Bebekler neden kolik olur?

Ne yaptıysanız bebeğinizi susturamadınız, belli ki başka derdi var.

Bebekler neden kolik olur?
18 Aralık 2019 - 13:59 - Güncelleme: 19 Aralık 2019 - 12:30

Ne yaptıysanız bebeğinizi susturamadınız, belli ki başka derdi var. Bebek ağlaması durmuyorsa kolik olabilir. İyi ama bebekler neden kolik olur?

Şu dünyada ağlayan bebekten daha sinir yıpratıcı pek az şey var. Bebeğinizi ne yaptıysanız susturamadıysanız cevap kolikte, yani karın ağrısında gizli olabilir. Altı temiz, karnı tok, ateşi yok neden ağlıyor demeyin; baş etmeye çalıştığı çok büyük bir derdi olabilir: kolik

Kolik her beş bebekten birinde görünen yaygın bir sorun. Bebeğinizin saatlerce kesintisiz ağlamasıyla anlaşılabiliyor; başka yolu yok. Bazen saati değişebiliyor ama genelde günün hep aynı zamanında bebeğiniz ağlama nöbetlerine giriyor.

Koliğin nedeni hala belli değil. Teşhis için test de yok. Kolikli bebeklerin gelişmemiş sindirim sistemleri ya da sinir sistemleri olduğu yönünde bazı teoriler var. Henüz hiçbiri kanıtlanamadı.

İlaç = zaman

İyi haber: kolik olan bebeğiniz fiziksel tehlike altında değil. Çözüm basit: beklemek. Kolik kendini tekrarlayan bir hastalık değil. En azından buna dair bir kanıt yok. Bir çocuğunuzda görülmüş olması diğerlerinde de görüleceği anlamına da gelmiyor.

Kolik genellikle bebeğinizin 2 – 4 haftalarında görülür ve 3 – 4 ayında ortadan kalkar. Tedavisi yok. Bebeğinizin kendi kendine aşması gereken, sizin beklemekten başka bir şey yapamayacağınız bir acayip sorun. Beklerken bazı önlemler alabilirsiniz tabii ama hastalık kendi kendine geçene dek elinizden bir şey gelmez.

Günlük tutun

Koliğin tedavisi yok diye bağırıyoruz. Bu durum ebeveynlerin bebeğin acısını görmezden geleceği anlamına gelmiyor. Altını değiştirdiniz, karnını doyurdunuz, suyunu da verdiniz ama hala susmadıysa doktorunuzla konuşun: belki başka bir sorunu vardır.

Bebeğinizin derdinin ne olduğunu daha rahat anlayabilmek için günlük tutun. Böylece koliği neyin tetiklediğini bulabilirsiniz. Emziren anneyseniz süt ürünlerini azaltmanız işe yarayabilir. İnek sütü bazen bebekleri rahatsız edebilir; protein hassasiyeti oluşmasına neden olabilir. Soya mamaları ve süt de minik midesini hasta edebilir. Bu durumda hipoalerjenik mamaları tercih etmeninizin yardımı olabilir.

Karar kolik yönünde çıktıysa sakin olun. Ağlamak bebeklerin yetişkinlerle iletişim kurma biçimi. Verdiğiniz cevaplar onu dinlediğinizi, onunla ilgilendiğinizi gösterir. Ortada hiçbir şey yokken bebeğiniz sürekli ağlıyorsa görmezden gelmek yerine ilgi gösterin. Araştırmalar böyle durumlarda ağlama sıklığının günden güne %30 – %40 azaldığını gösteriyor.

Kimsenin suçu yok

Ebeveynlerin hatası ya da deneyimsizliği koliğe neden olmaz. Rahatlayın. Gergin olmanız bebeğin daha kötüye gitmesine neden olabilir. Omuzlarınızı ve ellerinizi rahat bırakın. Bebeğinize gülümseyin.

Başka pozisyonlar deneyin. Bazı bebekler battaniyeyle kundak yapılmayı sever. Ten tene iletişim de yardımcı olabilir. Bebeğinizin arkasını döndürün, karnına elinizi koyun, sırtından da hafif baskı yapın. Bu pozisyon onun biraz rahatlamasını sağlayacak.

Banyo yaptırın. Ilık su bebeğinizi rahatlatacak.

Dekoru değiştirin. Araba gezisi gibi ritimli sesler bebeğinizin dikkatini çekebilir. Arka plandaki düzenli seslerin de bu anlamda yardımı olabilir. Elektrikli süpürge, çamaşır makinesi ya da radyo ilgisini karın ağrısından başka yöne çekebilir.

Mola verin. Arkadaşlar, akrabalar ya da iyi bir bakıcı arada nefes almanızı sağlayabilir. Sabrınız taşıyorsa mola verin. Bebeğinizi arkadaşınıza, akrabanıza ya da güvenilir bir bakıcıya emanet edin.

Unutmayın: kolik gelip geçici bir durum. Gülseniz mi ağlasanız mı şaşırdıysanız fotoğraf çekmek de iyi bir çözüm olabilir. Büyüdüklerinde ağlarken, bağırırken çekildikleri bu fotoğraflar hem sizin hem de çocuğunuz için eğlence kaynağı olabilir.

Bu haber 1592 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum