Bakan Yılmaz’dan eğik yazı açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Esenler’de düzenlenen programa katıldı. Bakan Yılmaz, 20 bin öğretmen adayının mülakatlarının devam ettiğini belirterek, Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen alınacağını söyledi. Eğik yazının kaldırılmasıyla ilgili de konuşan Yılmaz, “Demokratikleşmeyi sağladık” dedi. Özel okulların kurulmasını da desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

04 Nisan 2017 - 14:21

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, dün İstanbul’da bir dizi programa katıldı. İlk olarak Esenler Kültür Merkezi’nde düzenlenen Esenler Okul Aile Birlikleri Temsilcileri ile toplantı yapan Bakan Yılmaz, buradaki konuşmasında 20 bin öğretmen adayının sözlü mülakatlarının devam ettiğini belirterek, Ağustos’tan sonra da 10 bin öğretmen alımı yapılacağını duyurdu.

Bir velinin, “Çocuklar eğik yazıyı öğrendiler şimdi tekrar düz yazıyı öğrenecekler. Eğitim sisteminde neden sürekli değişiklikler yapılıyor?” sorusunu da yanıtlayan Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

“Eğik yazıyı 2005’te başlattık. Geçen süre içerisinde öğretmenlerimize ‘Eğik yazıdan memnun musunuz?’ diye sorduk. Memnun olanı görmedim. Öğrenciye bunu öğretmen öğretecek. Öğretmen şikâyetçi, nasıl mesafe alınsın? Öğrenciler istemiyor. İşkence gibi görenler var. Bu eğitim öğretim yılı başında öğrencilere beklentilerini sorduk. Her 100 öğrenciden 70’inin kullandığı yazı, dik.

Öğrettiğinizle önünüze gelen ürün birebir değil. Anladık ki suyu tersine akıtabilmek doğru değil. 1 ve 2’de kaldırdık. 3 ve 4’te Türkçe’nin içerisinde 2 saat vereceğiz. Bir güzellik olarak isteyen oradan da gidebilir. Biz burada da bir demokratikleşmeyi sağladık. Bu yapılanın doğru olduğunu düşünüyorum.”
2019’a kadar ikili eğitim bitecek

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, özetle şunları söyledi:

“Esenler ikili eğitimin en çok olduğu ilçelerden birisi. Başbakanımızın açık talimatı var. Kaliteli eğitim için bir ikili eğitimi kaldıracağız. Öğrenciler gece karanlıkta eve geldiğimiz oluyor, diyor. Bunun için 77 bin dersliğin yapılması lazım. Bazı illerimizde ikili eğitim yok. 2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi kaldıracağız.
Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen alınacak

En büyük yatırımı öğretmene yaptık. Geçen yıl 50 bin öğretmeni eğitim ailemizle buluşturduk. 20 bin öğretmen alımı yapıyoruz. Mülakatları devam ediyor. Ağustos’tan sonra 10 bin öğretmen alımı daha yapacağız. 80 bin öğretmen adayımızı eğitim camiamıza katmış olacağız. Öğretmenlerimizin özlük haklarını da iyileştirdik. Ücretsiz ders kitabı dağıttık. Eskiden anne-baba, ‘Deftere, kitaba ne kadar para vereceğiz?’ diye düşünürlerdi.

2.5 milyarın üzerindeki kitabı ücretsiz dağıtıyoruz. 4 milyar 200 milyon TL’yi devlet olarak biz ödedik. Özel okullara ücretsiz olarak kitapları verebiliriz. Yüksek teknoloji katma değerli ürünler üretmemiz lazım. Bunun için FATİH projesini başlattık. Akıllı tahtalarla okullarımızı donatıyoruz. Tablet bilgisayarlarımızı öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz dağıtacağız. Yasal eksikliği giderdik. Önümüzdeki süreçte akıllı tahtaların donatımları, tabletlerin dağıtımları tamamlanacak.
Özel okulların kurulmasını destekliyoruz

Özel okulların kurulmasını destekliyoruz. Bu okullara giden öğrencilere de destek veriyoruz. 1 milyon 200 binin üzerinde öğrenci özel okula gidiyor. Bunu daha da artırmalıyız. Bunlar bizim  eğitim yükümüzü azaltıyor. Her bakımdan desteklemeye devam edeceğiz. Haftada 3 gün süt, 2 gün kuru üzüm dağıtıyoruz. 6 milyona yakın öğrencilerimize hem kuru üzüm hem süt veriyoruz. 13 binin üzerinde okula gelemeyen öğrencilerin evlerine öğretmen gönderiyoruz. 200 binin üzerinde engelli kardeşlerimize kaynaştırmayla eğitim veriyoruz. Müfredatımızı güncelliyoruz. Halkımızın görüşlerine açtık. Hangi konuların evlatlarınıza öğretilmesini ve öğretilmemesini istiyorsanız söyleyin, dedik.kaynak hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular