Başbakan açıkladı: Sabahçı-öğlenci sistemi kalkacak mı ?

34 eğitim tesisinin temel atma törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, eğitim gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Başbakan açıkladı: Sabahçı-öğlenci sistemi kalkacak mı ?

34 eğitim tesisinin temel atma törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, eğitim gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Başbakan açıkladı: Sabahçı-öğlenci sistemi kalkacak mı ?
17 Kasım 2017 - 14:13

Ankara’da Ovacık Eğitim Kampüsü ve 34 eğitim tesisinin temel atma törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, eğitim gündemine dair açıklamalarda bulundu. 2019 sonuna kadar ikili eğitimin kaldırılacağını belirten Başbakan Yıldırım, TEOG’un yerine getirilen sistem kapsamında da 120 bin öğrencinin yapılacak sınavla liselere yerleşeceğini söyledi. Başbakan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:Biliyorsunuz bir süre önce, ortaokuldan liseye geçerken bir sınav sistemi vardı, bu kalktı. Peki kalktı da ne oldu? Niye vardı, niye kalktı? Bunu bakanımız bugünlerde anlatıyor. Bütün sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.

Ancak ben onun kadar detayları bilmesem de şunu söyleyeyim. Liseye geçerken önceki sistemde herkes imtihana giriyordu. Şimdi bunu kaldırdık, mecburiyet yok. İsteyen girsin, isteyen girmesin. İster sınava girsin, ister girmesin, herkes mutlaka liseye istediği bir yere kaydını yaptıracak. Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak. Mümkün olduğunca öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Bazı şehirlerimizde mahallesindeki okul yetmeyebilir.

Ancak diğer mahalle bitişikteki veya hemen ondan sonraki ilçede ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın bir okulda liseye başlayacak. Bakanımız, “en iyi okul eve en yakın okuldur” dedi. Bu prensiple hareket ediyoruz. Bir de sınav var, peki sınav niye? Birtakım proje okullarına gideceğim, canın istiyorsa ona git. Onların sayısı bütün liseye gideceklere yetmiyor. Onun için bir yarış olacak. Oraya gitmek isteyenler sınava girecekler. Diyelim ki, 120 bin öğrenci alacak bu okullar, sınavda en fazla notu alan 120 bin öğrenci buraya yerleştirilecek. 120 binin altında kalanlar en yakın okula, seçecekleri beş okuldan birine yerleşecek.

2019 SONUNA KADAR TEKLİ EĞİTİME GEÇİLECEK

2019 yılı sonuna kadar tekli eğitime geçeceğiz. Sabahçı-öğlenci uygulaması bitecek. Bu temel atma bunun önemli bir adımıdır. 2019’un ilk harıcını karıp, bunun temelini atmış oluyoruz. Ankara’da tekli eğitime geçmek için 10 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu da yaklaşık 350 okul demektir. İki yıl içinde bu 350 okulun inşaatını bitirip hizmete alacağız. Ankara’da yapacağımız bu yatırımlar, bu tesisler diğer illerimize de örnek teşkil edecek. 2002 sonunda göreve geldiğimizde dedik ki, geleceğe yatırım yapalım. Öyle bir yatırım yapalım ki inşaat, bina gibi 50-100 sene ömrü olmasın. Nesilden nesile devam etsin. Bu yatırımı yaparken hiçbir fekadarlıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. İşte bu yatırım, eğitime yatırımdır, geleceğe ve gençlere yapılan yatırımdır. Onun için bu yatırımı yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız.

ÖĞRETMEN SAYISI İKİ KATINA ÇIKTI

Öğretmen sayısı iki katına çıktı, 1 milyon 100 bine yaklaştı. Okullarda boş geçen ders yok. Bir öğretmenin beş derse girdiği dönemler tarihe karıştı. 15 sene içinde 300 bine yakın yeni derslik yaptık. Her bir sınıftaki öğrenci sayısı 36’dan 24’e geriledi. Öğretmenlerimiz de kalabalık sınıflardan kurtuldu, daha çok öğrencinin derse katılmasını sağladık. Her geçen gün okula giden öğrenci sayısı artmasına rağmen bunu başardık. Bugün 18 milyon öğrencimiz var. Üniversiteleri de katarsak 25 milyonu geçiyor. Artık tekli eğitime geçiyoruz, Türkiye genelinde sabahçı-öğlenci ayrımı kalkacak. Anadolu’da bazı illerimiz tekli eğitime geçmiş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum