Binlerce öğretim görevlisi mağdur

Binlerce öğretim görevlisi mağdur

Binlerce öğretim görevlisi mağdur
12 Eylül 2016 - 01:19

1 Eylül'de yayımlanan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'na eklenen maddeyle, devlet üniversitelerinde 33/A kadrosuyla görev yapan ve Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında atanan tüm ÖYP'li akademisyenler 50/D maddesine geçirildi. Bu değişiklikle doktoralarını yapan araştırma görevlilerinin yükseköğretim kurumlarındaki görevi doktora bittiğinde sona erecek. Araştırma görevlilerinin okulda kalıp kalmayacağına üniversite karar verecek.
Binlerce öğretim görevlisini etkileyen karar için sosyal medyada “#öyp50d” etiketi açıldı. Öğretim görevlilerine destek için binlerce mesaj atıldı.
KONU TBMM'YE TAŞINDI

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, düzenleme ile iş güvenceleri ortadan kaldırılan araştırma görevlilerinin durumunu Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Bozkurt, ÖYP kapsamında atanan binlerce araştırma görevlisinin 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda yapılan değişiklik ile statülerinin değiştirilerek mağdur edildiğini ifade etti.
Önergesinde “Düzenleme öncesi 33/A ile ÖYP'li araştırma görevlileri, maksimum 3 yıllık bir sözleşmeye tabi idi ve sözleşmeler üniversitenin inisiyatifine bağlı olarak uzatılabiliyor, sözleşme uzatılmasa dahi idari mahkemeye başvurarak dönebiliyordu” ifadelerine yer veren Bozkurt, bu son KHK ile ÖYP'li araştırma görevlilerinin hukuki yollara başvurarak dönüşünün önüne geçilmiş olduğunu, düzenleme doğrultusunda 50/D'li personelin, öğrencilik süresi boyunca asistan olarak çalışabileceğini ancak sonrasında başka kadro alamayacağına dikkat çekti.
“ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ MAĞDUR EDİLİYOR”

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ise araştırma görevlilerinin statülerinin herhangi bir işleme gerek kalmaksızın değiştirilmesi ile doktoralarını tamamlayan araştırma görevlilerinin görevlerine devam etmelerinin önüne geçilmiş olduğunu söyleyerek “Akademik camianın geleceğini oluşturan araştırma görevlilerinin bir gecede kadrolarından edilmesinin nasıl bir mantıklı yanı olabilir? İktidar doğru kararlar almalı, vatandaşlarının mağduriyet yaşamasına neden olmamalıdır. Ne yazık ki OHAL KHK’larıyla binlerce masum insan mağdur oldu, oluyor, ÖYP araştırma görevlileri de bu mağduriyet girdabına sokuldu. Bu kararın araştırma görevlilerinin FETÖ örgütü üyesi gibi algılanmalarına neden olacağı ihtimali bile bir mağduriyettir. Ayrıca FETÖ ile mücadele için araştırma görevlilerinin kadro değişikliği nasıl bir katkı sağlayacaktır bilmek istiyoruz” dedi.
ÖGESAN'DAN TEPKİ

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı nünde açıklama yapan Öğretim Elemanları Sendikası Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, “Kanıtsız, dayanaksız ve kişisel yargılara dayanan gözlemlere güvenerek işlem yapılmamalı, masumlar zarar görmemelidir. Ancak ne yazık ki ÖYP'li araştırma görevlileri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesinden 50/d maddesi kapsamına geçirilmiş yani bir nevi kadroları, işleri ellerinden alınmıştır. Bugün burada, bu duruma karşı tepkimizi ortaya koyacak, bu çok mühim yanlıştan biran önce geri dönülmesini isteyeceğiz. Birçok devlet büyüğümüzün kuru ile yaşın birbirinden ayrılacağını defalarca kez söylediği şu günlerde böyle bir değişikliğin yapılması bizlerde şok etkisi yaratmıştır. Binlerce masum genç akademisyen mağduriyetler, işsizlik, mobbing ve daha birçok sorunla yüz yüze kalmıştır” şeklinde konuştu. Deniz AYHAN/sözcü


Bu haber 1417 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort