Seyahatte Yenilmemesi Gereken Yiyecekler Seyahatte Yenilmemesi Gereken Yiyecekler
Başkent Ankara’ya bağlı bir ilçe olan ve merkeze 98 kilometre uzaklıkta olan Beypazarı, tarihi geçmişi ile de oldukça önemli bir yerdir. Bilinen ilk ismi Lagania olan bölge Osmanlı Devleti döneminde tımarlı sipahi merkezi olması nedeniyle Beğ Bazarı ismini aldı. Bölgenin ismi zamanla Beypazarı olmuş ve günümüze kadar bu isimle gelmiştir. Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Bey'in dedesi Gazi Gündüzalp'in mezarı Beypazarı'nın Hırkatepe Köyü'ndedir.
Beypazarı’nın tarihi Hititlere kadar uzanmaktadır. Sırasıyla Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve son olarak da Osmanlı Devleti egemenliğine giren bölge Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın önemli bir ilçesi konumundadır ve 2016 verilerine göre nüfusu 50 binden fazladır.
Özellikle yaz aylarında ve Beypazarı Festivali’nin olduğu Eylül ayında yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Beypazarı’nda gezilecek yerleri sizler için derlemeye çalıştık.

Beypazarı Gezilecek Yerler
1- Yaşayan Müze
19. Yüzyılda yapılan bir konak olan bu müzede çok sayıda el yapımı ürün sergilenmektedir. Ziyaretçilerine uygulamalı olarak bu ürünlerin nasıl yapıldığı gösterilen müze çarşıya da oldukça yakın olan İstiklal Mahallesi’ndedir ve giriş ücreti 5 TL’dir.
2- İnözü Vadisi
Beypazarı’nın merkezinde yer alan bu vadide çok sayıda tarihi kalıntı ve mağara da yer almaktadır. Doğal güzelliği sayesinde her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bu vadi doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.
3- Beypazarı arşısı
600 yıllık bir geçmişi olan Beypazarı arşısı ilçede yapılan restorasyonlar sayesinde tekrar eski canlı günlerini almıştır. ok sayıda el yapımı ürünün ve Beypazarı’na ait yöresel ürünlerin satıldığı pazar Beypazarı’nın tam merkezinde konumlandırılmıştır. arşı özellikle festival zamanında oldukça canlı geçmektedir.


4- Suluhan Camii
17. Yüzyılda Nasuh Paşa tarafından yaptırılan bu cami 1976 yılında 1. derece anıt eser olarak tescillenmiştir. Geçtiğimiz yıllarda restore edilen cami ibadete ve ziyarete açıktır.
5- Boğazkesen Kümbeti
İnözü Vadisi’nin girişinde bulunan bu kümbetin Türkiye’de sadece 4 emsali vardır. 13. Yüzyılda inşa edilen Boğazkesen Kümbeti’nin içerisinde Selçuklu döneminden kalma 2 adet mezar yer almaktadır.
6- Beypazarı Hıdırlık Tepesi
Hızır A.S.'ın bu tepede dua ettiği rivayeti tepeye dini bir misyon da yüklemiştir. Doğal manzarası ile bölgeye gelen turistlerin ziyaret ettiği bu tepe de Beypazarı merkeze oldukça yakın bir konumdadır.