Binlerce öğretmen okullar açılmadan göreve iade bekliyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde Bakanlık, valilik veya kaymakamlıklarca eğitim çalışanları hakkında tedbiren açığa alma işlemi uygulandı. Kişi hakkında tahkikat yapmak, suça mesnet olabilecek bir delil varsa, bunu ortaya çıkarmak, suç unsuru yok ise de kişinin görevine iadesini sağlamak üzere izlenmesi gereken bu idari işlem sürecinin çok fazla uzaması binlerce öğretmenin yeni öğretim yılında görevinin başında olmasını engelleyecek gibi görünüyor.

07 Eylül 2017 - 01:15 - Güncelleme: 07 Eylül 2017 - 01:21

Valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde birbirinden çok farklı uygulamaların olması, farklı farklı kıstasların esas alınması, iller arasında tam bir uygulama birliğinin bulunmaması, sürecin çok sayıda öğretmenin göreve iadelerinin gecikmesine sebep oluyor. 
Devletin bir daha böylesi alçakça bir girişime uğramaması, milletimizin geleceğinin organize edilmiş kuklaların elinde başka tehditlere maruz kalmaması için yasal çerçevede her türlü önlem mutlaka alınmalıdır. Çok gizli ve çok yüzlü bu yapının deşifre edilmesi, FETÖ üyesi olan her kim varsa tespit edilmesi ne kadar büyük bir önemi haiz ise bunlarla aynı muameleye maruz kalmış ancak örgüt ile herhangi bir bağı tespit edilememiş olanların bir an önce görevlerine iade edilmesi de o kadar önemlidir. FETÖ ile bağlantısı bulunmayan ancak tedbir amaçlı olarak açığa alınan kişilerin yeterli tahkikat yapılmasına rağmen görevlerine iade edilmemeleri, öğretmenlerin mağduriyetini her geçen gün artırmaktadır.
Açığa alınan kamu görevlilerinin açıkta kalma süresinin belirsiz bir şekilde uzaması, haklarında yapılan iş ve işlemlere yönelik hiçbir dönütün olmaması sorunun çözümüne dayanak değil, bu durumu fırsat için kullanmak isteyenlere ayak oluşturmaktadır.  Bazı valilik ve kaymakamlıkların açığa alınan öğretmenleri yapılan tahkikatların ardından suçsuz olduklarının tespit edilmesine karşın hala iade etmediğine yönelik iddialar, valiliklerin masum insanların sıkıntılarını gidermede yeterince hızlı olmadığı ve mağduriyetlerin oluşmasına neden olduğu eleştirilerine yol açıyor.
 
Aylarca açıkta bekletilen, hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen, sonunun ne olacağı belli olmayan kişilerin durumu netleştirilmeli, varsa suçları cezasını mutlaka çekmeli, suça konu teşkil edecek bir durumu yoksa hemen görevine iade edilmeleri hem masum insanların mağduriyetine son verilmesi açısından önemli bir hamle olacak hem de çok sayıda öğrencinin sene başında öğretmenlerine kavuşmasına güzel bir sebep olacaktır.
Açıkta bekleyen öğretmenlerin haklarında suç unsuruna rastlanmayanlarının göreve iadeleri konusunda Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmeli, inisiyatifi ele almalı; açığa alınan tüm Bakanlık çalışanları hakkında gerekli incelemeleri süratle sonuçlandırarak, masum olduğu ortaya çıkan personelin hızla görevinin başına dönmesini sağlamalıdır.

Bakanlık merkezde icra ettiği açığa alma işlemleri kadar valilik veya kaymakamlıklarca yapılan işlemleri de aynı hassasiyetle takip etmelidir. Valilik veya kaymakamlıklarca açığa alınanlardan masum olduğu anlaşılan personel hakkındaki göreve başlatılma işlemlerinin mülki idare amirlerince hızla yerine getirilmesi konusunda da gerekli tedbirler alınmalıdır”.
Öğretmenlersitesi/ÖZEL HABER
 

ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • Bir Abdullah
  2 ay önce
  11 aydır açıktayım adli soruşturmam yok ..iade dosyası hazır ancak bekletiliyoruz. ...peki neden...
 • Hoca
  2 ay önce
  15 Temmuz gecesi meydanda sabahladım ama bir yıldır açıktayım. O gece başıma darbeciler tarafından bomba düşse şehit sayılacaktık ama şimdi acaba fetöcü mü bu diye bir yıldır araştırılıyoruz.Bu işkence ne zaman bitecek bilmiyorum ama ben fetöcü değilim adli ve idari soruşturmam temiz çevre araştırması da temiz olmasına rağmen iade edilmiyorum.....
 • insan oğlu
  2 ay önce
  Ey Bakan 13 aydır açıktayım.İdari soruşturmam 16/12/2016 da bitti.Adli soruşturmam yok. Bu zalimliklere neden sesiz kaliyorsunuz. Kul hakkını basit mi görüyorsunuz.Mahşerde her saniye için hesaba tutulacağınızdan şüphem yok.
 • Taha CAN
  2 ay önce
  Cok tesekkur ederim.Oldukça duyarlı bir habrr olmuş.Bir öğretmen icin yeni egitim öpretim yılının basında öğrencilerinin basında olmamak çok üzücü
 • Rukiye
  2 ay önce
  Tam 13 aydır açıktayım.Ve benim durumumda birçok madur olmuş arkadaşlarımız var.Bizi anladığınız ve bu haberi yaptığınız için çok teşekkür ederiz.
 • rıza
  2 ay önce
  duyarlılığınınız için teşekkürler.14 aydır açıkta bekliyoruz
 • Açık
  2 ay önce
  Bu duyarlı haber için teşekkür ederiz.
 • sevgi
  2 ay önce
  Adıma kayıtlı ama benim. Kullanmadığım bir TLF hattı yüzünden 11 aydır acijtayim,hattı kullanan kişi belirlenmiş benim o hattı hiçbir zaman kullanmadığım adlı olarak ispatlanmış olduğu halde görevine iade edilmiyorum.bu teroristlerle yakından uzaktan zerre kadar bağım yok .ne olur bizi artık bunların kurbanı etmeyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı