Bank Asya sanıkları öğretmenlerin cezası belli oldu

FETÖ ihraçları sonrasında yürütülen soruşturmalarda çeşitli illerde davalar ve mahkemeler sürüyor. Erzurum’da görülen davada meslekten ihraç edilen öğretmene silahlı örgüte üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. FETÖ’nün bankası olarak bilinen Bank Asya’da (Asya Katılım Bankası) hesabı olan ve bankaya düzenli olarak para yatırdığı belirtilen öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu açıklandı.

01 Mart 2017 - 17:05 - Güncelleme: 01 Mart 2017 - 17:15

Aktif Eğitim-Sen üyeliğine ve Bank Asya hesabına 6 yıl 3 ay hapis cezası

Bank Asya hesabı olan ve düzenli para ve altın yatırdığı iddia edilen öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu, kendisi gibi hakkında işlem yapılan ve soruşturma geçiren şüphelilerle çok sayıda görüşme içerisinde olduğu belirtildi. Meslekten ihraç edilen ve davası süren öğretmene silahlı örgüte üye olmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

SENDİKA VE BANKA

Meslekten daha önceden ihraç edildiği belirtilen öğretmenin Aktif Eğitim-Sen üyeliği, Bank Asya hesap hareketleri ve şüphelilerle olan görüşmeleri nedeniyle bu cezayı aldığı belirtildi. Tutuklu olan Muhammed Lütfi Bayrak Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya katıldı. Sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu. Mahkeme esas hakkında son mütalaasını Cumhuriyet Savcısına sordu.

Son mütalaada Cumhuriyet Savcısı sanığın silahlı terör örgütüne üye olması nedeniyle cezalandırılmasını istedi.
İhraç edilen öğretmenin Aktif Eğitim Sendikasına üye olması, Bank Asya’daki hesap hareketleri, hesap hareketlerinin niteliği ile birlikte FETÖ’den dolayı haklarında soruşturmaları devam eden çok sayıda şüpheli ile görüşmesi Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanması için gerekçe gösterildi.

AVUKAT: SADECE 132 GRAM ALTINI VAR

Sanık Muhammed Lütfi Bayrak’ın avukatı ise öğretmenin Bank Asya’ya sadece 132 gram altın yatırmasının söz konusu olduğunu bunun dışında sanığın altın yatırmasının FETÖ tarafından verilen talimat ile ilgili olmadığını vurguladı ve savunma yaptı.

HUKUKİ DAYANAĞI YOK, SENDİKA DEVLET DESTEKLİ

Sanık Avukatı Faruk Terzioğlu tutuklanma gerekçesi olarak belirtilen Aktif Eğitim-Sen üyeliğinin yasal olduğunu, sendika üyeliğinin tutuklanması için bir hukuki dayanak olmadığını ifade etti. Aktif Eğitim-Sen üyeliği için Milli Eğitim Bakanlığının da MEB personellerini teşvik edici davrandığını, MEB’in sendika üyeliği için talimat verdiğini vurgulayan Avukat Terzioğlu, üyelik aidatlarının devlet tarafından karşılandığını ve diğer sendikalara göre 45 lira ek paranın da devlet tarafından yatırıldığını mahkemeye açıkladı.kaynak öğretmenleriçin 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yusuf ATMACA
  8 ay önce
  Birileri Türkiye'nin altını oyuyor. Bu hukuka aykırı kararlar gelecekte büyük tazminatlar ödenmesi ile sonuçlanırsa bundan enbüyük zararı yine halk görecek. 12eylül ihraçları sınırlı olduğundan devleti fazla sarsmadı. Fakat şimdiki adaletsizliklerin boyutu öyle büyükki 12eylülle kıyaslanmaz.
 • Mağdur
  8 ay önce
  Hukuka alkış.sendika banka suçmuş meğer
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor