Bebeklere hangi aşılar yapılır?

Bebekler elan ana karnındayken virüslerin hedefi.

Bebeklere hangi aşılar yapılır?
18 Aralık 2019 - 13:51

Bebekler elan ana karnındayken virüslerin hedefi. Onları korumanın bir nice yolu var. Yeryüzü önemlisi aşılar. Bebeklere hangi aşılar yapılır görelim.

Aşılar. Şuurlu koyulmak büyük. Aşıları sakim diyerek bebeğin hastalanmasını kim lazım? Da riziko hemen bebekleri kapsamıyor. Aşılar ömürlük himaye sağlıyor. 

aşı listesiBebeğinizin evvel 24 ay zarfında olacağı aşılar.

Hangi aşılama hangi işe üstünlük?

Verem aşısı (BCG): Bir Vakitler ince hastalık denirdi. Deminden verem. Mikrobakteriyum tüberkülozla yayılıyor. Öksürmeyle, tükürmeyle bulaşan damlacıklar, tozlar, mikrobun bulaştığı yiyecekler ya bile çatal kaşıklar degaje bulaşma yolları. Belirtileri yorgunluk, soluk darlığı, öksürük. BCG genellikle ciğerleri etkiliyor. Kemikler, eklemler, böbrekler dahi yıkımdan payını alıyor. Bebeklik döneminde aşılar aksatılmamalı.

Karma aşı: Bu telkih bebeği 5 hastalıktan korur. Difteri, tetanos, boğmaca, yavru felci, HIB. Katışık telkih 2, 3, 4 ve 12. ayda, bire bir de 4 yaşında yapılır. Kuşpalazı içki sorunları, öksürme ayrıca duygu yetmezliğine neden oluyor.

Tetanos adale ağrısı boğmaca müthiş öksürük emretmek. Yedirmez, içirmez, çağ de aldırmaz. HIB ise kan zehirlenmesi, batar, menenjit kabilinden sorunlara misil açıyor. Hele 5 gözyaşı şeş çocuklarda koskocaman. Aşılar geliştirilmeden bu hastalıkların bütünü haddinden fazla tehlikeliydi. Demincek endişeye lazım namevcut. Büyük bekçi: Bu aşılar elden bebeklikte değil, koca dönemde bile koruyor.

Yavru Felci (Polio): Bala felci aşısı karma telkih ile bire bir anda yapılıyor. 

Kızamık, Kızamıkçık, Kabaşiş: Üçü dahi çokça sık yakalanılan, çabucak bulaşıcı hastalıklar. Sadece bebeğinize değil, henüz önceleri olmadıysanız kendinize dahi yaptırmanız yararınıza. Bulaşıcılıkları, çirkin görünmeleri tıpkı yana kâffesi üstelik çok yavaş. Kabaşiş erkeklerde verimsizlik yapabilir. Kızamık yüklü kadınlarda dayanılmaz tahrip edici tür. Kızamıkçık beyne mihman beis verebilir. 

Sarılık A: Sarılık A karaciğer yetmezliğine neden olan tıpkı virüs. Enflüanza kadar belirtilerle başlıyor. Peşi Sıra hepatit, düşünce ağrısı, gaseyan geliyor. Yemeklerle, suyla, öksürükle, öpmekle hatta sarılmakla bulaşabilir.

Sarılık B (Sarılık): Hepatit B Hepatit A’dan farklı. Haddizatında o bile bir şekilde başlıyor. Kanla ya bile cinsel yolla bulaşıyor. Aylı benzeri ana karnındaki bebeğe hepatit bulaştırabilir. Gâh bebeklere Sarılık B aşısına munzam namına immunoglobulin dahi yöneltmek gerekir. 

Suçiçeği: Aşılama zayıflatılmış suçiçeği virüsünden yapıldığı amacıyla vücudun bebeklikten muafiyet kazanmasını sağlıyor. 

Bu haber 2180 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum