıyordu…..
Ben uzunca bir süre sadece ağladım.

Yüreğim yandı, kalbim acıdı. Bir lise öğrencisinin bunu yapmasına sebep olabilecek ne gibi bir acı,çaresizlik veya yalnızlık yaşamış olabileceğini, anne-babasını, bunu gören arkadaşlarını, okulunu ve daha bir sürü şeyi düşünüyordum aynı anda ama en baskını bir gencin yaşamının en eğlenceli günleri, pırıl pırıl bahar olması gereken zamanları bu derece gölgeleyecek ne hissetti bu çocuk sorusu içimi yaktı.

Çocuğu ve ailesini tanımıyorum, hakkında bildiğim sadece ülkemizin en başarılı okullarından birinde lise öğrencisi olduğu. Yani şu anda bile o okula girebilmek için seneler öncesinden hazırlıklara başlayan, yarış kulvarında soluk soluğa koşan pek çok öğrencinin ve ailenin gıpta edeceği, kendi sınav yılında binlerce öğrenciyi geride bırakıp yüzdelikte en tepelerde puanlara ulaşmış çok başarılı bir öğrenci.

Eğitim sisteminin bizim kontrolümüz dışında aileleri ve çocukları itelediği yönde istenilen sonuca ulaşmış ve lise maratonunda önlere yerleşmiş bir çocuk. Sadece bu açıdan bakarsak, bu çocuğun o anda başarılı olduğu için mutlu olması gerekirken, onu bu davranışa sürükleyen neydi peki ?

O yavru, birilerinin evladı ! Ya ölseydi ne olacaktı tüm o sınav hazırlıkları. En başarılı mezunlar veren okulun adı, diploması, getireceği avantajlar ve bazı ailelerin bakış açısıyla acımasız hayata hazırlamak için acımasızca zorlamakla geçen yılları ne olacaktı o çocuğun…

Elinizden kayıp giden evladınızın, size geride bırakacağı başarılar ve diplomalar hangi annenin yüreğini teselli eder. Hangi yavrunun yokluğunu telafi eder. Henüz bir çocukken intihar etti ama bakın sınav da şu notu almıştı der mi hiçbir anne-baba ?

Tüm anne-babalar için evlatlarından daha kıymeti hiçbir şey olmadığını biliyorum. Bir yerlerde onlar için en doğrusu olduğuna inandığımız veya inandırıldığımız şeyleri yapıyoruz hepimiz. Ama bunları yaparken onlarla aramıza kalın duvarlar örüp, o sıcacık tutulması gereken aile bağlarını bir bir koparıyoruz bazen farkında olmadan. Bu bağlardan çok küçük yaşlarda kopmuş yeni gençlerimiz, ergenlerimiz hayata karşı o yaşlarda o kadar yalnızlaşıyorlar ki sıkıntılarını, dertlerini veya sevinçlerini paylaşacak , etkilerini duygusal olarak hafifletecek candan ilişkileri en başta ailelerinden bulamayınca maalesef bu derece üzücü davranışlara veya bu boşluğu dolduracak, hissettiklerinin etkilerini azaltacak uyuşturucu maddelere yöneliyorlar.

Çocuklarım öncelikle sağlıklı şekilde yanımda olmalı benim, bunun yanında hayatında elde edeceği veya kaybedeceği her ne olursa tüm acıları, etkileri, sevinçleri, üzüntüleri gibi her türlü hisleri ile hayata karşı onlarla birlikte durabilmek ve onların sırtlarını, yüreklerini, ellerini ve kişiliklerini daha güçlü kılacak şekilde bir birlik ve bağ içinde olmaktan başka amacım yok benim.

Ve hep söylediğim gibi;

Hiçbir başarı, diploma, kariyer, gelir, unvan, sistem veya politika için harcayacak çocuğum yok...
Tüm bunlar için bir şekilde harcanan her çocuk için de acı içinde kıvranan bir yüreğim var..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"