Başarılı Olmada Zaman Kontrolünün Önemi

Zamanı kontrol edemeyeni zaman kontrol eder. Başarıyı elde etmek istiyorsanız zamanı etkili ve verimli kullanmalısınız. Düzensiz ve disiplinsiz çalışma sizi başarıya götürmez. Önemli başarılar elde eden kişiler genellikle zamanı etkili ve verimli kullanan kimselerdir.

Başarılı Olmada Zaman Kontrolünün Önemi
31 Ekim 2018 - 00:08

Zamanı etkin bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız şu hususlara dikkat etmelisiniz:

1-   HEDEF KOY: Ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin. Her ders için ayrı hedef belirleyin. Hedefleriniz gerçekçi olsun. Hedefler ulaşılabilir olmalıdır Ulaşılmayan hedefler sizde motivasyon kaybına neden olur çalışma veriminizi düşürür.

2-   ZAMAN TUZAKLARINA DİKKAT: Sizi hedeften uzaklaştıran ve zaman kaybettiren işlerden uzak durun. Telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin bağımlısı haline gelmeyin. Oyun vaktinde oyun, ders vaktinde ders çalışın. Hiçbir güç sizi ders çalışmadan alıkoymasın. Arkadaşlarınıza hayır demesini bilmelisiniz. Oyunun büyülü dünyasına kapılıp vaktinizi boşa harcamayın.

3-   PROGRAMLI VE PLANLI OLUN: Sizi hedefe ulaştıracak bir plan yapın. Planda detayları atlamayın. Uygulanabilir ve makul bir plan yapın. Zaman dilimine tüm yapılan etkinlikleri yerleştirin. Düzenli bir çalışma planınız olsun. Planda hangi saatte hangi ders çalışacağınız net bir şekilde yer alsın. Planlamaya gezme eğlenme gibi etkinliklere der yer verin. Plan sizin yaşam biçiminiz haline gelmelidir. Plana sadık kalmaya özen gösterin. Planı kendinize bir zorunluluk olarak görmeyin. Plan size sıkıntı değil kolaylık sağlamalıdır. Planı alanında uzman bir rehber öğretmeni ile hazırlayabilirsiniz.

Bu haber 2956 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum