BES'ten caymak isteyen öğretmenler aman dikkat

1 Nisan 2017 tarihinden itibaren zorunlu olarak bireysel emeklilik planına dahil edilen kamu görevlileri, cayma hakkını kullanmak suretiyle 2 ay içinde sistemden çıkabilecek.

10 Nisan 2017 - 10:19

Zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilen kamu görevlilerinin sistemden cayması 2 ay içinde ve sistemden çıkması ise her zaman mümkün olabilirken, cayma hakkına ilişkin 2 aylık sürenin başlangıç ve bitiş tarihleri kamu görevlileri için farklılık gösterebilecek.

Kamu görevlileri zorunlu BES kapsamına alınıyor 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle 45 yaşını tamamlamamış olan kamu görevlileri, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren zorunlu olarak bireysel emeklilik planına dahil ediliyor. 

Kamu görevlilerinden, 1972 ve sonraki yıllarda doğmuş olanların bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi zorunlu olmakla birlikte, isteyen personelin sistemden ayrılması da mümkün.  İşverenleri aracılığıyla otomatik olarak emeklilik planına dahil edilecek kamu görevlilerinin maaşından “çalışan katkı payı” kesilecek. Katkı payının aylık tutarı, ilgili personelin prime esas kazancının/emekli keseneğine esas aylığının %3’ü oranında olacak.

Çalışan katkı payı, her ay ilgili işveren tarafından çalışanın ücretinden kesilerek ilgili emeklilik şirketine aktarılacak.  Bireysel emeklilik sistemine dahil edilen personel, 2 ay içinde sistemden cayma hakkını kullanabileceği gibi, bu süre geçtikten sonra da istediği zaman sistemden çıkabilecek.

Cayma ve ayrılma durumunda yararlanılabilecek haklar farklı olacak. 2 aylık cayma süresi ne zaman başlayacak? 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilen ve ilk olarak Nisan ayı maaşlarından katkı payı kesilecek olan kamu görevlileri için 2 aylık cayma süresi 1 Nisan 2017’de veya 15 Nisan 2017’de başlamayacak.

Otomatik olarak emeklilik planına dâhil edilen kamu görevlisinin maaşından kesilen ilk katkı payının ilgili emeklilik şirketi hesabına intikal ettiği tarihi takip eden işgününde, ilgili emeklilik şirketi tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile kamu görevlisine bildirimde bulunulacak.

Bildirimin ilgili kamu görevlisine ulaştığı tarihten itibaren, 2 aylık cayma hakkı süresi başlamış olacak. Bireysel emeklilik sisteminden caymak isteyen kamu görevlisi, bu talebini posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla çalıştığı kuruma / ilgili emeklilik şirkete (ilgili emeklilik sözleşmesinde belirtilen yere) iletecek.

Cayma talebinin ilgili emekli şirketine ulaşmasını izleyen 10 gün içinde, ödemiş olduğu katkı payları ve varsa hesabında bulunan yatırım gelirlerinin kamu görevlisine iade edilmesi gerekecek. Personele yapılacak iade ödemesinin gecikmesi durumunda doğacak zararlar, ticari işler için uygulanacak temerrüt faizi de uygulanmak suretiyle karşılanacak. 

BES NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı unsurlarından biri olarak görülmektedir. Aktif çalışanların, çalışma hayatları süresince kazançlarının bir kısmını biriktirerek emekli olmalarının ardından mevcut refah seviyesinin korunmasının amaçlandığı BES, aynı zamanda uzun vadeli finansal kaynak yaratmakta ve istihdamın arttırılmasında rol oynamaktadır. Gönüllü katılım esasına dayanan bir sistem olmakla birlikte, Türkiye'de yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir. Otomatik katılım olarak da ifade edilen sistemden ayrılmak isteyenler, ilk 2 ayın ardından sistemden çıkabilirler.

ZORUNLU BES KİMLERİ KAPSIYOR?

T.C. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamını kapsamaktadır.

ZORUNLU BES'E KATILIM VE ÇIKMA

Otomatik katılım olarak uygulanacak BES sistemine katımlar iş verenler aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Müsteşarlık tarafından uygun görülen bir emeklilik şirketi ile anlaşan şirketler üzerinden çalışanlar sisteme katılacaklar. Emeklilik şirketleri ise 31 Mayıs 2016 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun hükümlerine uygun olarak bir emeklilik sözleşmesi hazırlar ve çalışanlar plana dahil edilir. Tüm bunların ardından iş verenler bunu çalışanlarına tebliğ ederler. Her ne kadar adında "zorunlu" ifadesi bulunsa da, bu ilk katılım aşamasında geçerlidir. Sonrasında sistemde çalışanlar sistemden ayrılmak istemeleri durumunda iki ay içerisinde cayabilirler. Cayma durumunda her hangi bir maddi kayıp yaşanmaz. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü içerisinde yatırdıkları katkı payları iade edilmektedir. Ancak bu durumda ve ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES'ten vazgeçilmesi durumunda devlet katkısını almak mümkün değildir.

MAAŞLARDAN NE KADAR KESİNTİ YAPILACAK?

BES sistemine katılmanız halinde prime esas kazancın %3'ü çalışanların maaşlarından kesilecek ve sisteme aktarılacaktır. Ancak isteyenler daha fazla kesinti yapılmasını da talep edebilmektedir. Üst sınırla ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sistemde kalınması durumunda her ay katkı paylarına devlet %25 oranında katkıda bulunacaktır.

ÖDEMEDE GECİKME OLURSA NE OLUR?
Ödemeler şirket üzerinden yapılmaktadır. Eğer işvereniniz ödemenizi zamanında yapmazsa, parasal kaybınızı karşılamak durumundadır.

İŞ DEĞİŞTİRME YA DA İŞVERENİN İFLASI DURUMUNDA NE OLACAK?

Zorunlu BES sistemine geçtikten sonra iş değiştirmek isterseniz bir sorun yaşamazsınız. Yeni işvereninizin bir BES planı varsa, önceki birikiminiz buradaki sisteme aktarılır ve hiç bir kayığ yaşamadan sistemde kalmaya devam edebilirsiniz. Diğer yandan çalışılan iş yerinin iflası durumunda da sistemdeki çalışanlar zarara uğramaz, çünkü devlet güvencesi altında olurlar. İşveren durumu ihlal etmesi durumunda ise devlet yaptırımıyla karşılaşacaktır.

MEVCUT SİSTEMDE OLANLAR NE OLACAK?

Halihazırda BES'e kayıtlı olanlar zorunlu BES durumunda ne olacağını merak ediyor. Eğer çalışan iki BES'inin olmasında bir sorun görmüyorsa her ikisini de devam ettirebilir. Ancak istemediği takdirde zaten 2 ay içerisinde otomatik katılımdan ayrılma hakkınız bulunuyor. Mevcut BES'in iptal ettirilip otomatik katılıma aktarılması, taşınması gibi bir durum söz konusu değildir.

e-DEVLET'TEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Türkiye Sigorta Birliği açıklamasına göre, BES'te katılımcıların bilgilendirilmesi amacıyla e-Devlet'te e-Hizmetler bölümündeki Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde "Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama" servisi başlatıldı. Temmuz 2016 sonunda kullanıma açılan servis aracılığıyla katılımcılar sistemdeki tüm sözleşmelerine ilişkin olarak; temel sözleşme bilgilerini, hesaplanan devlet katkısı tutarını ve ilgili yıl için kalan devlet katkısı limitini e-Devlet üzerinden takip edebiliyor.

OTOMATİK BES NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

*Çalışan sayısı 1.000 ve üzeri olan şirketler; 1 Ocak 2017
*Çalışan sayısı 250 - 999 arasında olan şirketler; 1 Nisan 2017
*Çalışan sayısı 100 - 249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017
*Çalışan sayısı 50 - 99 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2018
*Çalışan sayısı 10 - 49 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2018
*Çalışan sayısı 5 - 9 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2019

DEVLET KATKISI NE KADAR OLACAK?

Zorunlu BES'te devlet katkı payına %25 oranında katkı sağlamaktadır. Sistemde kalınması durumunda ise ilave 1000 TL devlet katkısı sağlanacaktır. Emeklilik hakkı kullanıldığında, bireysel emeklilik hesabında bulunan birikimini en az 10 yıl süreli bir yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih edene, birikiminin %5’i karşılığında ek devlet katkısı sağlanacak. Sistemde kalma süresine göre devlet katkısı aşağıdaki gibi olacaktır:
0-3 yıl - %0
3-6 yıl - %15
6-60 yıl - %35
10 yıl ve üzeri %60
Emeklilik Dönemine kadar - %100

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
Öğretmenler Günü'nde utandıran görüntü
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları
24 Kasım Öğretmenler Günü mesajları