Başbakan'dan liseye geçiş sistemi açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım'dan çok önemli liseye geçişte yeni sistemi açıklaması

Başbakan'dan liseye geçiş sistemi açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım'dan çok önemli liseye geçişte yeni sistemi açıklaması

Başbakan'dan liseye geçiş sistemi açıklaması
16 Kasım 2017 - 21:22

Başbakan Yıldırım, liseye geçişte yeni sistemi anlattı: Kafa karıştıranlara kulak asmayın, ben ne dersem odur ha

"Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak, öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek"

Başbakan Binali Yıldırım, liseye geçişte TEOG'un kaldırılmasının ardından getirilen yeni sisteme ilişkin olarak, "Kafa karıştırmaya çalışanlar var. Olayı döndürüyorlar dolaştırıyorlar bu kadar basit bir sistemi anlaşılmaz hale getiriyorlar. Bunlara hiç kulak asmayın, ben ne diyorsam odur ha" diye konuştu.

Ankara Keçiören'de Ovacık Eğitim Kampüsü ve il genelinde 34 eğitim tesisinin temel atma töreninde konuşan Yıldırım, 'Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi' olarak adlandırılan yeni sistem hakkında şunları söyledi:

"Bu gelen sistemin özelliği şu; ortaokul bitti, 8. sınıftan son dört yıla, yani liseye geçerken önceki sistemde herkes imtihana giriyor. Şimdi bunu kaldırdık, mecburiyet yok. İsteyen girsin, isteyen girmesin. İster sınava girsin, ister girmesin. Herkes mutlaka liseye istediği bir yere kaydını yaptıracak. Bu kadar basit. Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak ve daha güzeli mümkün olduğunca öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Bazı şehirlerimizde mahallesindeki okul yetmeyebilir ama diğer mahalle bitişikteki mahalle veya ondan sonraki ilçede ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın bir okulda liseye başlayacak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum