Bebek neden ağlar?

Susmamacasına ağlayan bebek el ayak karıştırır, sabır taşı olsa çatlatır.

Bebek neden ağlar?
19 Aralık 2019 - 12:19 - Güncelleme: 19 Aralık 2019 - 12:27

Susmamacasına ağlayan bebek el ayak karıştırır, sabır taşı olsa çatlatır. Hıçkırıklara karışan gözyaşlarını nasıl durduracağınızı şaşırırsınız. Deneyimli anne babalar hadi neyse de, ilk kez çocuk sahibi olan çiftler için bebeğin feryat figanı kuşkusuz en büyük sınav. Umulan beşiğinde mışıldayan, agulayan dünya tatlısı şeker parçası bir bebecikti muhtemelen, ama gerçek her zaman pembe olmuyor işte.

Mamasını yedi, karnı tok, neden ağlıyor sorusunun basit bir yanıtı var mesela: canı oyun istiyor. Sizden tepki alana dek ağlamaktan başka ne yapabilirdi ki? Sorun üç aşağı beş yukarı bu örnekteki gibi aslında; bir parça bilgiden zarar gelmez. Derde ne kadar derman olur bilinmez ama bebek susturucu önerilerimiz işinize yarayabilir.

Neden ağlıyor?

Bir şeyler anlatmaya çalışıyor kesin. İyi de ne olabilir? Bu noktada bütün sorumluluk sizde. Neyin yolunda gitmediğini keşfetmelisiniz. Açlık, hastalık, uykusuzluk, can sıkıntısı, sıcak – soğuk basması, altını doldurması… Bebekle ilişkili olan göstergeleri birer birer kontrol ederek sonuca ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Ne anlatıyor olabilir?

Karnım aç. Biberonu görelim. Bebek demek 2 – 3 saatte bir acıkmak demek. Bazı bebekler ufacık açlık belirtilerinde bile kıyameti koparma eğiliminde. Böyle bebekleri biberonu hırsla emmelerinden, mamayla hava yutmalarından, peşinden kusmalarından ve tabii sonu olmayan gaz sancılarından tanıyabilirsiniz. Pışpışla patpatla sakinleşmeyen bu modellerde akla gelen tek çözüm gözünü üstünden ayırmamak, bib demeden biberonu bebeğin emir ve görüşlerine sunmak. Bitti mi? Hayır. Yutkunmaya başladığını fark ederseniz ara vermelisiniz. Bunu yapmazsanız ne olacağını biliyorsunuz değil mi?

Yeter çek şu biberonu gözümden. Mama küçük aralıklarla verilmeli demiştik. Mama sırasında ve sonrasında bebekten altlı üstlü her türlü gaz çıkışı gerçekleşebilir. Beslenme temposu bunu dikkate alarak seçilmeli. Gözlerinde ne yazıyor? “Bak yoksa ağlıyorum…”

Altıma yaptım. Bak bakalım iyi yapmış mıyım? Bazı bebeklerde en büyük ağlama gerekçesi. Hazımsızlık ve gaz problemi de benzer nitelikte. Altını düzenli kontrol etmek işe yarayabilir.

Çok yorgunum. Bırakın uyuyayım. Uykusuzluk bebekleri huysuz ve perişan edebilir. Yenidoğanlar günde 16 saat uyuyabilir. Bazıları bu süreyi daha da uzatıyor.  

Sar sarmala kundakla beni. Her bebek değilse de bazıları kundaklanınca daha güvende hissediyor. Kundak işlevinde başka önlemler de işe yarıyor. Yumuşacık battaniyeyle sarıp sarmalamak buna örnek.

Dolaşasım var. Bazen yerini sevmez bebek. Küçük bir değişiklik iyi gelebilir. Kucaklayıp sallamak, evde kısa bir tura çıkarmak ağlamasını dindirebilir. Emniyetli olması koşuluyla kendi başına oynayabileceği askıları deneyebilirsiniz. Bunlar tavana asılıyor; içine oturtulan bebek Süpermen gibi uçmaya başlıyor. Bu kadar abartılı olmayan başka tasarımlar da var. Aklınıza yatanı bebeğin de hoşuna gidebilir.

Çok yalnızım. Annesini bir görse, sesini duysa, şöyle bir sarılsa yetecek aslında. Bazı bebekler böyle de içli. Kucağınıza alın madem. Öpün. Koklayın. Sırtını okşayın. Bakın şimdi gülümsemeye başladı.

Ateşim var. Donuyorum. Bebeklere sıcağın da soğuğun da fazlası zarar. Fazlası derken azıcık fazlası bile yakınmaya yeter. Terledi mi? Üşüdü mü? Soyunsa mı? Giyinse mi? Ne gerekiyorsa derhal. 

Emzik olsa da emsek. Emmek doğal refleks. Çoğu bebek emzikle sakinleşir. Tabii gerçekten aç değilse. 

Bu kadarı da fazla. Çok ses, çok gürültü, çok hareket, çok ışık bebeği çok ağlatır. Özellikle kalabalık ortamlarda bebeğin huzursuzlanması olağan. Daha sakin bir yere götürün. Beşiğe geçmek istiyor olabilir. Beyaz gürültü de işe yarayabilir. Elektrik süpürgesini, bulaşık makinesini çalıştırın. Bebekler bu türden yeknesak sesleri yetişkin şamatasından daha çok seviyor.

Canım ağlamak istiyor. Bazı bebekler günün belli saatlerinde ağlamayı huy ediniyorlar. Nedeni enerji fazlası. Bebecik koşturup zıplayabilse buna hiç gerek kalmayacak ama şimdilik tek yapabildiği ağlamak. Spor ve egzersiz niyetiyle akan bu türlü gözyaşlarını durdurmanın bilinen hiçbir yolu yok. Sakin kalın. Şefkat kucağınızı hazırlayın. Her an gerekebilir.

Sütün ayarı kaçmış. Bebeğinizi emziriyorsanız sütünüzün tadı ve rayihası yediklerinizden, içtiklerinizden etkilenir. Çok sevdiğiniz bir yiyeceğin ardından bebeğiniz meme emerken huzursuzlanıyorsa sofra zevkinizden en azından bir süreliğine feragat etmeyi düşünmelisiniz. Meme sizin süt sizin ama sonuçta sütün kalitesine karar veren bebeğiniz. Müşteri bile daima haklıyken bebeğinizin yerden göğe hakkı yok mu? 

Her bebeğin ağlaması kendine özgü. Ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Bebeğin neden ağladığını şıp diye anlamak hemen olmaz. Yılların deneyiminden bahsediyoruz. Siz de zamanla bu düzeye gelirsiniz. Sabırlı olmalısınız. Örnek verelim: acıktım ağlaması kısa sürer; perdesi düşüktür. Canı yanıyorsa, ağrısı varsa aniden ağlar; sesi tiz perdelere tırmanır. Uzun süre bu tonda kalır.

Bebeğiniz her yolu denemenize rağmen duraksız ağlıyorsa bırakın bitirene kadar ağlasın. Biliyoruz içiniz kıyılacak, sizin de canınız yanacak ama ne çare: bazı bebekler ağlamadan uyuyamıyor.

Bu haber 1631 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum