Bakanlık Maarif Müfettişliği Atamalarının İptali İçin Dava Açıldı

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından yayınlanan duyuruda, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği atamalarının iptali için dava açıldığı belirtildi.

Bakanlık Maarif Müfettişliği Atamalarının İptali İçin Dava Açıldı
18 Temmuz 2019 - 13:57

Eğitim-İş sendikasının internet sitesinde yayınlanan duyuruda, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği atamalarından iptali için dava açıldığı bildirildi. Sendika tarafından açılan davada, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Bakanlık Maarif Müfettişliği Mülakat ve Atama Kılavuzu’nun Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulduğu hatırlatılan açıklamada, MEB'in bu karara rağmen hukuk aykırı bir şekilde kılavuz hükmü doğrultusunda mülakat sınavlarını gerçekleştirdiği ve ardından atamaları yaptığı belirtildi.

Bunun üzerine mülakatların ve atamaların iptali için Eğitim-İş tarafından açılan ikinci davada Danıştay'ın hukuka aykırı olan mülakatların tümünün yürütmesini durdurduğu, ancak tartışmalı bir karar ile dava tarihi itibarıyla henüz atama işlemlerinin sonuçlanmadığı gerekçesiyle söz konusu mülakatlara dayalı yapılan atamaları ise durdurmadığı vurgulandı.

Eğitim-İş açıklamasında, MEB personelinin hukuka uygun davranıp davranmadığını denetlemek üzere görev yapan müfettiş kadrolarının Danıştay kararlarına göre aykırı olduğu ifade edildi. Açıklamada son olarak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın dava sonucunu beklemeden bu hukuksuzluğu ortadan kaldırılması hususunda uyarıda bulunan Eğitim-İş sendikasının mağdur edilen müfettişlerin haklarına kavuşuncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceği vurgulandı.

Kaynak: Eğitim-İş Sendikası

Bu haber 506 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum