Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili belirsizlik ve beklentiler devam ederken, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den uzman öğretmenler ve başöğretmen lerle ilgili önemli açıklama geldi.
Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti ve yeni meslek kanunu hazırlanması için çalışmalara başlattı. Bakanlık tarafından öğretmenlik kariyerlerinin içeren meslek kanunu ile ilgili çalışmalarını sonuna gelindi. Yeni kanunla birlikte uzman öğretmenlik şartları, uzman öğretmenlerin hakları, öğretmenlerin hakları, gibi konular yeniden ele alınacak ve yeni kanunla belirlenecek. yeni meslek kanununda öğretmenlerle ilgili daha detaylı maddelerin yer alması bekleniyor. 

İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı

Yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak en önemli maddelerden biri de uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili ilgili olan kısım olacak. Ancak yeni kanun çıkmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili merak edilen konuların bir kısmına ilişkin bilgiler Bakan Yusuf Tekin tarafından açıklanmaya devam ediyor.

Öğretmenler Odası Buluşmalarında öğretmenlerin sorularını cevaplayan Bakan Yusuf Tekin, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili önemli hususları gündeme getirdi. Bakan Yusuf Tekin'in açıklamalarından çıkan Sonuçlara göre uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikte geçerli olan sınav şartı kaldırılacak, uzman öğretmenlik için süre şartı düşürülecek ve yedi yıla indirilecek, başöğretmenlikte ise önemli bir düzenleme yapılacak. 20 yılın dolduran öğretmenlere direkt olarak başöğretmenlik hakkı tanınacak. Böylece öğretmenlerin emekli olmadan önce başöğretmen olabilmesinin ve bu kariyerde uzun süre kalabilmesinin önü açılacak.
Bu düzenlemeyle birlikte uzman öğretmen olan ve 20 yılını dolduran öğretmenlerin başöğretmen olabilmesi için uzman öğretmenlikte on yıl süreyle görev yapmış olma şartı ortadan kalkmış olacak.

Bakan Yusuf Tekin açıklamalarına göre yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu önümüzdeki aylarda Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek ve 2024-2025 eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte öğretmenler yeni ünvanlarına kavuşmuş olacak.

Sizler de yeni çıkacak kanunla ilgili görüş ve önerileriniz haberi yok kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.