EYT'de SON DAKİKA: Sorunlar çözüldü Başkan Erdoğan ve Bakan Bilgin'den açıklama geldi: Peki yeni EYT şartları ne olacak? EYT'de SON DAKİKA: Sorunlar çözüldü Başkan Erdoğan ve Bakan Bilgin'den açıklama geldi: Peki yeni EYT şartları ne olacak?
Başvurmuş olduğunuz kredi neden red cevabı alır, kredi başvurusu sırasında nelere dikkat edilmeli gibi alt başlıkları inceleyerek kredi başvurusunda bulunmanız daha net sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. 

Kredi Başvurusu Red Nedenleri Nelerdir?
Banka kredilerine başvururken ister tüketici kredisi ister taşıt veya konut kredisi olsun banka politikaları gereği müşteri potansiyeliniz kredi kullanmaya uygun olmalıdır. Bankaya yapılan ihtiyaç kredisi başvurusu sırasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:
Kredi Başvuru Formunda Yanlış Beyanda Bulunmak
Kredi başvurusu tüm bankalarda internet bankacılığı, mobil bankacılığı, web sitesi, şubeler, ATM ve çağrı merkezi kanallarıyla yapılabilmektedir. Bankacılık kanallarından herhangi biri tercih edilmesi durumunda kişisel bilgileri ve başvuru talebini içeren form sözlü veya yazılı olarak doldurulur ve tarafınızca onaylanmalıdır. 
Kredi başvuru formu doldurma sırasında başvuru sahibinin “İsim, Soyisim, T.C Kimlik numarası ve Aylık Net Gelir” bilgileri eksiksiz ve doğru doldurulmalıdır. Yanlış beyan yapılması durumunda kredi kullanmaya uygun potansiyele sahip olunsa dahi başvuru cevabı red olacaktır. Sigortasız çalışan bir kişinin sigortalı çalıştığını belirtmesi, aylık net gelirini olduğundan fazla göstermesi bankanın müşterisine bakış açısını olumsuz yönde etkileyecektir. Kredi notu hizmeti almaya uygun olduğunda gelirin düşük olması ve serbest meslek çalışanı olmak başvuruyu olumsuz etkileyecek kriterler değildir. Bu nedene başvuru sırasında bankayı yanıltacak davranışlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.Talep Edilen Kredi Tutarının Gelirle Uygunluğu
Banka kredi talebinde bulunurken gelir beyanı da belirtilmektedir. Talep edilen kredi tutarı gelirle uyuşmadığında red cevabı alınabilir. Bankalar ödemelerin gecikmeye girmemesi için maksimum aylık taksit tutarını gelirin %50’sini geçmeyecek şekilde vadelere böler. Örneğin aylık net geliriniz 2500 TL iken 12 ay vade ile maksimum kullanım yapılabilecek kredi miktarı 15.000 TL’den fazla olmayacaktır. Bu hesaplamaya göre 12 ay vadeli bir kredi düşünüldüğünde en fazla taksit tutarı 1250 TL olmalıdır. Daha düşük taksit tutarında kredi kullanılacağında vade artırılmalı veya tutar düşürülmelidir. 
NOT: Belirtilen tutar başvuru yapılacak banka veya başka bir bankada kredi veya kredi kartı kullanımı bulunmaması durumunda kullanılabilir. Aksi durumda mevcut kredinin geri ödeme tutarı ve kredi kartı limiti dahil edilerek onaylanabilecek yeni kredi tutarı belirlenmelidir. 
Belgelenebilir ekstra bir geliriniz olması durumunda bankaya yazılı olarak başvuru yapılarak net gelirden fazla tutarda kredi kullanımı yapılabilir. Bu gibi durumlarda banka şubelerine giderek gelir beyanında bulunulmalıdır.

Kredi Notu Uygunluk Durumu
Merkez Bankası’nda bankalarla olan tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Kredi kartı veya kredi kullanımı, ödeme düzeni ve mevcut ödemeler gibi tüm işlemlerin kaydı ile kişilerin belli bir kredi notu belirlenir. Ödemeler düzenli olması durumunda müşteri potansiyeli olma durumu da artacaktır. Kredi notu düşük olduğunda veya daha önceki kullanımlara istinaden kara listeye (maksimum 90 günlük süreçte bankadan alınan hizmetlerde aksama yapılması durumunda kara listeye alınılır.) bilgileri bulunduğunda kredi başvurusu olumlu sonuçlanamayacaktır. Bir sonraki bankacılık işlemlerinde sorun yaşamak isteyemeyen kişiler mevcut ödemelerini düzenli yapmalıdır. 

Aynı Anda Birden Fazla Başvuru
Kredi başvurusu yaptıktan sonra sonucu en kısa sürede değerlendirilmekte ve başvuru sahibine bildirilmektedir. Farklı bankalara başvuru yapmadan önce ilk başvurunun sonucu beklenmelidir. Aksi durumda değerlendirme sürecinde bir diğer bankanın başvurusunu da görüntüleyen bankalar başvuru sahibini riskli grupta değerlendirerek başvuruyu onaylamayabilir.