BES'e memurlardan rekor katılım

Bireysel Emeklilik Sistemi, 1 Nisan 207 itibariyle memurlar için zorunlu hale getirilmişti. Ancak sistemden çıkmak isteyenler 2 ay içerisinde dilekçe vermek suretiyle çıkabilmektedir. Ancak sitem memurlar tarafından yoğun ilgi gördü. Son bir hafta içerisinde BES’e çoğunluğunun memur olduğu tahmin edilen 1,3 milyon kişi daha dahil oldu.

01 Mayıs 2017 - 09:50

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM), BES’e ilişkin istatistiki verileri otomatik katılımın getirilmesinin ardından “BES temel göstergeleri” ve “Otomatik katılım temel göstergeleri” şeklinde iki ayrı başlık altında yayımlıyor.

Sisteme yılbaşında bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör firmalarının dahil olmasının ardından ikinci etabın gerçekleştirildiği bu aydan itibaren de 45 yaş altı memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan firmalar katıldı.

BES’e yılbaşından sonra otomatik olarak katılanların sayısı 14 Nisan itibarıyla 988 bin 851 olarak kayıtlara geçerken, aradan geçen bir haftada BES’e büyük çoğunluğunun memur olduğu tahmin edilen 1 milyon 301 bin 304 kişi daha dahil oldu.

Bu arada, otomatik katılımda daha önce bir haftada bu kadar yüksek katılım görülmemişti. BES temel göstergelerine göre ise 21 Nisan itibarıyla sistemdeki katılımcı sayısı 6 milyon 750 bin 559 oldu. Söz konusu tarih itibarıyla BES’ten emekli olan kişi sayısı da 51 bin 365’e dayandı kamuajans

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
6 kişi öğretmeni darptan gözaltına alındı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı
MEB'den okul müdürlerine sert uyarı