Bildiri okuyan öğretmenin cezası iptal edildi

Mahkeme sendika üyesi bir öğretmenin okulun bahçesinde okuduğu bildiri gerekçe gösterilerek idari cezaya çarptırılmasına itiraz eden öğretmeni haklı bularak cezayı iptal etti. Ankara’da yaşanan olayda İstiklal marşı sonrası okul bahçesine öğretmen tarafından okunan bildiri ceza getirmişti. Bir öğretmenin okul bahçesinde okuduğu bildiri sonrası aldığı uyarı cezası mahkeme tarafından iptal edildi.

05 Nisan 2017 - 22:45 - Güncelleme: 10 Nisan 2017 - 14:14

KESK'e bağlı Eğitim-Sen üyesi olan bir öğretmen üyesi olduğu sendikanın kararı olmadan okul bahçesinde bildiri okuması neticesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 125/B-a maddesi kapsamında kınama cezası ile cezalandırılmış, daha önceki olumlu davranışları göz önünde bulundurularak verilen kınama cezasının bir altı olan uyarı cezası ile cezalandırılmıştı.

Ankara Etimesgut Güzelkent İlkokulunda görev yapan öğretmen ise kendisine verilen cezayı yargıya taşıdı. Öğretmenin uyarı cezası almasından dolayı Eğitim-Sen cezanın iptali için yargı yoluna başvurdu. Öğretmenin hakkında yürütülen soruşturma sonucu aldığı cezanın iptal edilmesi gerektiğini savunan sendika, öğretmenlerinin sendika üyesi olduğunu aynı zamanda iş yeri temsilcisi görevini sürdürdüğünü belirtti.

Öğretmen tarafından okul bahçesinde okunan bildirinin ise sendika genel merkezi tarafından hazırlanan ve iş yeri temsilcilerine gönderilen bir bildiri olduğu savunmada yer alırken, öğretmene verilen cezasının uluslararası sözleşmelere ve hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Mahkeme öğretmene verilen cezayı iptal etti. Mahkeme kararında öğretmenin disiplin suçu işlemediğine değinilirken, öğretmene verilen ve gerekçesi disiplin suçu olan hususun suç teşkil etmediğini belirtti. 

MEB personeli için verilen ve iptal edilen cezanın mahkeme kararında öğretmenin sendikal bildiriyi okul bahçesinde okumasının sendikal bir eylem olarak değerlendirildiği görülmektedir.
öğretmenleriçin
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları