Bebeklerde Raşitizm Nasıl Anlaşılır, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Raşitizm, aslında bir gelişim geriliği hastalığı olarak tanımlanır. D vitamini, kalsiyum, fosfat eksikliği sonucu kemik yapısının bozulmasıdır. Yetişkinlere oranla bebeklerde daha sık görülür. Raşitizm, D vitamini, kalsiyum ve fosfat gibi mineral ve vitaminlerin vücuda yeterli miktarda alınmadığı takdirde kemiklerde yumuşak dokular oluşur.

 Bebeklerde Raşitizm Nasıl Anlaşılır, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
31 Aralık 2018 - 13:44
Raşitizmin birçok belirtisi vardır. 
Vücudun iskelet sisteminde ağrı özellikle kemiklerde hissedilen ağrılar
Büyüme bozukluğu ve yaşıtlarına oranla boy kısalığı
Kemiklerde düşme ya da burkulma sonucu kırılma
Kas krampları
Dişlerde oluşan problemler (dişlerin erimesi, dişlerin hızlı bir şekilde çürümesi, diş yapısında kusurlar)
Kafatasının gövdeye oranla büyük olması (kafatası ölçümü düzenli olarak sağlık ocaklarında yapılmaktadır.)
Çıkıntılı göğüs kemikleri
El ve ayak bileklerinde genişleme
Raşitizm, bebek uzman bir doktor tarafından muayene edildikten sonra anlaşılabilir. Bir bebeğe raşitizm teşhisi konulabilmesi için bebeğin birtakım tahlil ve testlerden geçmesi gerekir. yapılan tahlil ve testlerin neticesinde bebeğe raşitizm teşhisi konulmuşsa bundan sonraki aşama tedavi aşamasıdır. 
    Raşitizmde yapılacak ilk şey vücutta kemik yapısını destekleyecek eksik olan vitaminlerin takviye edilmesidir. Özellikle D vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfat gibi vitaminleri kemiklerin gelişimi açısından son derece önemlidir. 
    Bebeğinize D vitamini takviyesi için yapmanız gereken öncelikli şey bebeğinizi güneşe çıkarmanız olacaktır. Güneş ışınları bebeğin cildine temas etmelidir. Bununla birlikte bebeğiniz ek gıdaya başlamışsa balık, karaciğer, süt ve yumurta vermeniz D vitaminini takviye eder. 
    Raşitizim de erken teşhis çok önemlidir. Özellikle bebeklerde raşitizm erken teşhis edilirse tedaviye cevap verme hızı o kadar yüksek olur. Raşitizm tedavi edilmediği zaman ilerleyen zamanlarda gelişim geriliğine neden olur. 
    Raşitizmden en güzel korunma yöntemi vücutta yeterli miktarda D vitamini bulunmasıdır. D vitamini anne sütünde bulunmayan tek vitamindir. Bu nedenle mutlaka takviye edilmesi gerekir. Doğal olarak güneşte bulunur. Direk güneşe maruz kalma imkanı bulunmayan yerlerde ya da hava kirliliğinin çok fazla olduğu yerlerde doktor kontrolünde kapsül olarak D vitamini kullanılabilir. Güneşten D vitamini almak için en uygun saatler 10 ila 16.00 arasıdır. 

Bu haber 7840 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum