Bakan Yılmaz'dan sözleşmeli öğretmen açıklaması geldi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sözleşmeli öğretmenler hakkında yaptığı toplantıda açıklama yaptı. İşte Bakan İsmet Yılmaz'ın o sözleri..

16 Kasım 2017 - 13:18

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye'nin geleceği aydınlıktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. İyi bir eğitim, aynı zamanda 21. yüzyılın hedefini yakalamaktır. İyi bir eğitim, Türkiye'de demokrasinin kökleşmesi demektir." dedi.

Bakan Yılmaz, Bitlis programı kapsamında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığınca ortaklaşa inşa edilen Saadettin Aka Ortaokulu'nun açılış törenine katıldı.Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, bugün sadece Tatvan'a 150'ye yakın derslik ve yaklaşık 450 yataklı pansiyon kazandırdıklarını söyledi.Bitlis'in geçmişten günümüze "eğitime aşık bir şehir" olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu:"Gönlü Süphan Dağı kadar yüksek. Bitlis, kanaat önderleri ve yetiştirdiği eğitim neferleriyle, Saadettin amca da onlardan biri, Anadolu'yu aydınlatmıştır. Bu vazifeyi üstlenenlerden biri de peygamber mesleği olan öğretmenlik görevini hakkıyla yerine getiren Saadettin Aka hocamızdır.

Tatvan'da öğretmenlik görevine başladı. Yaklaşık 30 yıl sonra da burada emekli oldu. Kültürümüzde 'Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.' anlayışı vardır. Bu anlayış, eğitime değer katanların baş taçı edilmesi demektir. Bunun en somut örneğini de Aka hocamızda görmekteyiz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu okulla hem Aka'nın ismi ölümsüzleşecek hem de okulumuzda yetişen öğrencilerin her biri Aka hocamız gibi şehrine ve insanına hizmet edecektir.

Bu vesileyle Aka hocamıza uzun ömür, sağlık ve afiyet diliyorum."- "Türkiye'nin eğitimi iyi bir noktaya gidiyor"Türkiye'de her şeyin iyiye gittiğini, muhakkak eksikliklerin ve hataların da bulunduğunu anlatan Yılmaz, ancak ülkenin her alanda geçmişe kıyasla sağlık, eğitim, ulaşım, toplu konut, çevre, enerji ve akla gelen her şeyle iyi olduğunu dile getirdi.Eğitime önem vermenin her şeye önem vermek anlamına geldiğini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:"Eğitimi ihmal ederseniz her şeyi ihmal etmişsiniz demektir. Türkiye'nin eğitimi iyi bir noktaya gidiyor. Aka gibi hocalarımız nice cevherler yetiştirdi.

Oktay Sinanoğlu, Allah rahmet eylesin, dünyada en genç profesör olanlarından biri. Türkiye'de okudu, Amerika'ya gitti, liseyi bitirdi. Amerika üniversitelerinde üçüncü sınıftan başladı. Bakın Türkiye'nin lise öğrencisi Amerika'ya gittiğinde üçüncü sınıfta. Dolayısıyla diyor ki 'Türkiye'nin lise mezunu, Amerika'daki üniversiteden bile irfan olarak çok daha öndedir'. Aziz Sancar, Nobel ödüllü. Sancar diyor ki 'Ödülü almamda herkesin çok büyük katkısı var ama Türkiye'de aldığım eğitimin payı çok.' çünkü ilk, orta ve liseyi Mardin'de okudu. Üniversiteyi İstanbul'da okudu, Nobel ödülü aldı."Eğitimin dün de bugün de iyi olduğuna, yarın daha iyi olacağına işaret eden Yılmaz, "Türkiye'nin geleceği aydınlıktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. İyi bir eğitim, aynı zamanda 21. yüzyılın hedefini yakalamaktır. İyi bir eğitim, Türkiye'de demokrasinin kökleşmesi demektir." dedi.-

"Doğuda öğretmen doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde"Bakan Yılmaz, öğretmenlerin durumuna da değinerek, şunları söyledi:"Öğretmenler çok sık değişiyor. Öğretmenler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 1,5 yıl kalıyordu. Öğretmen 1,5 yıl kalırsa kaliteli eğitim olur mu? Olmaz. Bu nedenle sözleşmeli öğretmeni getirdik. Bir öğretmenin en az 6 yıl kalması, öğrenci ve ailelerini tanıması lazım. Daha doğru bir yönlendirme ve rehberlik yapabilsin diye.

Doğu ve Güneydoğu'da öğretmen doluluk oranı yüzde 90'ın üzerinde. Türkiye ilk defa bu rakamlara ulaştı. En az öğretmenimiz Marmara Bölgesi'nde var. En fazla öğretmen ihtiyacımız ise İstanbul'da var. Dolayısıyla bölgeler arasındaki eşitsizliği Doğu ve Güneydoğu'nun lehine olarak giderdik. Bundan sonra bu yolda devam edeceğiz. Türkiye'nin bugünü dünden daha iyi, bundan şüpheniz olmasın. Birliğimizi devam ettirirsek, inşallah bu uygarlık yolunda 80 milyon el ele omuz omuza birlikte yürürsek, Türkiye'nin yarını çok daha aydınlık olacaktır. 2023'ü Türkiye'nin asrı yapacağız. Bu hedeflere de cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde ulaşacağız."Bakan Yılmaz, Saadettin Aka ve diğer davetlilerle, okulun açılış kurdelesini kesti. Okulda incelemelerde bulunan Yılmaz, daha sonra helikopterle kentten ayrıldı.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Naci SARI
  9 ay önce
  Sizide elbet sözleşmeli yapacağız. 2015 seçiminn tkrarı yakındır. Allah bu zulmü yapanlara huzur vermez bilin istedim...
 • Hatice Aktaş kartal
  10 ay önce
  Sözleşmeli öğretmen parçalanmış ailesini mi düşünsün kesilen ders ücretini maaşını mi düşünsün sırf sözleşmeli diye idare baskısı altında kaldığına mı yansın.mutsuz öğretmenle iyi eğitim olmaz siz bu masallara inañ mayın kendinizi de kandırmayın benim çocuklarımın babasız büyümesi hangi mantığa sığıyor çaresiz kabul ettik sözleşmeli olmayı ama bu da devlet eliyle zulüm değil mi nerde aile bütünlüğü nerde insan hakları? ??
 • miray servet
  10 ay önce
 • Eda Avc
  10 ay önce
  Tek farkimiz 6 yil kalmamiz olsa keske adaletsizligin dibine vuruyorusunuz.
 • ali ak
  10 ay önce
  o doğuya atadığın sözleşmeli öğretmenlerden bir tane memnun olanınız var mı diye gelde bi sor. Yerel halk bayram ediyor kiraları yükselttik satışımız arttı diye başka başka yok burda en ücra doğuda çalışan bi öğretmen olarak. Öğretmenlerin bedduasını alıyorsunuz haberiniz yok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kars'ta kaybolan Sedanur'un cesedi bulundu... Cesedin üzeri...
Kars'ta kaybolan Sedanur'un cesedi bulundu... Cesedin üzeri...
Günün En Acı Haberi.
Günün En Acı Haberi.