Başbakandan bedelli askerlik açıklaması

Başbakan Yıldırım, katıldığı televizyon programında bedelli askerlikle ilgili açıklama yaptı.Başbakan Binali Yıldırım, TRT-TRT Radyo 1 ortak yayınında yaptığı açıklamada hükümetin gündeminde bedelli askerliğin bulunmadığını söyledi.

04 Nisan 2017 - 15:00

Bedelli askerliğin gündemde olup olmadığına ilişkin konuşan Yıldırım, "Yok böyle bir şey, programımızda gündemimizde yok" dedi. CHP yönetiminin hayır kampanyasına sarılmasını anlamanın mümkün olmadığını söyleyen Yıldırım, partilere oy verilmediğini, Türkiye'nin geleceğine oy verildiğini dile getirdi.

Yıldırım, vatandaşlara 16 Nisan referandumuna 'evet' demeleri yönünde çağrıda bulundu. 'Uzun İnce Bir Yoldayım' türküsü TRT radyolarında Başbakan Yıldırım'ın isteği üzerine çalındı. Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber televizyonunda Erhan Çelik'in sorularını cevapladı.

Avrupa-Türkiye ilişkilerine işaret eden Yıldırım, Avrupa'nın kendi seçim hesaplarını Türkiye üzerine kurmaması gerektiğini belirtti. Yıldırım, "Taraf oldukları zaman o zaman da bizim söyleyeceğimiz sözlere katlanmaları lazım, hani nerede Avrupa değerleri? Bunun cevabını milletimiz 16 Nisan'da verecek" ifadelerini kullandı. Göçmenler konusunda AB'nin verdiği sözleri tutmadığını belirten Başbakan Yıldırım, "Evet veya hayır çıkması ile alakalı bir durum yok. Evet çıkacağından şüphemiz yok.AB ile ilişkilerimizi uzun vadede konuşmamız gerekiyor. Gelecek vizyonunu gözden geçirmesi gerekiyor. İngiltere çıkıyor. Oluşan hantallıktan dolayı memnuniyetsizlik yüzde 60'a varmış. Türkiye ile gelecekte nasıl bir yolculuğa çıkacağız karar vereceğiz" şeklinde konuştu.

Yıldırım, Kılıçdaroğlu'nun hayır grubunun başını çektiğini ve Kılıçdaroğlu gibi korku anlatmadıklarını, endişe pompalamadıklarını ifade etti. Geçmiş dönemlerdeki hükümetlerde cumhurbaşkanı ve başbakan arasındaki ilişkilere değinen Yıldırım, bu örnekleri elindeki notlarla açıkladı. Yıldırım, 1987 yılında Güney Kore'nin karar vererek sistem değişikliğine gittiğini ve başkanlık sistemine geçtiğini belirterek, bu sisteme geçmesiyle Güney Kore'de 1997, 2007 ve 2015 yıllarında kişi başına düşen milli gelirdeki artışa işaret etti

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular