Bebeklerde Pişik Nedenleri

Yeni doğan bebeklerin ciltleri çok hassastır ve genellikle pişik hepsinde görülen bir durumdur. İlk 3 ay boyunca bebeklerin pişik olması normal bir durumdur. Pişik, bebeklerin bez bölgesinde oluşan tahrişlere denmektedir.

Bebeklerde Pişik Nedenleri
11 Kasım 2018 - 22:49
Bebek bezi pişiği tetikleyen bir faktördür. Uzun süre değiştirilmediğinde bebeklerde pişik ortaya çıkmaktadır. Bebeklerin pişik olmasının birden fazla nedeni vardır. İshal, hijyenin sağlanamamış olması, bebek bezinin uzun süre değiştirilmemesi, bebeğin ek gıdalara geçmiş olması, bebeğin temizliği için kullanılan malzemeler bebeklerde pişik nedenleri arasında yer alır. Bebek pişik olduğu süreçte huzursuzdur ve sürekli ağlamaya meyillidir. Çünkü pişik olduğu bölge yanar, batar ve kaşınır. Pişiği önlemek için bebeğin bezi sık olarak değiştirilmelidir.


Pişiği Engellemek İçin Yapılması Gerekenler 
Bebeklerde pişiği engellemek için yapılması gerekenler vardır. Özellikle annelerin bu noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeğin altı mümkün olduğunca kuru tutulmalı ve sık sık bezi değiştirilmelidir. Alkollü bebek temizleme bezleri kullanılmamalıdır. Cilt temizliğine çok önem verilmelidir. Pişik önleyici kremler bebek için pudradan daha uygundur. Cilt temizliği çok zor durumda kalınmadığı sürece su ile yapılmaya çalışılmalıdır. Bebek her gün yumuşak bir sabun kullanarak yıkanmalı ve yıkadıktan sonra hafifçe kurulanmalıdır. Plastik içeren bezler yerine pamuklu bezler tercih edilmelidir. Bebeğin altı derisinin hava alması için ara sıra açık bırakılmalıdır. Kesinlikle ıslak mendil tarzı temizlik malzemeleri bebeğin cildi ile temas ettirilmemelidir.

Pişik Tedavisi
Öncelikle ebeveynlerin pişiği önlemek için yapılması gerekenlere uyması gerekmektedir. Eğer bebek buna rağmen yine de pişik oldu ise mutlaka bir uzmandan yardım alınmalı ve pişik tedavisi uygulanmalıdır. Böyle bir durumda deri hastalıkları uzmanına danışılması tavsiye edilmektedir. Pişik tedavisine ilk olarak vazelin ve çinko asit içeren kremler ile başlanmaktadır. Pişik kremi her bez değiştirildiğinde uygulanmalı ve uygulama sırasında bebeğin cildine çok fazla baskı uygulanmamalıdır. Eğer pişik oluşumu bakteri enfeksiyonu kaynaklı ise tedavisi antibiyotik ile yapılacaktır. Bebek pişik olduğunda bez çok sıkı bir şekilde bağlanmamalıdır. Pişik geçene kadar yaklaşık olarak her 2 saatte bir altı değiştirilip kremi sürülmelidir. 
 
Bu haber 2372 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum