Başbakan Yıldırım; 17-25 Aralık sonrası uyanmayanlar masum değildir

Başbakan Binali Yıldırım, görevden alınan memurlar ve alınacak olan lar ile ilgili olarak esas alınan tarihi 17-25 Aralık süreci olarak açıkladı ve bu tarihten sonra cemaat ile ilişkisi olanların masum kabul edilemeyeceğini söyledi.

01 Ağustos 2016 - 11:38

Başbakan Yıldırım, Başbakanlık Resmi Konut'ta medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, demokrasi nöbetinin, Yenikapı Mitingi'nde nihayete ereceğini açıkladığı belirtilerek, "Eş zamanlı olarak kışla kapılarındaki iş makineleri de o zaman mı kalkar? Ayrıca devletin bütün kurullarına sızan FETÖ'cüler siyaset kurumunda yok mu sorusu çok soruluyor" şeklinde yöneltilen soru üzerine Yıldırım, "Burada yok. Onu da siz arayın bulun" yanıtını verdi. Bazı milletvekillerinin arasında bile çocuklarını FETÖ'nün okullarına gönderenler bulunduğu ve bu okulların kapandığı belirtilerek, bunlarla ilgili ne yapılacağının sorulması üzerine Başbakan Binali Yıldırım, görevden alınan memurlar ve alınacak olan lar ile ilgili olarak esas alınan tarihi 17-25 Aralık süreci olarak açıkladı ve bu tarihten sonra cemaat ile ilişkisi olanların masum kabul edilemeyeceğini söyledi.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu çok müşkül meseledir, yani samimiyetle söylüyorum ama burada biz ölçüyü şöyle koyuyoruz; 17-25 Aralık'tan sonra hala uyanmamış olanları masum kabul etmiyoruz. 17 Aralık, buranın bir terör yapılanması olduğunun ortaya çıktığı tarihtir. Ondan sonra bunlara verilen destek hiçbir şekilde masum görülemez. 'O masum' gibi muamele edilemez. Bunlarla ilgili peyderpey işte terfiler, atamalar yapıldı. Boşluk ortadan kalktıkça kısa sürede oradaki vatandaşın kendi refleksiyle aldığı tedbirler de ortadan kalkacak." kaynak: Anadolu Ajansı

AÇIĞA ALINAN ÖĞRETMENLERİN BRANŞ DAĞILIMI

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

FACEBOOK ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Açığa alınan memur, öğretmen ve diğer kamu personel sayısı tablosu

 

Kamu çalışanlarından OHAL, KHK ile açığa alınanların rakamları ile ilgili her gün verilen sayılar zaman zaman gerçeği yansıtmamakta, abartılı ya da çok eksik rakamlar gündeme gelmektedir. Darbe girişimi sonrasında açığa alınan devlet memuru, üniversiteler, askeri ve yargı personeli ile lisansları iptal edilen özel okul öğretmenlerinin sayısı tabloda verilmiştir.

Rakamlar memurlar.net'ten alınmıştır.

KAMU KURUMU    AÇIĞA ALINAN PERSONEL SAYISI
Milli Eğitim Bakanlığı    21.738
Çalışma Bakanlığı    1.180
Sağlık Bakanlığı    5.581
Maliye Bakanlığı    1.500
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı    599
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı    560
Ulaştırma Bakanlığı    529
Dışişleri Bakanlığı    88
Enerji Bakanlığı    300
Gençlik ve Spor Bakanlığı    265
Başbakanlık ek bina    257
Orman ve Su Bakanlığı    221
Gümrk ve Ticaret Bakanlığı    184
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı    167
Kültür ve Turizm Bakanlığı    110
Ekonomi Bakanlığı    15
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı    1.379
Kalkınma Bakanlığı    97
Avrupa Birliği Bakanlığı    22
Diyanet İşleri Başkanlığı    1.112
TRT    300
Hazine Müsteşarlığı    62
BDDK    86
SPK    36
RTÜK    29
EPDK    25
TUİK    21
TOKİ    22
Kalkınma Bankası    10
Borsa İstanbul    51
Anayasa Mahkemesi    63
Sayıştay    108
YÖK    654
Toplam    37.371
Yukarıdaki sayılara ilave olarak,
Üniversitelerde 2.239 akademik personel,
İçişleri Bakanlığında 7.899 emniyet personeli,
Jandarma Genel Komutanlığında, 614 jandarma personeli,
HSYK tarafından alınan karar gereğince 2.745 hakim ve savcı,
Danıştay ve Yargıtay'da 178 üye,
İçişleri Bakanlığınca da 246 mülki amir olrak üzere,
toplam 13.921 diğer kamu personeli hakkında açığa alma işlemi uygulanmıştır.
Bu sayıyı toplam açığa alınan memur sayısı ile birleştirince açığa alınan toplam sayı 51.292 olmaktadır.
Bir kez daha ifade etmeliyiz ki, toplam sayıya, özel okullarda çalışan ve lisansı iptal edilen 21.029 personel ilave edilmemelidir.

OHAL Kararnamesinde Memur Soruşturmasına Kritik Düzenleme

 

Darbe girişiminin ardından çıkartılan Olağanüstü Hal OHAL kararnamesinde, memurların soruşturma süreçleriyle ilgili önemli düzenleme getirildi.
669 sayılı KHK'yla, açığa alınması sonrasında 10 gün içinde soruşturma açılmasına dair düzenlemenin uygulanmayacağı karar altına alındı
Ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi sonrası tüm kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ/PDY örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen memurlar hakkında görevden uzaklaştırma işlemi uygulanmakta olup, bu sayı bugün itibarıyla 50000'i geçmiştir.

Görevden uzaklaştırma işlemi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 137 nci maddesi uyarınca gerçekleştirilen ihtiyati bir tedbirdir. Ayrıca soruşturmanın herhangi bir safhasında da alınabilmektedir.

Diğer taraftan, soruşturma başlamadan ilgili kamu görevlisi hakkında görevden uzaklaştırma işlemi uygulandığı takdirde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 139 uncu maddesi uyarınca bu işlemi izleyen 10 iş günü içerisinde soruşturmaya başlanması şarttır.

Ancak, 31 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 669 sayılı KHK'nın 3 üncü maddesinde; "15/07/2016 tarihinden sonra milli güvenlik gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan kamu görevlileri hakkında ilgili mevzuatında öngörülen soruşturma açma süreleri olağanüstü hal süresince uygulanmaz" hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede, Olağanüstü Halin ilan edildiği "21/07/2016" tarihinden itibaren 3 (üç) ay süre ile FETÖ/PDY örgütü ile ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında, kamu görevlileri hakkında alınacak görevden uzaklaştırma işlemlerinden sonra açılacak soruşturmalarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda öngörülen 10 iş günlük süre kısıtlayıcı süre uygulanmayacaktır.

Diğer taraftan, 669 sayılı KHK'yla, özel olarak sadece soruşturma açma sürelerinin uygulanmayacağı karar altına alındığına ve 667 sayılı KHK'da sadece memurluktan çıkarmanın nasıl yapılacağı düzenlendiğine göre, 657'de yer alan en azından savunma süresinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.

Açığa alınan öğretmenler karara itiraz etti

 

ÇANAKKALE'nin Bayramiç İlçesi'nde, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmada açığa alınan Eğitim-Sen üyesi iki öğretmen, haksız biçimde görevinden uzaklaştırıldıklarını, Fethullah Gülen ve cemaatiyle hiçbir görüşlerinin uyuşmadığını söyleyerek, haklarını arayacaklarını vurguladı. 
Darbe girişimi sonrası Bayramiç'te de başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda bazı kamu personeli açığa alındı. Görevinden uzaklaştırılan Bayramiç Halk Eğitim Merkezi'nde görevli İngilizce öğretmeni Barış Demir ve Türkmenli Ortaokulu'nda Özel Eğitim Öğretmeni Burak Efeyurtlu, haksızlığa uğradıklarını belirterek duruma hukuken itiraz edeceklerini söyledi. 
Burak Efeyurtlu, şöyle dedi: "Fetullah Gülen'in kendisi ve savunduğu düşünce bizim dünya görüşümüz ve eğitim anlayışımızla tamamen farklı, bunu dünya alem bilmektedir. Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bunu bilmemesi imkansız. Tamamen keyfi bir uygulama. görevimize geri dönmek için tüm hukuki haklarımızı kullanacağız."

MEB Yeniden Öğretmen Performans Değerlendirme Yazısı

 

Milli Eğitim bakanlığı MEB’den Öğretmen Performans Değerlendirme İtirazları Hakkında Duyuru yayımladı. MEB daha önce bazı illerde itirazlara verilen cevaplara paralel olarak yayımladığı yazıda, performans değerlendirmelerine itirazda bulunan öğretmenlerin itirazlarının değerlendirilmesi ve gerekirse yeniden değerlendirme yapılabilmesi için illerde kurulan komisyonların yetersiz kalması durumunda ilçelerde de komisyon kurulması yönünde bilgi veriliyor.

İŞTE O RESMİ YAZI:

MEB'den Müdür Yardımcılığı bekleyen öğretmen ve idarecilere açıklama

 

Milli Eğitim Bakanlığı müdür yardımcısı kadrolarına atanmak için bekleyen idareci ve öğretmenler için bir yazı yayınladı. MEB yazısında bakanlığın yargı kararları doğrultusunda görevlendirme takviminde yenilik yaptığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yazısı Şu Şekilde;

3 bin 932 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personeli açığa alındı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası kamu kurum ve kuruluşunda yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul'da 3 bin 932 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personeli açığa alındı.
Bakanlıkta, darbe girişiminin ardından FETÖ ile irtibatlı özel öğretim kurumları ve okullar ile barınma merkezlerinin yanı sıra merkez ve taşra teşkilatında görev yapan kamu personeline yönelik çalışmalar sürüyor.
FETÖ soruşturması kapsamında, MEB'den İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gelen listede, İstanbul'da çalışan 2 bin 961 personel bulunuyor.
İstanbul Valiliğince açığa alınanlardan oluşan listede ise 952 kişi yer alırken, atamayla İstanbul'dan çeşitli illere giden 36, illerden İstanbul'a gelen 55 personel de görevinden uzaklaştırıldı.
Böylece İstanbul'da öğretmen, idareci ve memur olmak üzere MEB'e bağlı 3 bin 932 personel açığa alındı. Bunların çoğunluğunu öğretmenler oluşturuyor.
Bu arada, açığa alınan personelin çoğunun, Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde kapatılan Aktif-Sen'e üye oldukları tespit edildi.

FETÖ'ye üyelik, iltisakı veya örgütle irtibatı olanlara ilişkin çalışmalar kapsamında açığa almaların devam edeceği öğrenildi.
286 KURUM KAPATILDI
Kararname kapsamında İstanbul'da 168 özel okul, 94 özel yurt, 15 özel etüt eğitim merkezi ve 9 özel muhtelif kurs olmak üzere 286 kurum kapatıldı.
Kapatılan özel ilköğretim ve özel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin devlet okullarına nakilleri, 2015-2016 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere 30 Eylül'e kadar yapılacak.
Bu kapsamda, resmi ilkokul, ortaokul/imam-hatip ortaokullarına geçmek isteyenlerin nakilleri, velisinin başvurusu üzerine ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak gitmek istedikleri resmi okullar tarafından yapılacak.
Resmi ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin nakilleri de nakil olunacak okulun taban puan şartını taşımak kaydıyla normal nakil sürecindeki boş kontenjanları etkilemeden, açık kontenjan şartı aranmadan aynı tür liselere, nakil gitmek istediği yerin il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından e-okul sistemi üzerinden alınacak.(habertürk)

800 Öğretmen Açığa Alındı Tutuklanan ve Serbest Bırakılan Öğretmenler Var

 

800 Öğretmen Açığa Alındı, 2 Öğretmen Tutuklandı ve 16 Öğretmen Serbest Bırakıldı .Adana'da Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturma kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı kurumlardan 801 kişinin açığa alındığı öğrenildi.


15 Temmuz 2016 günü Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) sızmış FETÖ mensupları tarafından darbe girişiminde bulunulmasından sonra bütün kamu kurumlarında operasyonlar başlatıldı. Adana'daki soruşturmalar kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli olup da açığa alınan, şube müdürü, müfettiş, öğretmen, personel sayısı 801'e yükseldi. Soruşturma derinleştirildikçe sayının daha da artacağı öğrenildi.(gazetevatan) 
Konya'da 2 öğretmen tutuklandı, 16'sı serbest bırakıldı 
Konya'nın Akşehir ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 18 öğretmenden 2'si tutuklandı, 16'sı ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

Operasyonda gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirildi. 
Daha sonra sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan öğretmenlerden 2'si tutuklanarak cezaevine gönderildi, 16'sı adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. kaynak: AA

Açığa alınan öğretmenlerin MEB'den beklediği açıklama Ö. Volkan Çiçek'ten geldi

 

Darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı onbinlerce öğretmeni açığa aldı. Açığa alınanlar arasında kendi üyeleri de bulunan Türk Eğitim Sen Adana 2 No'lu Şube adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne müracaatta bulunarak duruma ilişkin bilgi alan Şube Sekreteri Ömer Volkan Çiçek, MEB soruşturma aşaması ile ilgili bilgi verdi.

Durumu değerlendiren Çiçek 22 bin öğretmenin sesi oldu ve masumiyet karinesini de dikkate alarak öğretmenler hakkında bir an önce soruşturma ya da farklı yöntemlerle yapılack olan değerlendirmelerin adil bir şekilde yapılarak masum olan öretmenlerin bir an önce görevine dönmelerinin sağlanması, bu şekilde de eğitim öğretimde oluşabilecek aksaklıkların da önüne geçilmesi gerektiğini söyleri.

Çiçek'in açıklamalarında en çok dikkat çeken husus ise bu öğretmenler ile ilgili herhangi bir soruşturma sürecinin başlatılmamış olması oldu.

Çiçek'in açıklamaları şöyle;

Bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğünde
Açığa alınan öğretmenler ile ilgili yaptığım temaslar neticesinde oluşan kanaatime göre;
"Savunma" alınması yönünde herhangi bir olumlu gelişme söz konusu değildir..
Bu da, 
belirsizliği arttıracak ve yeni başlayacak eğitim öğretim sezonu hazırlıklarının 
ister istemez 
sekteye uğramasına sebep olabilecektir.
Bakanlık yetkililerinin,
OHAL KHK'sı uyarınca 
Tedbiren uzaklaştırılan kamu çalışanlarından
savunma alınıp alınmayacağı yönündeki KARARLARINI 
bir an evvel açıklamaları gerekmektedir.
Savunma alınmayacaksa bile 
bu işlem uzatılmadan 
KHK gereğince iş görülmeli ve komisyon marifeti ile 
gerçeğe dayalı suçlu-suçsuz ayırımı yapılarak 
suçu olmayanlar hiç bir şekilde mağdur edilme-melidir.
Devlet Okullarında görev yapan ve tedbiren açığa alınan
25 bin'e yakın kadrolu öğretmenin, 
bir an evvel savunmalarının alınması ve
suçsuzluğu tespit edilenlerin görevlerine başlatılmaları ise
Hukuk Devleti açısından 
ayrıca önem taşımaktadır ve arzumuz da o yöndedir.
Kamuoyunun ve açıklama bekleyen ilgililerin bilgisine saygı ile sunarım...
Ömer Volkan Çiçek
Tes Adana 2 Nolu Şb. Skrt.

DPB'den kamuya yapılacak atama açıklaması

AÇIĞA ALINANLARIN YERİNE ATAMA

 

Devlet Personel Başkanlığı, son günlerde meydana gelen açığa almalar ve diğer bazı hususlarla ilgili açıklama yaptı. Atamalar nasıl yapılacak. DPB, Yapılacak atamalar, görevden almalar ve açığa almalar ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

60 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

KAMU GÖREVLERİNE YAPILACAK ATAMALARA İLİŞKİN AÇIKLAMA:

Bilindiği üzere 22/07/2016 tarihli ve 667 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin 4 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında “Bu madde kapsamında kamu görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulunca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir.” Hükmü yer almaktadır.
Bu hususa ilişkin olarak kamuoyunda, görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara herhangi bir prosedüre uyulmaksızın atama yapılacağı şeklinde spekülasyonlar yapılmaktadır.
Öncelikle belirtmek gerekir ki Ülkemizin içinden geçtiği olağanüstü koşullarda kamu hizmeti sunumunda hiçbir aksaklığa yer verilmemesi açısından görevi sona erdirilen personele ilişkin kadro ve pozisyonlarda personel istihdam edilmesi bir zorunluluktur.
Diğer taraftan kamu hizmetine alınmanın usul ve esasları ilgili mevzuatında belirlenmiştir ve bu mevzuat yürürlüktedir. 
Bu kapsamda atama yapılacak her bir kadro ve pozisyona atama usulü ne ise (KPSS sonucuna göre doğrudan yerleştirme, KPSS sonucuna göre mülakata tabi tutulma vb.) o prosedüre uyularak personel alımı gerçekleştirilecektir.

Vatandaşlarımızın, zihinlerinde birtakım istifhamlar oluşturmayı hedefleyen bu tür spekülasyonlara itibar etmemeleri önem arzetmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adalet Ve Milli Eğitim Çıkmazlarımız.
Adalet Ve Milli Eğitim Çıkmazlarımız.
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...