Bakan Selçuk'un Hayali Sınavsız Eğitim Sistemi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavsız bir eğitimin hayalini kurduğunu belirttiği açıklamasında birden bire sınavın kalkmasının ve herkesin istediği yere gitmesinin mümkün olmadığını belirtti. Selçuk, okullar arasındaki imkan farkının ise olması gerekenin çok üzerinde olduğunu belirtti.  

Bakan Selçuk'un Hayali Sınavsız Eğitim Sistemi
25 Ocak 2020 - 13:58 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 21:07


    Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavsız bir eğitimin hayalini kurduğunu belirttiği açıklamasında birden bire sınavın kalkmasının ve herkesin istediği yere gitmesinin mümkün olmadığını belirtti. Selçuk, okullar arasındaki imkan farkının ise olması gerekenin çok üzerinde olduğunu belirtti.
  2030 Sonunda Büyük Kırılma Yaşanacak
  Bakan Selçuk yaptığı açıklamalarda 2030 sonuna doğru dünya tarihinde dördüncü büyük kırılmanın yaşanacağını belirtti. 2030 yıllarının sonunda sanayi, tarım ve bilgi toplumundan sonra yeni bir kırılmanın geleceğini belirten Bakan Selçuk, insanların hayata hazırlanması gerektiğini belirtti. Dünyanın istediği beceri setini okul öncesi dönemden itibaren vermeyi hedeflediğini belirten Milli Eğitim Bakanı, eğitimin analogdan dijitale çevrilmesi gerektiğini belirtti.
  Bankacılık sisteminin kendisini analogdan dijitale çevirdiğini belirten Selçuk, Milli Eğitim için de aynı durumun söz konusu olması gerektiğini belirtti. Ayrıca bu durumun hızlanması gerektiğini de sözlerine ekledi. Meslek liselerinin içinde yer alan makine parklarının eskidiğini söyleyen Selçuk, oteller ve işletmeler gibi anların okul yapıldığını söyledi.
Eğitimin Amacı Değişiyor
  Son 12 yılda öğretmen eğitimi yapılmamış olan meslek liselerinin şu anda yüzde 64’ünde bu eğitimin bitirildiğini belirten Selçuk, erkek çocuklarını askerlik sorunundan dolayı işletmelerin almak istemediklerini belirtti. bu durumda pozitif ayrımcılık yaptıklarını ve normal liseye 3 diğer liseye 6 yıl tecil hakı verdiklerini belirten Selçuk, ilk defa askerlik sorununu çözdüklerini ifade etti. Ülkemizde bu yıl 246 patent ve faydalı model yapıldığını, ASELSAN içine okul açıldığını belirten Selçuk, Ankara Fen Lisesi puanı ile öğrencilerin Meslek Lisesine giriş yaptıklarını ifade etti.
  Şu an sınavsız herkesin istediği yere gitmesinin mümkün olmadığını belirten Selçuk, okullar arası imkan farkının olması gerekenin çok üzerinde olduğunu belirtti. Bu durumun Batı Avrupa’da yüzde10’un altında olduğunu ve bazı okullara daha fazla talep olduğunu dile getirdi. Fazla talebin sınavı kaçınılmaz hale getirdiğini belirten Selçuk, eğitimin amacının değiştiğini ve hayalini sınavsız eğitim olduğunu söyledi.
   LGS için de değerlendirmelerde bulunan Bakan Selçuk, prensip olarak hiçbir zaman çocuğun hayatını zorlaştırmayacaklarını belirtti. Hiçbir çocuğun bu durumlardan ötürü strese girmeyeceğinin altını çizen Selçuk, öğrencilerin mevcut artış oranından kaynaklı problemlerin yaşanmayacağını dile getirdi.
   2 Eylül’den itibaren ilk kez ilkokul 1,2,3 çocuklarının ilgi alanlarının ve başarılarının tanımlandığını dile getiren Selçuk, çocukların okula başladığı günden itibaren sistem tarafından tanındığını belirtti. Çocuklarının öz geçmişlerinin ellerinde bulunduğunu ifade eden Selçuk, seneye pilot uygulama yapılacağını bildirdi. Sistem verilerinin sürekli kendini güncelleyerek çalışmaya devam edeceğini, hedefin meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı önlemek olduğunu söyledi. Herkesin üniversite okumak zorunda olmadığını belirten Selçuk, meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargının yönetilebileceğini belirtti. Öğrencilerin İTÜ Teknopark okuluna girmeye çalıştığını bildirdi. Bu okulların iş garantili şekilde eğitim veren okullar olduğunu söyledi.
 

Bu haber 209 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum