Bilge köyün yetimleri memur oluyor

Bilge Köyünde katliamda 47 çocuk öksüz ve yetim kaldı. Yetim ve öksüz kalan çocuklardan 18 yaşını doldurmuş olan 11'i devlet tarafından memurluğa alındı. Kalan 36 çocuğun da kadroya alınması için ayrı bir çalışma başlatıldı.

25 Nisan 2017 - 08:25

Mardin Mazıdağı'na bağlı Bilge Köyünde 8 yıl önce inanılmaz bir katliam yaşandı. 4 Mayıs 2009'da Sevgi Çelebi ve Habip Arı'nın nişan töreninin yapıldığı ev saldırganlar tarafından basıldı. Saldırganlar tarafından basılan evde 7'si çocuk, 16'sı kadın 44 kişi katledildi. Köyde geride 70 çocuk ile aileler kaldı.

GERÇEK NEDEN BELİRLENMEDİ

Söz konusu saldırıdan sonra 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar güvenlik nedeniyle Çorum'da yargılandı. Davada, olayın faili Mehmet Çelebi ile birlikte 5 kişiye 44 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Katliamın akraba olan iki aile arasında kıskançlık nedeniyle başlayan gerilimden kaynaklandığı iddia edilse de gerçek neden bir türlü belirlenemedi.

DEVLET KURUMLARINDA İŞE ALINDI

Konu ile ilgili olarak Karar Gazetesinden Kenan Butakın'ın haberine göre saldırıdan sonra anne ve babalarının mezarlarının başından çocukları hiç bir zaman ayrılmadı. Konu dünya medyası tarafından yakından takip ediliyordu. Katliamın üzerinden 8 yıl geçti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının kutlandığı günden en anlamı haber ise Bilge Köyünden geldi. Saldırıda anne ve babasını kaybeden 47 çocuk için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devreye girdi. Öksüz kalan çocuklardan 18 yaşına girmiş olan 11'i devlet kurumlarında işe alındı.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Konu ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 36 öksüzün daha devlet kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memurluğuna alınması için çalışma başlatıldı. Düzenleme gereği sadece hem anne hem de babasını katliamda kaybeden çocuklar için memur olma hakkı tanındı. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları