Bedelli askerlik bekleyenlerin hayalleri yıkıldı

Başbakan Yıldırım, sosyal medyada sürekli gündeme gelen bedelli askerlik konusuna verdiği cevapla, bedelli askerlik bekleyenlerin hayallerini yıktı.

17 Nisan 2017 - 16:10

2017 yılında bedelli askerliğin gelmesini bekleyen adaylara bekledikleri müjdeli haber üst düzey yetkili makamlardan gelmedi. Hatta hükumet yetkilileri bedelli askerlik konusuna sıcak bakılmadığını kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri cevaplarda ortaya koydular.

Ve umutla bekleyen adayların umutlarını yıkan açıklama en üst makamlardan birisi olan Başbakanlık tarafından yapıldı.

Bedelli askerlik konusu sosyal medyada ve ülke gündeminde sıcaklığını korurken Başbakan Binali YILDIRIM bu akşam katıldığı bir televizyon programında bedelli askerlikle ilgili verdiği net cevapla, beklenti içerisinde olanların umutlarını yıktı ve beklentileri bir başka bahara bıraktı.

  Katıldığı televizyon programının sonunda sunucu Başbakan Yıldırım'a "bedelli askerlik gündeminizde var mı?" diye sordu. Yıldırım'ın ise bu soruya cevabı kısa ve net oldu. "Yok öyle bir şey. Kesinlikle gündemimizde değil" diyen Yıldırım, bedelli bekleyenlerin hayallerini yıktı.

 Son gelişmeler ışığında bedelli askerlik bekleyen adaylara umut ışığı doğdu. Bedelli askerlik bekleyen adaylara Fırat Kalkanı müjdesi geldi. Başbakan Binali YILDIRIM'ın dün akşam bir televizyon programında yaptığı "operasyon bitmiştir açıklamasının ardından askıya alınmış olan bedelli askerlik uygulamasının yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Hatta referandum seçimi öncesi adaylar müjde beklentisi içine girdiler.

Fırat Kalkanı harekatının sona ermesinin ardından bedelli askerlik için bekleyen adaylara gün ışığı doğdu. Operasyon devam ederken kamuoyunun tepkisini çekmekten çekinen hükumetin operasyonun bitmesinin ardından bedelli askerlikle ilgili yeni bir çalışma yapması bekleniyor. 2015 - 2016 yılı boyunca yoğun ve sıkıntılı gündem nedeniyle özellikle savunma bakanlığı bedelli askerlik bekleyen adaylara hiç umut vermemişti.

Bedelli askerlik bekleyen asker adaylarının 2017 yılında çıkmasını beklediği Bedelli Askerlik Yasası ile ilgili AkParti hükumeti tarafından herhangi olumlu bir açıklama gelmedi. Referandum sürecinde umutla bedelli askerlik yasasının çıkacağı umudunu taşıyan binlerce asker adayı herhangi bir açıklama yapılamamasından da üzüntü duyuyor. Kariyer ve gelecek planlaması yapacak binlerce genç asker adayı ve girişimci hükumet kanadından gelecek güzel haberi bekliyor. Daha önce Milli Savunma Bakanı ve Başbakan Yardımcısı konuyla ilgili açıklamada bulunmuştu.

Bedelli askerlik konusunda umut vermeyen Bakan Işık bunun gerekçelerini de sıraladı. Bedelli askerlik konusunda çok sık gündeme gelmesini doğru bulmadığını bunun yerine askerliğe reform getirmek temel amaçları olduğunu belirtti.

Binlerce asker adayının merak ettiği konulardan birisi olan bedelli askerlik Antalya'da Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK'a soruldu.
   Bedelli askerlik konusu binlerce asker adayının ümitli haber beklediği bir konu olarak gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Hemen her ilgili hükumet yetkilisine sorulan bu konuya en son olarak da Başbakan Yardımcı Veysi Kaynak cevap verdi. Başbakan Yardımcısının cevabı 2017 yılında bedelli askerlik bekleyen asker adaylarını pek de memnun etmeyecek. Daha önce Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın şimdi de Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın açıklamaları şu şekilde.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, çeşitli temas ve ziyaretler için geldiği Antalya'da valilik ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suriye gündemine değinen Işık'a sorulan sorulardan birisi de bedelli askerlik oldu.

 Bedelli askerlik her yıl olduğu gibi bu yılda ülke gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş izleyicilerden gelen "bedelli askerlik çıkacak mı?" sorusuna da "Türkiye'nin şu ortamında bedelli askerlikle ilgili Milli Savunma Bakanlığı'nda da Bakanlar Kurulu'nda da konuşulan bir konu değildir. Yakın dönemde de gündeme gelme ihtimali yoktur" şeklinde cevap verdi.

 06 Ocak itibariyle gündeme gelen bedelli askerlik ile ilgili Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan da açıklama geldi. Kısa ve orta vadede bedelli askerliğin gündemde olmadığın belirten Bakan Fikri Işık, “Terörle mücadele ediyoruz, diğer taraftan Fırat Kalkanı’nı yürüyoruz. Bir tarafta canlarını hiçe sayarak vatani görevlerini yapan askerler varken, bedelli askerliği konuşmamız mümkün değil. Şartlar değişirse bir şey diyemem.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Başbakan Yardımcı Veysi Kaynak da bedelli askerlik şu an gündemde olmadığını söyledi. Kaynak; bedelli askerlik sorusu üzerine, "Türkiye'nin yurtiçinde ve yurtdışında çok önemli terör operasyonları yaparken bedelli askerliğin gündeme gelmesi mümkün değil" cevabını verdi.

Türkiye'nin ne kadar askere ve birliğe ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu asker sayısının net olarak ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Işık, "Bu asker sayısıyla mevcut askerlik yükümlülükleri arasında bağı kurup, eğer ihtiyaç fazlası varsa o zaman bedelli askerlik konusu gündeme gelir.

İhtiyaç yoksa da bedelli askerlik konusu bir daha gündeme gelmez." diye konuştu.

  Türkiye'nin ne kadar askere ve birliğe ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu asker sayısının net olarak ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Işık, "Bu asker sayısıyla mevcut askerlik yükümlülükleri arasında bağı kurup, eğer ihtiyaç fazlası varsa o zaman bedelli askerlik konusu gündeme gelir. İhtiyaç yoksa da bedelli askerlik konusu bir daha gündeme gelmez." diye konuştu.

Bedelli askerliğin gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin sorular üzerine Milli Savunma Bakanı Işık, bedelli askerliğin konjonktürel olarak şu anda mümkün olmadığını bildirdi.
Işık, "Türkiye terörle mücadele ediyor, ayrıca bölgemizde olağanüstü gelişmeler var.

Böyle bir dönemde Türkiye'de bedelli askerliğin gündeme gelmesini doğrusu biz doğru bulmuyoruz ve hükümet olarak da böyle bir çalışmamız yok." ifadesini kullandı.

Yapısal olarak değerlendirildiğinde, Türkiye'de bedelli askerliğin çok sık aralıklarla gündeme getirildiğine dikkati çeken Işık, burada yapılması gereken şeyin Türkiye'nin önümüzdeki süreçte savunma reform konseptini oluşturmak olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin ne kadar askere ve birliğe ihtiyacı olduğunun tespit edilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu asker sayısının net olarak ortaya çıkarılması gerektiğini belirten Işık, "Bu asker sayısıyla mevcut askerlik yükümlülükleri arasında bağı kurup, eğer ihtiyaç fazlası varsa o zaman bedelli askerlik konusu gündeme gelir. İhtiyaç yoksa da bedelli askerlik konusu bir daha gündeme gelmez." diye konuştu.
kaynak:kamuajans

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öğretmenler dikkat: Bunu yapmayın, mevzuatta yeri yok
Öğretmenler dikkat: Bunu yapmayın, mevzuatta yeri yok
Öğretmen atamaları Bakan İsmet Yılmaz'a soruldu
Öğretmen atamaları Bakan İsmet Yılmaz'a soruldu