Banka İdari Takip Süreci Nedir?

Kredi kartları ya da kredi borçları bankalara düzenli bir şekilde ödenmelidir. Kredi kartı sahibi olurken ya da herhangi bir kredi çekerken, bankanın belirlemiş olduğu yerlere imzayı atarak banka tarafından sunulan şartları kabul etmiş olursunuz.

Banka İdari Takip Süreci Nedir?
19 Ekim 2018 - 18:28


Bu şartların içerisinde kredi ya da kredi kartı sahibi sürecinizden sonra oluşabilecek ya da birikebilecek borçları zamanında ödeyeceğim aksi taktirde banka her türlü yasal hakkını kullanabilir ibaresi yer almaktadır. Bu maddeye dayanaraktan kredi kartınızın ya da kredinizin ödemesini geciktirdiğinizde banka tarafından geciktirme sürenizden 5 – 10 gün içerisinde aranırsınız. Banka telefon ile size ulaşmadan önce çeşitli yollarla size ödeme yapmanız gerektiğini hatırlatabilir. Bunlardan birkaç yöntem ise SMS yöntemidir. Ödemenizin gecikme gününden itibaren her gün SMS alabilirsiniz. Bu sayede Banka İdari Takip Süreci başlatılmadan önce sık sık bilgilendirilirsiniz. Eğer ödeme gününde bir kısmını ya da ödeme günü geçtikten sonra ödemenizin yarısını yaptı iseniz, bankadan bankaya değişmekle birlikte yeni ödeme tarihi alabilirsiniz. Borcunuz ya da ödemeniz tutarı hiçbir koşulda ödemediğiniz ve 90 günün dolması durumunda banka tarafından İdari Takip Süreci başlatılır.

 

Kredi Ödemesi Gecikince Ne Olur? İdari Takip Süreci Nedir? 
Birçok uyarı, sms ve 90 günün dolması sonucunda başlatılan idari takip, banka tarafından uygulanan haciz işlemi olarak ta tanımlanabilmektedir.  Ödemeniz gereken tutarı geciktirdiğiniz dönemler bir iki aylık dönemler ise, bu durum sadece kredi notunuza etki eder.  Asıl dikkat edilmesi gereken aşaması ise, 90 gün süreyi doldurmamaktır. İdari Takip Süreci başlatmaya karar alan banka , 90 gün süreyi doldurduğunuzda her türlü yasal hakkını kullanacaktır. Bundan dolayı borç yaparken dikkatli olmalı, aylık olarak ödemeniz gereken tutarın altından kalkabileceğinize emin olmalısınız. Aynı zamanda İdari Takip Süreci aşamasında bankalar öncelikle genel olarak sizinle görüşüp borcunuzu yapılandırmayı teklif etmektedirler. Bu yapılandırma işlemi, borcunuzun 12 aylık bir zaman dilimine yayılmasını sağlar. Zor durumda kalan ve miktarı ödemeyen kişiler böylelikle yapılandırma teklifini kabul etmek durumundadırlar. İdari Takip süreci ve mahkeme işlemleri ile uğraşmaktansa, en önemli ve yapılması gereken en mantıklı şey borç yapılandırma işlemini kabul etmek olacaktır.


Bu haber 15124 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum