Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmenlik Meslek Kanununa İlişkin Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atamaları ve okul yöneticilerinin atamaları ve çalışma şartları gibi konuların yer aldığı Öğretmenlik Meslek Kanunu dosyasının Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu belirtti.

 Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmenlik Meslek Kanununa İlişkin Açıklamalar
21 Aralık 2019 - 20:42

 

 

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atamaları ve okul yöneticilerinin atamaları ve çalışma şartları gibi konuların yer aldığı Öğretmenlik Meslek Kanunu dosyasının Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu belirtti.

  TBMM Genel Kurulunda Ziya Selçuk bakanlığın bütçesi üzerine konuşmalar yaptı. Bakan herkesin eğitim ve öğretimde eşit hakları bulunması gerektiğini belirtti. Ayrıca Bakan Selçuk, dil becerilerinden iletişime kadar pek çok alanda sorumluluk sahibi bireylerin yetişmesinin öncelikleri arasında bulunduğunu söyledi. Eğitimin her zaman kendisi için bir ülke ve millet ödevi olduğunu belirten Milli Eğitim Bakanı, 2020 yılı için merkezi yönetim bütçesinin yüzde 16,2’sinin belirlendiğini belirtti.

 

Ders Çizelgeleri Yeniden Yapılandırılacak

    Bakan Selçuk, öğrencilerin bulundukları devirde üretken bireyler olması için temel bilgi ve becerilere sahip olması gerektiğini belirtti. Bilgi ve beceri edindirme sürecinin de bu doğrultuda değiştiğine dikkat çeken Selçuk, kendilerine büyük umutlar bağlanan genç nesillerin yetiştirilmesi için öğretim programlarının değiştirilmesi ve dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

 Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu ve 11. Kalkınma Planı kapsamında gerçekleşecek olan yapısal değişikliklerin hayata geçirilmesi için uygulanan pilot çalışmaların büyük oranda tamamlandığını da belirtti. Bakan Selçuk bu doğrultuda temel becerilere ilişkin zorunlu derslerin korunması gerektiğini belirterek açıklamasını sürdürdü. Tüm eğitim kademelerinde ders çizelgelerinin yeniden yapılandırılması ve özel eğitime ihtiyaç bireylere yönelik çalışmalar yer aldı. Bu bağlamda müfredat zamanın ruhuna yakın şekilde tasarlanacak.

  Bakan Selçuk tarafından yapılan açıklamalara göre öğrenciler dört temel dil becerisi yeterliliklerinin tespit edilmesi için ve Türkçe dil yeterlilikleri konusunda ayrı çalışmalara tabi tutulacak. Ayrıca Türkçenin korunmasının ve geliştirilmesinin sağlanması açısından bakanlık bir takım projeler de başlattı.

Genç Ve Güçlü Öğretmen Kadrosu

   Bakan Selçuk, eğitim politikalarının, materyal ve teknoloji gibi alanların, reform ve iyileştirme çabalarının, öğretmen ve yöneticilerin mesleki yeterlilik ile adanmışlıklarının eğitimde önemli olduğunu vurguladı. Selçuk, güçlü öğretmen ve güçlü gelecek noktasından hareket ettiklerini de belirtti. Öğretmen Destek Noktaları ülkenin dört bir yanında öğretmenler için gelişme sağlayacak şekilde faaliyete geçti.  Selçuk, öğretmen destek noktaları ile sürdürülebilir ve sürekli eğitimi hedeflediklerini belirtti.

  Bakanlığa bağlı resmi eğitim kuruluşlarında 946 bin 114 öğretmen bulunduğunu belirten Selçuk, hükumetleri döneminde atanan öğretmen sayısının mevcut öğretmenlerin yüzde 69’luk kısmını oluşturduğunu bildirdi. Aynı zamanda görevde yer alan öğretmenlerden 40 yaş altı hizmet veren öğretmen sayısı yüzde 65 olarak bulunuyor. Selçuk, genç bir öğretmen kadrosuna sahip olduklarını belirtti. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 16 olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, bu sayının orta öğretimde 11’e düştüğünü belirtti.

  Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre Norm kadro doluluk oranları doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 90, 61 olarak belirlenirken Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yüzde 88,45 oluyor. Ülke genelinde ise yüzde 90, 34 olarak bulunuyor.

 

Bu haber 1047 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort