Bakan Yılmaz'dan ''Mülakat ve Eş Durumu Atamaları'' Açıklaması

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen "Gençler Buluşuyor" programında eğitim alanında yaptığı hizmetleri anlattı.

28 Mart 2017 - 22:59 - Güncelleme: 28 Mart 2017 - 23:06

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, son yıllarda eğitime ciddi bütçelerin ayrıldığını hatırlatarak, gelişmenin ve kalkınmanın en önemli maddelerinden birisinin eğitim olduğunu vurguladı. Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Yılmaz, bir öğrencinin öğretmenlere yönelik mülakatın devam edip etmeyeceğini sorması üzerine Yılmaz, "Mülakat devam edecek. Alfabeyi bildi diye bir öğretmene evladınızı teslim eder misiniz? Öğretmenin biliyor olması yetmez, bildiğini anlatabilmesi önemlidir. Bildiğini anlatabiliyor ve onu ikna edebiliyor olması lazım, beden dilini kullanabilmesi lazım. Öğretmen lider kişiliktedir ve kendine öz güveninin olması lazım. Bunlar bizden önceki kanunda da vardı ama geçmişte uygulanmadı." diye konuştu.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakat Taban Puanlar
 
Öğretmenlere psikoteknik belgesi
Mülakat sisteminin öğrencilerin yararına olduğunu aktaran Yılmaz, şöyle devam etti: "Mülakat yetmez bunun yanında bir de psikoteknik sınavı yapılsın diye Milli Eğitim Komisyonuna teklif getirdi muhalefet partisi. ´Dediğiniz doğru eğer isterseniz destekleriz ama öneriyi siz verin.´ dedik. Şimdi bilgi çağındayız. Bir öğrenci bir konuyu internetten iyi araştırırsa öğretmeninden daha iyi bilebilir mi? Bilir. Sınıfa geldiğinde o konuyla ilgili öğretmene sorular sorup da öğretmenin kendisi kadar bilmediğini gösterebilir mi? Tabii ki gösterir. O zaman öğretmenin böyle bir konu hakkında kendisini yetersiz gösteren bir öğrenciye karşı reaksiyonu nasıl olacak. Dolayısıyla öğretmenleri de ilave bir testten geçirdikten sonra öğrenciyle yüz yüze getirilse daha iyi olur diye düşünüyorum. Mülakat şart ama bunu adaletle yapmak lazım. Evladınızı görmediğiniz birisine teslim ediyorsunuz sadece puanı yüksek diye. ODTÜ mezunu seri katil olsa teslim eder misiniz? Birinin notunun yüksek olması ona evlatlarını teslim edeceğiniz anlamına gelmez."
"Aile birleşmesi öğretmenin yanında oluştu"
Bakan Yılmaz, öğretmenlerin eş durumundan tayin olduğunu, bu nedenle Doğu ve Güneydoğu´da öğretmen bulabilmenin zor olduğunu, bunun öğrencilere de olumsuz yansıdığını söyledi. Bir öğretmenin, öğrencisinin ailesini, ders çalıştığı ortamı, ailesinin gelir durumunu bilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, bir yılda öğretmenlerin bunu anlamasının zor olduğunu kaydetti. Temel amaçlarının öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmek olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Onun için de biz yasa değişikliği yaptık. Dedik ki, aile bütünlüğü tabii anayasa koruması altında ama eşi polis ise öğretmen polisin yanına gitmeyecek, polis öğretmenin yanına gelecek. Eşi mühendis ise eşi mühendisin yanına gitmeyecek, mühendis öğretmenin yanına gidecek. Eşi kaymakam ise kaymamak öğretmenin yanına gidecek. Dolayısıyla aile birleşmesi öğretmenin yanında oluştu. Muhakkak ki öğretmenlerimizin özel durumlarını dikkate alacağız ama öncelikle 18 milyon öğrenci diyoruz." diye konuştu.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Müdür
  7 ay önce
  Okul yöneticilerini idari kadroya alın; mevcut durumda yönetici olarak tayin isteyemiyoruz. Ayrıca her ilçede bir kaymakam olabiliyor değil mi?
 • flower
  7 ay önce
  TEBRIKLER
 • Muhendis ogretmenin yanina gidecek diyor. Peki biliyor muki muhendis ogretmenin yaninda is bulabilec
  7 ay önce
  Muhendis ogretmenin yanina gidecek diyor. Peki biliyor muki muhendis ogretmenin yaninda is bulabilecek mi? Ogretmen Hakkarinin durankaya belgesinde muhendis orda is bulabilcek mi? Ogretmenin esi isletmesi, dukkani ne bileyim herhangi bir is yeri var diyelim, butun bunlari birakip MUŞ un bilmem bi köyün de nasil iş bulacak. Tabiki 18 milyon öğrenci ama yakin zamanda Türkiye de evli öğretmen kalmayacak. Bu 18 milyon öğrencinin öğretmenleri ya dul ya bekar ya ailesinsinden çoluğundan çoçuğundan ayrı koskoca 6 yil gecirecek. Bakanimizi ince düşüncesinden dolayi tebrik ediyoruz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme ritüeli
Metin Uca'nın paylaştığı evde kalmış kızı evlendirme...
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi