Bakan Selçuk'tan İmam Hatip Sayısına İlişkin Açıklama

   Bir gazetecinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorduğu imam hatip liselerinin sayısının artması sorusu, Bakan tarafından yanıtlandı. Son dönemlerde oldukça artış gösteren imam hatip sayısı pek çok kişinin dikkatini çekiyor.

Bakan Selçuk'tan İmam Hatip Sayısına İlişkin Açıklama
15 Ocak 2020 - 08:59 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 10:20


   Bir gazetecinin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sorduğu imam hatip liselerinin sayısının artması sorusu, Bakan tarafından yanıtlandı. Son dönemlerde oldukça artış gösteren imam hatip sayısı pek çok kişinin dikkatini çekiyor.
  Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, kendisi için imam hatip lisesinin bahçesinde açan çiçek ile fen lisesinin bahçesinde açan çiçeğin aynı değer ve güzellikte olduğunu belirtti. Meslek lisesinde açan çiçeğin değer ve güzelliğinin de aynı olduğunu ifade eden Bakan Selçuk, birini diğerinden eksik ya da fazla saymasının söz konusu dahi olamayacağını belirtti. Bakan son dönemlerde tartışma konusu olan kartal imam Hatip Lisesi mezunları ile ilgili sorulara yanıt verdi.
İmam Hatip Sayıları Tartışılıyor
  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bir gazeteci imam hatip sayılarının artması ile ilgili tartışmaları sordu. İmam hatip sayısı yıllara göre artış gösterdikçe Bakan için bu konu cevap verilmek zorunda bulunan konular arasında kaldı. Selçuk, Bakan olarak ülkemizde bulunan resmi ve özel okulların tümünün sorumluluğunu taşıdığını belirtti. Milli Eğitim Bakanı herhangi bir okul türüne yönelik olumsuz bir tutumun asla olmayacağını belirtti. Bakan Selçuk, meselenin çocuklar ile beraber dünya ile yarışmak olduğunu söyledi ve bir yol haritası belirleyerek bu eksende çalıştıklarını belirtti.
 Toplum genelinde imam hatip sayısı arttı şeklinde değerlendirmeler oldukça fazla eleştiri alıyor. Bakan Selçuk kendisine yöneltilen soru ile bu konuda değerlendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk, isteğinin bu günkü eğitime odaklanılması olduğunu ve çocukları neyin beklediğinin konuşulması olduğunu söyledi. Bakan, bugünkü önceliğinin eğitimin sorunlarını ve çözümlerini konuşmak olduğunu belirtti.
Okullarda Ayrım Yapılması Mümkün Değil
 Bakan Selçuk, imam hatip sayısı 2019 yılından sonra artış gösterdi şeklindeki sorulara çocukların hangi lisede olursa olsun başarı göstermesine odaklanılması gerektiğini belirtti. Kendisi için tüm okulların aynı değerde olduğunu belirten Bakan, bu tartışmaların okullardaki çocuklara yüklediği değer üzerinden tartışıldığını belirtti. Ülkemizin bunları gerçekten aşması gerektiğini belirten Selçuk, çok yetenekli çocuklar olduğunu ve çocukların bu tartışmalardan uzak tutulması gerektiğini belirtti.
   Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren kurumlarda öğrenim gören öğrenciler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Selçuk, okul türünü ve öğrencilerin başarılarının yok sayılmasının mümkün olmadığını belirtti. bu okulların mezunlarının kamuda görev alma noktasındaki konumunu polemik konusu yapmak gibi bir tavrın ve yaklaşımın yanlışlıklarından bahseden Selçuk, asla bu yaklaşımın içinde olmayacağını belirtti.
 
 

Bu haber 228 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort