Bebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalı ?

Yeni doğan bebeğinizi emziriyorsunuz: kakası hem sarı, hem de pelte gibi yumuşak. Çocuklarda kaka rengi, bebeklerde dışkı rengi, sarı, yeşil, kahverengi, diğer renklerde kaka rengi neye işaret eder?

Bebeğin Kaka Rengi Nasıl Olmalı ?
01 Ağustos 2021 - 01:20 - Güncelleme: 01 Ağustos 2021 - 01:21

Yeni doğan bebeğinizi emziriyorsunuz: kakası hem sarı, hem de pelte gibi yumuşak. Endişeleniyor olabilirsiniz. Bebeğin kaka rengi beslenme türü ve sindirim sisteminde alınan besinin geçirdiği zaman göre değişiklik göstermektedir. Bakalım bebeğinizin kakası normalde nasıl olmalı ?

Anne sütüyle beslenen bebeğin kakası diğerlerine göre daha fazla ve ince olmaktadır. Bu bebekler için sarı ve pelte gibi kakadan daha normali yok. İçiniz rahat olsun. Yenidoğanların sık kaka yapması da gayet doğal bir durumdur. Bazı bebekler günde 7-8 defa kaka yapabilirken bazıları da sadece günde bir defa yapmaktadır. Sık tuvalete çıkan bebeklerin bir anda bu alışkanlıklarını değiştirmeleri ebeveynleri korkutsa da bu aslında normal karşılanmalıdır. Bu durum genellikle anne sütü ile beslenen bebeklerde rastlanmaktadır.

Bebeğin Kaka Rengi Çeşitleri

 

6 aylığa kadar olan bebeklerin kakaları suludur. Özellikle anne sütüyle beslenenler diğerlerine göre daha sulu dışkı bırakmaktadır. Bebeğin kaka rengi sürekli değişiklik gösterebilir. Bu durum ebeveynleri korkutsa da gayet normal bir olaydır. Kakanın rengi aslında sindirim sisteminde geçen zamanla ilişkilidir. Örneğin sarı renk sütün bebeğin sisteminden hızlı geçtiğini göstermekte, yeşil daha yavaş geçtiği göstermekte, kahverengi de çok daha yavaş geçtiğini göstermektedir.

Bebek kakaları çeşit çeşitdir. İşte doğumdan itibaren değişecek olan kaka renkleri:

Yeşil – siyah: Doğumdan hemen sonra bebeklerin kakaları genellikle yeşilimsi siyahlıkta oluyor; tıpkı katran gibi. Buna mekonyum deniyor. İlk dışkı anlamına geliyor.

Yeşil – kahverengi: Bebek yediklerini sindirmeye başladıkça kakanın rengi de değişmeye başlıyor. Artık yeşilimsi siyah kakanın yerini yeşilimsi kahverengi kaka alacak. Onun ardından da sarımsı kahverengi.

Sarı: Bebeğiniz doğduktan yaklaşık 5 gün sonra kakası sarımsı kahverengiye dönüşmeye başlayacak. Hem sarı, hem de yumuşak; neredeyse sıvı.

Kahverengi: Anne sütüyle değil de mamayla besliyorsanız durum çok farklı olacak. Çünkü ikisi aynı değil; aynı şekilde sindirilmiyor. Bu defa sarı yerine kahverengi kaka göreceksiniz; üstelik daha sert olacak.

Diğer renkler: Bebeğin kaka rengi bebeğin ne yediğine göre değiştiğini artık biliyorsunuz. Katı mamaya geçince ne gibi değişiklikler oluyor diye de merak edebilirsiniz.

Bebeğin kaka rengi

Bebeğin kaka rengi

Katı mamayla birlikte kakanın rengi koyulaşıyor. Koyu kahverengiye dönüyor. Bazen daha acayip renkler görülebiliyor; örneğin pancar yerse kırmızı, yabanmersini yerse mavi kaka görürseniz şaşırmayın. Hatta yeşil ve turuncu olanı bile var. Katı mamaya geçtiğiniz için kakanın içinde öğütülememiş küçük yiyecek parçaları da görebilirsiniz.

Bebeğinizin altını değiştirirken kakanın yoğunluğuna dikkat etmenizde yarar var. Anne sütüyle beslenen bebeklerde kaka genellikle yumuşak ve pelte gibi oluyor. Ama fazla suluysa dikkatli olun; bebeğiniz ishal olmuş olabilir. Çakıl taşı gibi taneli dokuya sahipse kabız da olmuş olabilir.

Tehlikeli Kaka Renkleri ve Durumlar

Kakasının renginde ya da yoğunluğunda anormal değişiklikler görüyorsanız bebeğinizin doktoruyla görüşün. Çünkü size en sağlıklı bilgiyi o verecektir.
Özellikle de:

Doğumdan birkaç gün sonra hala siyahsaKırmızı ve kanlıysaBeyaz ya da griyseBir süredir suluysaBir süredir yapmakta zorlanacağı kadar büyükse

Doktora gitmeyi düşünüyorsanız ona bebeğin kakası hakkında ayrıntılı bilgi vermeye hazır olun; kaka rengindeki değişimleri düzenli olarak izlemenizde yarar var.

kaynak: https://www.cevapsepeti.com/bebegin-kaka-rengi-nasil-olmali/
Bu haber 90191 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum