Reklam

Binlerce Emekli Öğretmen Mesleğe Geri Dönüyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan 'okuma yazma seferberliği' çerçevesinde emekli öğretmenler yeniden görev alacak

Binlerce Emekli Öğretmen Mesleğe Geri Dönüyor!
24 Şubat 2018 - 00:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan tarafından başlatılan 'okuma yazma seferberliği' Giresun'da tanıtıldı. Başlatılan seferberlik ile emekli olan öğretmelerde yeniden okullara dönmeye hazırlanıyor. 
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, tarafından Öğretmen evinde düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, İl Halk Eğitim Müdürü Harun Karabörk ve basın mensupları katıldı. 
Giresun'da okumaz yazma oranının yüzde 94.4 olduğunu belirten Vali Sarıfakıoğulları, Türkiye ortalamasında 2 puan geride olduklarını ifade etti. 
'Okuma yazma bilmeyen kalmasın' hedefi ile başlatılan seferberliğe vatandaşların destek vereceklerine inandıklarını kaydeden Sarıfakıoğulları, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşler hanımefendi tarafından başlatılan okuma yazma kampanyasını tanıtmak amacıyla bir araya geldik. Yaklaşık ilimizde oku yazarlık oranı yüzde 94.4 burada ne yazık ki hanımefendiler aleyhine dezavantajlı durumda söz konusu yüzde 91.1 hanımefendilerin okuma yazma biliyor. Erkelerde ise bu oran yüzde 98.2 arzu ediyoruz ki okuma yazma bilmeyen insan kalmasın ve bu konuda ben okuma yazma öğrenmek istiyordum ama imkan bulamadım iyen tek bir kişi kalmasın" dedi. 
"Emekli öğretmenler geri dönüyor" 
Projenin Milli Eğitim Bakanlığı üzerinde yürüyeceğini belirten Harun Sarıfakıoğulları, proje kapsamında emekli öğretmenlerinde derslere gireceğini söyledi. 
Sarıfakıoğulları, "Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığımızın da yine büyük destek ve katkıları oldu projemize. Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden projemiz yürüyecek. Şöyle ki hem aktif olarak görev yapan öğretmenlerimizden istifade edeceğiz, hem de emekli öğretmenlerimizden, emekli ilköğretim müfettişlerimizden, Türkçe ve Edebiyat bölümlerini bitirmiş olan arkadaşlarımızdan bu konuda yaralana bileceğiz" ifadelerini kullandı. 
"Muhtarlardan, Tarım Müdürlüklerine kadar herkes projeye dahil" 
"Alanın geniş olması hem her noktaya ulaşma adına iyi bir alt yapı sağlayacak elimizi kolaylaştıracak" diyen Sarıfakıoğulları, "Hem de ben şu köyde şu noktada 2 arkadaşımla beraber okuma yazma öğrenmek arzusundayım diyen herkese ulaşma imkanını da bizlere verebilecek. Bu konuda bütün paydaşlarımız ile bu konuyu tanıtmayı arzu ediyoruz. Gerek sizler basın olarak gerek köylerimizde, mahallerimizde muhtarlarımız, gerek camilerimizde imamlarımız, öğrencilerimiz, sosyal dayanışa vakfımız, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerimiz aracılığı ile bütün hedef kitlemize ulaşmayı arzu ediyoruz. İnşallah bu kampanya çerçevesinde katılanlara armağanlarda vereceğiz, bu armağanlar ihtiyaçları gözönünde bulundurarak okuma yazma kampanyasına katılan hemşehrilerimize verilecek" diye konuştu. 
Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt ise projenin duyulması ile taleplerin gelmeye başladığını belirterek, şu an 5 Mart'ta başlaması gereken kurslara erken başladıklarını söyledi. 
Şu an itibariyle Giresun merkez ilçede 98 okuryazarlığı olmayan vatandaşın kurslara başladığını kaydeden Akkurt, "Kampanyayı duyar duymaz bizlere müracaat eden vatandaşlarımızda oldu. Belki geçmiş kampanya döneminde bu kadar aktif değildi ama şu anda BİMER üzerinden biz böyle bir okuma yazma kampanyası duyduk okuma yazma kursuna katılmak istiyoruz şeklinde müracaatlarda gerçekleşti. İlk etapta merkez ilçemizde 98 okumaz yazmaz vatandaşımızı kurslarını başlattık. Suratla inşallah genişleyeceğini umuyoruz. En geç 5 Mart'ta kurslarımız başlamış olacak birinci kademe okuma yazma kurslarımız 120 saat sürecek ve 15 Mayıs'a kadar bitmesini planlıyoruz" şeklinde konuştu.
 


Bu haber 3242 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum