Başbakan Yıldırım: Uçaklarımız da operasyona katılacak

Başbakan Yıldırım, Musul operasyonunu ilişkin, "Bir hava harekatında ihtiyaç duyulduğunda bizim uçaklarımız da operasyona katılacak. Burada bir tereddüt yok" dedi.

22 Ekim 2016 - 22:37 - Güncelleme: 23 Ekim 2016 - 17:13

Başika'daki Türk varlığının tehdit edilmesi, Musul'da bir mezhep çatışmasının çıkması ya da Türkiye'ye yönelik bir mülteci akınının başlaması durumunda Türkiye, Musul'a karadan müdahalede asla tereddüt etmeyecek.

AK Parti'nin Afyon kampında çalışmalarını sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber dahil pek çok televizyonun ortak yayınında Musul harekatı ile ilgili merak edilen sorulara cevap veriyor.

İhtiyaç olması halinde Türk Hava Kuvvetleri'nin Musul operasyonuna katılacağını belirten Başbakan Yıldırım, Türkiye'nin kara operasyonlarına katılması için gerekli şartları da açıkladı.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koalisyon güçleri içerisinde hava ve kara unsurları var. Hava unsurları içerisinde Türkiye yer alacak. Bir hava harekatında ihtiyaç duyulduğunda bizim uçaklarımız da operasyona katılacak. Burada bir tereddüt yok, mutabakat sağlanmış durumda. Kara operasyonunda zaten şu anda Irak'ın resmi askerleri, polisi, güçleriyle Peşmergeler doğrudan yer alıyor. Ayrıca bizim Başika kampında eğittiğimiz Ninova Muhafızları var. Irak içerisinde diğer milis gruplar var. Dolayısıyla şu anda koalisyon güçlerinden doğrudan operasyonda yer alan başka ülke unsurları yok. ABD lojistik destek veriyor, arka planda Amerika da yer alıyor. Dolayısıyla kara harekatında şu anda bizim, aktif olarak operasyonların içerisinde yer almamızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir."

'Bu alçak hain bölücü PKK terör örgütüne yataklık yapmasınlar'

Başbakan Yıldırım: "Ülkemizin başını ağrıtan PKK terörünün barındığı ülke Irak. Irak bize laf edeceğine önce bize orada bulunan ve ülkemizi rahatsız eden yıllardır sivil insanların hayatına kasteden, güvenlik güçlerimizi şehit eden, bu alçak hain bölücü PKK terör örgütüne yataklık yapmasınlar. Önce ülkelerine sahip çıksınlar, ülkelerindeki terör örgütlerini zapturapta alamıyorlar Türkiye'ye kafa tutuyorlar." diye konuştu. 

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye gerek sınırları içerisinde gerek sınırları dışarısında ulusal güvenliğini, toprak bütünlüğünü tehdit eden, vatandaşlarının can ve mal emniyetini tehlikeye sokan, her terör örgütüyle ismi ne olursa olsun ister PKK, PYD, YPG ister DEAŞ olsun isterse ne olursa olsun gereğini yaparız kimseden de izin, icazet almaya ihtiyacımız olmaz. Bu kadar açık ve net söylüyorum." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MEB'den sözleşmeli ve kadrolu atanan aday öğretmenlere duyuru
MEB'den sözleşmeli ve kadrolu atanan aday öğretmenlere duyuru
İlkokulda mide bulandıran olay! 32 yıllık öğretmen….
İlkokulda mide bulandıran olay! 32 yıllık öğretmen….