Bebeklerin Gazını Çıkarmak İçin Ne Yapılır?

    Yeni doğan bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri gaz problemledir. Bebeğin gazı çıkmadığı zaman bebek sakinleşemez ve rahat bir uykuya dalamaz. Gazını çıkaramayan bebek sabahlara kadar ağlar. 

 Bebeklerin Gazını Çıkarmak İçin Ne Yapılır?
13 Ocak 2019 - 01:45
Peki bebeklerde oluşan gaz problemini ortadan kaldırmak için neler yapılabilir? Yapılan araştırmalar göstermiştir ki anne sütü ile beslenen bebeklerde mama ile beslenen bebeklere oranla gaz şikayetleri daha az görülmektedir. Bunda bebeklerin doğru pozisyonda emzirilmesinin büyük payı vardır. Bebek emzirilirken bebeğin çenesi tamamen annenin göğsüne değdirilmelidir. Böylece bebek emerken daha az hava yutacaktır.Bağırsak hareketlerinin artması, bağırsaklarda oluşan ağrılar,  anne sütünden bebeğe geçen birtakım alerjenler bebeklerde gaz oluşmasının nedenlerinden birkaçıdır. 
    
Bebeğin gazının olduğu nasıl anlaşılır?
    
Bebeğin altı kuru ve beslenmesi yapıldığı halde bebek ayaklarını karnına çekerek ağlıyorsa, bebeğin karnı şişse, bebek kabız ya da ishal olmuşsa muhtemelen bebekte gaz birikmiştir. Gaz problemi yeni doğan bebeklerde daha sık görülürken bebek büyüdükçe bağırsak ve sindirim sistemi geliştikçe kendiliğinden geçer. 

Bebeklerde gaz problemini önlemek için neler yapılmalıdır?

Bebek anne sütü ile besleniyorsa annenin beslenmesi çok önemlidir. Anne gaz oluşturacak gıdalardan kaçınmalıdır. Kırmızı mercimek, kuru fasulye, bulgur gibi bakliyatlar, baharatlı yiyecekler, kabuklu deniz ürünleri gaz yapan besinlerden birkaçıdır. Annenin bu besinleri tüketmemesi gerekir. Eğer anne gün içerisinde gaz yapacak gıdalar tüketmişse mutlaka rezene ya da kimyon gibi sakinleştirici gaz giderici çaylar içmelidir.Bebeğin gazını çıkarmak için bebeğin kıyafetleri ütülenerek sıcak olarak giydirilebilir. Gazı olan bebeklere iyi gelen şeylerden biri de masajdır. Bebeğin karnına saat yönünde masaj yapmak bebeği rahatlattığı gibi gazını çıkarmasına da yardımcı olur. 
Bebekte gaz oluşmaması için bebek beslendikten hemen sonra gazı çıkarılmalıdır. Bebeğin gazını çıkarmak için omuzunuza bir bez koyup bebeğin karnı omuzunuza gelecek şekilde bebeği yatırın. Hafif hafif sırtına vurun. Bebekten guk sesi geldiği zaman gazı çıkmış demektir. 
Eğer bebek biberonla besleniyorsa kullanılan mama bebeğe ağır gelebilir. Gaz problemi yaşayan bebeklere keçi sütlü mama vermek bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır. 
 
Bu haber 2677 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum