Bayraklar yarıya indi, Yıldırım açıklama yaptı

NATO Ülkeleri Fransa'ya yapılan kamyonlu terör saşdırısının ardından bayrakları yarıya indirme kararı aldı. Karara uyacaklarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, NATO tarafından alınan karar gereği Türkiye'de bayrakların yarıya indidildiğini açıkladı.

15 Temmuz 2016 - 17:32

NATO Ülkeleri Fransa'ya yapılan kamyonlu terör saşdırısının ardından bayrakları yarıya indirme kararı aldı. Karara uyacaklarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, NATO tarafından alınan karar gereği Türkiye'de bayrakların yarıya indidildiğini açıkladı.
Cuma namazı için geldiği İstanbul Ataşehir'deki Mimar Sinan Camisi'nde namaz kıldıktan sonra camiden çıkınca gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Fransa'da 84 insanın öldüğü terör saldırısından bahsederek, "Terör olayı dolayısıyla Türk milleti olarak Fransız halkının acılarını paylaşıyoruz. Fransız hükümetine terörle mücadelede işbirliği halinde olacağımızı ve her türlü yardımı, desteği vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha ifade ediyorum" dedi.
Yıldırım, "Terörün bildiği tek şey var: Öldürmek; insanları öldürmek, insanlara korku salmak ve ülkelerdeki barışı, kardeşliği, huzuru bozmak. Bir kez daha şunu bütün dünya bilmelidir ki, terörle mücadelede fark gözetmek, kimi terör örgütlerini az günahkar, kimilerini masum görmek en büyük yanlışlıktır. Bu yanlışlık yıllardan beri yapıldı. Özellikle gelişmiş ülkelerde terördeki çifte standart her geçen gün dünyada acı sonuçları ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, gerek İstanbul'daki son terör saldırısı gerekse Fransa'daki terör saldırısının bir dayanışmayı da ortaya koyduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İstanbul saldırısında nasıl bütün dünya kenetlenip, terörü lanetlediyse, tek yürek tek ses olduysa, bugün Fransa Nice'te yaşananda da görüyoruz ki artık dünya teröre karşı tek yürek, tek ses olmayı ve dayanışma içerisinde mücadeleyi sürdürmek konusunda bir kez daha kararlılık gösteriyor. Gerek bölgemizde gerek dünyanın herhangi köşesinde yaşanabilecek terör olaylarının önüne geçmek için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülkenin daha sıkı işbirliği halinde olması lazım. İstihbarat yönüyle, bilgi paylaşımı yönüyle, güvenlik tedbirleri yönüyle bu işbirliğinin küresel terörü sona erdirmede hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz."

Bugün NATO toplantısında alınan kararla bütün üye ülkelerin bayraklarının yarıya indirilmesinin kararlaştırıldığını belirten Yıldırım, bu çerçevede Türkiye'nin de Fransa'da yaşanan terör olayına karşı bir dayanışma göstererek, NATO'daki bayrağını yarıya indirdiğini söyledi. Yıldırım, aynı şeyi bütün NATO ülkelerinin, İstanbul Atatürk Havalimanı saldırısında yaptıklarını hatırlattı.


"TERÖRÜN EN FAZLA YOĞUNLAŞTIĞI O HALKAYI BULUP TEKRAR GÜVENLİĞİ SAĞLAMAMIZ LAZIM"

Bir gazetecinin "Fransa İstanbul'daki Milli Gün kutlamalarını iptal etmişti ama saldırı Nice'te gerçekleşti. Hedef şaşırtma mıydı? Bizim istihbaratımıza gelen bilgi var mıydı, İstanbul'da bu tarz bir şey olabileceğine yönelik?" sorularına da Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"İstanbul terörün hedef merkezlerinden bir tanesi. O yüzden İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğümüz ve bütün güvenlik birimlerimiz en üst düzeyde terörle, terör ataklarına karşı tedbirlerini almaya devam ediyorlar. Tedbirler gayet tabii en üst düzeyde alınacak ama takdir edersiniz ki, bütün her şeye rağmen istemesek de zaman zaman terör hadiseleri meydana geliyor. Dedim ya, terör kimi, nerede, ne zaman vuracağı belli olmaz. Fransızların bu kadar titizlenmesi, Türkiye'de kendi misyonlarında bu tedbirleri alması yeterli olmadı. Terör Fransa'nın kalbinde tekrar kendini gösterdi. O yüzden 'O ülke güvenlidir', 'Bu ülke güvensizdir' gibi değerlendirmeler bir anlam ifade etmiyor. Her ülke aynı derecede güvenlidir, her ülke terör karşısında aynı tehditlerle karşı karşıyadır. Olaya buradan bakmamız lazım ve zincirin en zayıf halkası gibi terörün en fazla yoğunlaştığı o halkayı bulup tekrar güvenliği sağlamamız lazım. O yüzden de bir an önce Suriye, Irak ve bölgede yaşanan istikrarsızlıkların sona ermesi ve gerçek anlamda terörün sonlandırılması anlamını taşıyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Liseye Kayıt Uygulaması tanıtım kitapçığı yayınlandı
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ders saati süresi açıklaması