Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan Toplu Sözleşme Açıklaması

Toplu sözleşme ile ilgili olarak Memur-Sen heyetini kabul eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamalarda bulundu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan Toplu Sözleşme Açıklaması
24 Temmuz 2019 - 14:16

5. Dönem Toplu Sözleşme ile ilgili olarak Memur-Sen heyetini kabul eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sürecin uzlaşı ve ortak anlayışla tamamlanacağına inandığını söyledi. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve beraberindeki heyeti Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda kabul eden Selçuk, toplu sözleşme hakkının 2010 yılındaki anayasa referandumunun sonucu olarak uygulanmaya başladığını hatırlattı.

Her zaman sosyal diyalog ve istişare mekanizmalarına çok önem verdiklerini vurgulayan Selçuk, memur sendikalarının da bu sürecin bir parçası olarak en önemli paydaşlardan biri olduğunu belirtti. Memur-Sen tarafından verilen teklifi kamu heyeti olarak değerlendireceklerini ifade eden Selçuk, 1 Ağustos 2019 tarihinde tekrar bir araya geleceklerini ve varılacak noktadan herkes için makul bir sonuç çıkacağını umduğunu söyledi.

Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ve 2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri bu açıdan önem taşıyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile masada bir araya gelecek olan yetkili sendikalar ise; Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen, KESK sendikalarıdır.

Sendikaların Zam Talepleri Ne Kadar?

Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 TL, ilk yıl %8+7, ikinci yıl %6+6 zam ve birinci yıl %3, ikinci yıl %2 refah payı talebinde bulunmuştu. Türkiye Kamu-Sen de taban aylığa seyyanen 600 TL, ilk yıl %10+10, ikinci yıl %8+8 zam ve her 2 yıl için %3 refah payı talep etmişti. KESK ise 2020 için toplam %38 artış, 2021 yılı için de 2020 enflasyonu artı 3 puan refah payı istemişti.

Bu haber 1471 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Muhittin Kum
    2 yıl önce
    Bu laflara karnımız tok. Lafa gelince aslan kesilenler masada maalesef memuru satıyorlar. Aman devletimizi yormayalım anlayışında bunlar arkadaşlar. Bunların içinden biri bana sen 0.5 artırsa zam oranını devlete maliyeti ne oluyor biliyor musun? şeklinde sanki kendi iş gerekmiş gibi bir zihniyetle sözleşme masasına oturuyor ve hep aynı pilavı ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar. Bunlarla 2024te sandıkta görüşecez. Tarih memura yapılan bu rezaletleri unutmayacaktır. Bizim hakkımızı masada yedirenlere hakkım haram olsun