Milli Eğitim Bakanlığı MEB, Öğretmenlere yönelik ödül sürecini 3 Haziran pazartesi günü başlatıyor. Çok sayıda öğretmen 2024 yılı için ödüle teklif edilecek ve ödüllerini alacak. Ancak bazı Öğretmenlere ödül verilmeyecek. Bakanlık ödül verilmeyecek öğretmenler ile ilgili kriterlere açıkladı. Peki hangi öğretmenler ödül alamayacak? İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı, kendi alanında farklı çalışmalar gösteren, başarılı çalışmalara imza atan, örnek çalışmaları ile taktir toplayan öğretmenlere yönelik ödül sürecini başlattı. Her yıl yapılan ödül süreci işlemlerinde üç başarı belgesi alan öğretmenler üstün başarı belgesi alıyor. Üstün başarı belgesi alan öğretmenler ise milli eğitim müdürlüklerinin kontenjanına göre ödül alabiliyor. Ancak bazı öğretmenler yukarıda sayılan başarıları gösterse bile ödülü aday gösterilecek.

MEB Personeline Başarı, Üstün Başarı Belgesi ve Ödül Verilmesine Dair Yönerge' de Milli Eğitim Bakanlığı ödül konusuyla ilgileri bilgileri paylaştı:

"a) Almış olduğu Üstün Başarı Belgesi nedeniyle, daha önce ödül verecek makam tarafından ödül verilmesi veya verilmemesi yönünde değerlendirilmemiş olmak.

Öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesi kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu Öğretmenlere 1 maaş ikramiye verilmesi kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu

b) (Değişik 06.10.2015 tarihli ve 9917287 sayılı Makam Oluru) Almış olduğu Üstün Başarı Belgesi nedeniyle değerlendirmeye alındığı yıl içerisinde Kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak."

Yönergede yer alan maddeler doğrultusunda daha önce almış olduğu Üstün Başarı Belgesi ile ödül alan personele ve ödül verilmemesi yönünde değerlendirilen personele,

Üstün Başarı Belgesi aldığı yıl içerisinde kınama cezasından daha ağır bir ceza alan personele ödül verilmeyecek.