Bellek nasıl geliştirilir: Unutmadığınızdan emin olmanın 11 yolu

Bellek nasıl geliştirilir:Zaman zaman hepimiz unutkan olabiliriz ve normalde oldukça sinir bozucu bir deneyimdir.

Bellek nasıl geliştirilir: Unutmadığınızdan emin olmanın 11 yolu
27 Aralık 2019 - 01:23 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 - 17:31

Zaman zaman hepimiz unutkan olabiliriz ve normalde oldukça sinir bozucu bir deneyimdir.


Kaldığınız yeri unutmaktan dün gece anahtarları bu sabah kapıdan dışarı koşarken, sadece süpermarketteki ana malzemelerden birinin arkasında bıraktığınız akşam yemeği pişirirken fark etmek - bir şeyi unutmak kimseyi kötü bir ruh haline sokmak için yeterlidir .

Ancak hafızanızı geliştirmenin ve her gün biraz daha kolay hale getirmenin yolları var mı?

Hafızayı nasıl geliştirebileceğinizle ilgili en iyi ipuçları:

Sayıları nasıl hatırlarız

Hatırlamamız gereken önemli sayıları neden unutuyoruz? NeuroCognition Profesörü Dr Chris Moulin “Sayılar yaratıcı olmayan şekiller olduğu için onları hatırlayacak kadar ilginç bulmuyoruz” diyor. ““ Parçalamayı ”deneyin - beynin işlemesine yardımcı olmak için uzun bir sayıyı üçlü gruplara ayırın.”

19663945501 rakamlarını hatırlamak zor, bu yüzden onları ayırın - 1966 İngiltere'nin kazandığı yıl Dünya Kupası, 3945, İkinci Dünya Savaşı'nın başlangıcı ve sonu ve 501 = Levis'in kotu.

Ücretsiz uygulamayı Fit Brain antrenörünü (iOS) indirmeyi deneyin - eğlenceli! veya listeler. Daha sonra, bilgileri hatırlamak istediğinizde (örneğin, süpermarkette), sol yumruğunuzu sıkın. Araştırmacılar, hareketlerin beyin bölgelerini anıların saklanması ve hatırlanmasının anahtarı olarak etkinleştirdiğini düşünüyor.

Herkesin adını tekrarla

İsimler üzerindeki yüzleri hatırlamak daha kolay mı? Çünkü görüntülerin hatırlanması daha kolaydır. Biriyle tanıştığınızda, onlara iyi bakın, isimlerini birkaç kez tekrarlayın, ardından konuşmada kullanın. Örneğin, ‘Jane, ana bilgisayarı nasıl tanıyorsunuz?’ Hayali görüntüleri bir kişinin adına da bağlayabilirsiniz. Örneğin, Carol adında bir kadınla tanışırsanız, onun Sessiz Gece şarkısını söyleyin. Artık o kişiyle ilginç ve anlamlı zihinsel dernekleriniz var.

Odada ne yürüdüğünüzü nasıl hatırlayacağınız

Hepimiz oradaydık - bir odaya girdik ve nedenini unuttum ilk etapta orada istiyoruz! Neden yapıyoruz? Elinizdeki göreve tam olarak konsantre değilseniz, dikkatinizi dağıtırsınız.

Belleğinizi çalıştırmak için bir odaya girmeye başlamadan önce ne istediğinizi veya görselleştirin.

Oda ile oraya gitme sebebiniz arasında canlı bir ilişki kurmak için durduktan sonra, odaya doğru yola çıkın ve oraya gidin.

Kendinizi 'Neden Bu oda? 'adımlarınızı zihinsel olarak geri çekin ve eğer işe yaramazsa, kendinizden ayrılmadan önce kendinize ne istediğinizi, kiminle olduğunuzu veya nasıl hissettiğinizi fiziksel olarak sorun.

Anahtarlarımı nereye koydum. ?

'Hareketleriniz hakkında bile düşünmediğiniz kadar sıradan ve rutin bir şey yapıyorsunuz' diyor Yedi Günah Hafızasının yazarı Daniel Schacter.


Bir daha asla unutmadığınızdan emin olmak için, iyi bir belleğe sahip olmanın genellikle iyi alışkanlıklar geliştirmek anlamına geldiğini unutmayın. Anahtarlarınızı, el çantanızı, cep telefonunuzu vb. Her zaman saklayabileceğiniz özel bir yere sahip olun. Öğeyi nereye koyduğunuzu kendinize yüksek sesle söyleyin. Örneğin, "Anahtarlarım koridorda." Uygulama ile, öğeyi aynı yerde bırakmak alışkanlık haline gelebilir.

Diş fırçalarken eller arasında geçiş yapma

Dişlerinizi fırçalayın baskın olmayan elinizle.

Bunun nedeni beyne oksijen akışını iyileştirmesidir. Ayrıca yeni bir nefes bonusu var!

Derin nefes alın

PLOS dergisinde yapılan bir araştırma, yüksek düzeyde stres bulduğumuzu hafıza işlemlerini engelleyerek, ne yaptığımızı unutmamıza neden olabilir öğrendi. Stresinizi azaltmak için zaman ayırın.


kaynak: https://www.womanmagazine.co.uk/lifestyle/how-to-improve-memory-tips-92554

Bu haber 704 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum