erkek protez saçthemeforest temaları

Bebekleri Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir anne için dünyanın en zevkli işlerinden biri bebeğini banyo yaptırmaktır. Ancak özellikle yeni doğan bebekleri banyo yaptırırken çok dikkatli olunmalı, banyo yaptırırken farkına varmadan bebek incitilmemelidir.

Bebekleri Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
24 Şubat 2019 - 10:18
Yeni doğan bebekleri göbek kordonu düşmeden banyo yaptırmamak gerekir. Ancak yine de bebeğinizi yıkamada kararlı iseniz bebeğinizin göbek kordonuna su geçirmemesi bandaj yapıp bebeğinizi bu şekilde yıkayabilirsiniz. 
    Bebekleri banyo yaptırırken annelerin dikkat etmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bu hususlar aşağıda sıralanmıştır.
1-Güvenlik: Bebeğinizi güvenlikli bir ortamda banyo yaptırmak için bebeğinize banyoda lazım olacak tüm malzemeleri önceden hazırlayın. Bir an bile olsa banyoda bebeğinizi yalnız bırakmayın. Siz yokken banyoda küvetin içinde kayabilir ya da boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. 
2-Suyun sıcaklık derecesi iyi ayarlanmalıdır. Çok sıcak su bebeklerin hassas tenini yaktığı gibi hafif soğuk suda bebeğin üşümesine neden olabilir. Bebekler normalde banyo yapmaktan büyük bir keyif alırlar. Annelerin muhakkak dikkatini çekmiştir. Genellikle banyodan sonra bebekler derin bir uyku çekerler. Suyun derecesi iyi ayarlanmazsa bebek sudan korkabilir, banyo yaparken huysuzluk yapabilir.
3-Anneler tarafından merak edilen hususlardan biri de bebeklerin ne kadar sürede bir yıkanacağıdır. Bebekleri her gün banyo yaptırmak diye bir kural ya da bilgi yoktur. Her bebeğin suya ilgisi farklıdır. Kimi bebek suyu severken kimi bebekler sudan hoşlanmazlar. Bebeklerin bakımında önemli olan genital bölge temizliğinin her bez değişiminde hassasiyetle yapılmasıdır. 
4- Bebekleri banyo yaptırırken önce vücudu yıkanmalıdır. Başı en sona bırakılmalıdır. Vücudu yıkanırken gözleri ıslanmadığı için bebek sudan keyif alır. Son olarak başı sabun ile yıkanmalıdır. En masum bebek şampuanlarında bile kimyasal maddeler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hatta bazı doktorlar bebekleri sadece ılık su ile yıkanmasının yeterli olacağını söylerler. 
    Bebeğinizi banyo yaptırırken dikkat etmeniz gereken başka bir husus kulaklarına su kaçmaması için banyodan önce bebeğin kulaklarını kapatmaktır. Bebeğinizin kulaklarını kapatmak için küçük bir pamuğa biraz vazelin ya da zeytinyağı sürüp bebeğinizin kulak deliklerine kapatın. Banyodan sonra bebeğinizi yağlamak isterseniz kuruladıktan sonra zeytinyağı ile yağlayabilirsiniz. 
Bu haber 1948 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort