erkek protez saçthemeforest temaları

Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmen Atamaları Açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada: ‘’Ücretli öğretmenliğin kalkması için çaba gösteriyoruz. Bu ancak kadrolu öğretmen sayısını arttırırsak olabilir. Bu da ekonomik imkanlara bağlı. Benden şu tarihte şu rakam diye bir atama sayısı beklemesinler. Ne yapabiliriz diye bakıyoruz. Şubat ataması ile ilgili çalışma devam ediyor’’ dedi.

Bakan Ziya Selçuk'tan Öğretmen Atamaları Açıklamaları
28 Ekim 2019 - 11:58

Öğretmenlerin aralık ayında alan değiştirme için başvuru yapabileceğini de belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TVNET’te yayınlanan ‘’Türk Kahvesi’’ programına katılarak, eğitim gündemi ile alakalı soruları yanıtladı.

20-30 yıl sonrası için Türkiye’ye ışık tutacak çalışmasının ne olduğu sorusuna cevaben, ‘’Milli Eğitim Bakanı olarak 20-30 yıl sonrasını dikkate alarak iş yapma zaruretimiz her zaman var. Bugün ilkokulda olan çocuklar 2040 yılında iş hayatında olacaklar. ‘Bize ne hazırladınız?’ diye sorduklarında biz ne cevap vereceğiz?’’ dedi.

Bu anlamda icraatlarının ilkinin okullar arasında olan farklılıkları azaltmak olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, ‘’Hangi okulda öğrenci başına düşen alan ne kadar? Okul bahçelerinin standartları nelerdir? okulda akıllı tahta ve spor salonu var mı? Ücretli öğretmen ve kadrolu öğretmen yüzdesi ne kadar? Sosyal, fiziksel ve öğrenme gibi alanlarda 100’ün üzerinde parametreler var. Bu parametrelere baktığımızda hangi okulun olumsuz ve olumlu koşullarının olduğunu görebiliyoruz’’ açıklamasını yaptı. Okullar arasında imkan farklılıklarının azaltılması için gerekli çalışmaları yaptıklarını da ifade etti.

Türkiye genelinde 957 bin öğretmen ve 18 milyon öğrencinin olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, sınıf öğretmenliği, yabancı dil ve okul öncesi öğretmenliği gibi alanlarda açığın bulunduğunu da ifade etti. 2035 yılına kadar hangi alanda kaç öğretmene ihtiyacımızın olduğu ile alakalı projeyi tamamladıklarını söyledi.

2023 yılında okul öncesi eğitimin zorunlu olması için hazırlık yaptıklarını belirten Bakan Selçuk, ‘’ Okul öncesi eğitimin zorunlu olabilmesi için 17 bin yeni dersliğe ve 20 bin yeni öğretmene ihtiyacımız var’’ dedi.

Öğretmen alımının yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda ise Bakan Selçuk şu bilgileri verdi: ‘’ Şu anda ücretli öğretmenlik kalksın diye çaba sarf ediyoruz. Bunu ancak kadrolu öğretmen sayısını arttırarak yapabiliriz. Bu da ekonomik imkanlara bağlı. Benden şu tarihte şu rakam diye bir atama sayısı beklemesinler. Ne yapabiliriz diye bakıyoruz. Şubat ataması ile ilgili çalışma devam ediyor’’ dedi.

 

Bu haber 974 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort