Bakan Yılmaz'dan Öğretmen Ataması Açıklaması

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Şubat ayında öğretmen ataması olup olmayacağına ilişkin açıklama yaptı. Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

26 Kasım 2016 - 15:10 - Güncelleme: 26 Kasım 2016 - 19:28

ÖĞRETMENLER ŞUBAT'TA ATANACAK MI?

Şubat ayında atama olup olmayacağına ilişkin soruya Milli Eğitim Bakanı, “ 2017 yılı bütçesinde açıktan atama toplam sayısı belli oldu, 60 bin gibi, bildiğim sayı. Dolayısıyla, bu 60 bin sayısının tümü açıktan atama; öğretmen var, hâkim var, polis var, ihtiyaçlarıyla. Bunun dağılımına kim karar verecek? Maliye Bakanlığıyla, Devlet Personelden Çalışma Bakanıyla, bir de ilgili bakanlıklarla görüşülecek, bir dağıtım yapılacak. Dolayısıyla böyle bir toplantı yapılmadan size ‘Şubat ayında şöyle bir atama yapılacak, olacak’ demem doğru değildir” dedi.

İlişiği kesilen öğretmen sayısına ilişkin de Milli Eğitim Bakanı, “30.351, bütün ilişiğini kestiğimiz kimseler. Bugün işte 6.007 öğretmenimizi görevine iade ettik. Gerçekten bunların aklandığı anlamına gelmez, bunların suçlu olduğu anlamına da gelmez. Bu bir idari tedbirdi, bu aşamadan sonra bir idari tedbiri uygulamanın kamu yararı açısından uygun olmadığını gördük. Öğretmenlerimiz de kendi öğrencileriyle buluştu. Ancak, soruşturma devam ediyor. Kiminde hiçbir ceza almayabilir, kiminde uyarı cezası alabilir, kiminde farklı bir disiplin cezası alabilir; onlarda da yargı yolu açıktır. İdare yanlış yapabilir, idarenin bütün eylem ve işlemleri yargı denetimine tabidir” yanıtını verdi.

Açıkta olan öğretmen sayısına ilişkin de Milli Eğitim Bakanı, “Şu anda açıkta olan 11.000 toplam ama bunlardan bir kısmı EĞİTİM-SEN… 4.000 civarında falandır diye düşünüyorum EĞİTİM-SEN'in. 9.000, 5.000'i EĞİTİM-SEN, yani 4.000 küsurat gibi bir rakam geliyor, geri kalanı da bu paralel devlet yapısına veya FETÖ terör örgütüne ait olduğu düşünülenler” dedi.
Öğretmen İhtiyacı Artacak ve Azalacak Branşlar
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete soruşturma
Şeref yoksunu NATO'nun Erdoğan ve Atatürk'e yaptığı hakarete...
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı
Son dakika... Erdoğan seçim tarihlerini açıkladı