''Benim Oyun Sandığım''

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu ile okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almaya hazırlanıyor. Geçiş sürecinde özellikle kırsal bölgede bulunan çocuklara ev ortamında ulaşmak için ‘’Benim Oyun Sandığım’’ adlı eğlenceli bir oyun seti hazırladı.

''Benim Oyun Sandığım''
08 Ekim 2019 - 10:35

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu ile okul öncesi eğitimi zorunlu eğitim kapsamına almaya hazırlanırken, özellikle kırsal bölgedeki çocukların doğrudan evlerine gönderilecek ‘’Benim Oyun Sandığım’’ adlı bir set ve bu setin kullanımı için bir takvim hazırladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile çalışma yaptıklarını ve okul öncesi eğitime geçiş döneminde yapılan projenin neminden bahsetti.

Hazırlanan oyun sandıklarının pilot uygulamanın yapılacağı 26 ilde dağıtılacağını söyleyen Bakan Selçuk, ‘’Oyun sandığının içinde bulunan oyun materyallerini ve ders aletlerini kendimiz ürettik. 365 günlük bir eğitim takvimi hazırladık. Şimdilik pilot illerde ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz. Hedefimiz tüm ailelere ulaşmak. Anne ve baba olarak çocuklarımızla oyun oynar, nitelikli vakit geçirirsek ülkenin geleceği için çok önemli yatırımlar yapmış oluruz. Dağıtılan bu oyun sandıkları da bunun için.  Erken çocukluk döneminde çocuğun sosyal, bilişsel, duygusal, dil ve motor gelişimleri en üst düzeyde desteklemeliyiz. Her çocuğa ilgi, bilgi, oyun ve kitapla ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca süreci izleme, değerlendirme ve geliştirme çalışmaları ile takip edeceğiz.’’ dedi.

Eğitim materyalinin 25 parçadan oluştuğunu ve içinde sayı çubuğu, kuklalar, bloklar, yap-boz ve hikaye setlerinin olduğunu belirten Bakan Selçuk, ’’Materyalleri bir sandığa koyduk ve sandığın adını da ‘Benim Oyun Sandığım’ koyduk. Sandıklarda sadece materyal yok. Ailelerin çocuk gelimi konusunda bilgilendirecek ve çocukla iletişimini ve bağını güçlendirecek mesajlar, pratik bilgiler ve etkinlikler bulunuyor. 365 günlük takvim bulunuyor ve 21 ayrı başlıktan oluşan bu takvimde 21 ayrı başlık ve yaklaşık 2650 içerik var.

Bu haber 426 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum