Bakan Selçuk'tan Atanamayan Öğretmenler ve Özel Okul Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un katıldığı bir televizyon programında özel okullara ilişkin açıklamaları dikkat çekti.

Bakan Selçuk'tan Atanamayan Öğretmenler ve Özel Okul Açıklaması
26 Ağustos 2019 - 10:42

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir televizyon kanalında katıldığı programda özel okulların açılmasına ilişkin gerekli standartların tekrar düzenlenmesi ve kapatılma riski bulunan özel okullar ile ilgili mali önlemler alınması konularında açıklamalarda bulundu.

Yeni bir yönetmelik hazırlığı içerisinde bulunulduğunu belirten Selçuk, kimlerin özel eğitim kurumu açabileceği konusunun tekrar düzenlenerek özel okulların standartlarına ilişkin geniş kapsamlı bir çalışma yürütüldüğü bilgisini verdi. Bu konu ile ilgili olarak çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik ile özel eğitim kurumlarının fiziki ve çevre koşullarını da kapsayan standartların belirleneceği kaydedildi. Yeni yönetmelik ile özel okulların sahip olması gereken standartların maarif müfettişleri tarafından denetlenmesi de arttırılacak.

Yeni eğitim öğretim yılında özel öğretim kurumlarının açılması ile ilgili olarak yeni bazı şartlar getirdiklerini belirten Selçuk, yatırım sermayesi gibi bazı kriterlerin dikkate alınacağını söyledi. Ayrıca kapanma riski bulunan özel okullardaki öğrencilerin mağduriyetini en aza indirmek amacıyla mali önlemlerin mercek altına alınacağını vurgulayan Selçuk, buna ilişkin olarak özel okul açmak isteyenlerin açılış başvurularında vakıf üniversitelerinin kuruluş sürecine benzer bir çözüm yolunun düşünüldüğünü belirtti. Özel okulların açılması aşamasında kurucu kişilerden teminat göstermeleri planlanırken, teminat miktarının belirlenmesinde okul kontenjanının esas alınacağı öğrenildi.

Atanamayan Öğretmenler

Hazırlanan Türkçe 4 Dil Beceri Testi hakkında da bilgiler veren Bakan Selçuk, öğrencilerin ilkokuldan başlamak üzere bu becerilerini ölçerek sınıf geçirmelerini sağlamak ve karneleri ile bunu ilişkilendirmek istediklerini söyledi. Ayrıca atama bekleyen 700 bin civarında öğretmenin bulunduğunu aktaran Selçuk, her sene eğitim fakültelerinden yaklaşık 40 bin öğrencinin mezun olduğunu ve bu nedenle pedagojik formasyonun kaldırıldığını dile getirdi. Yaklaşık 1 milyona ulaşması beklenen atanamayan öğretmenlerin atanmasını beklemenin çok rasyonel olmadığını ifade eden Selçuk, YÖK ile yapılan işbirliği sayesinde öğretmenlik fakültelerinin kontenjanlarının %10 azaltıldığı bilgisini verdi.

Bu haber 3013 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatanımı seviyorum
    10 ay önce
    Özeller salmalık gibi olmuş MEB görmüyor mu acaba? Özel okul öğretmenleri sömürülüyor bir kasiyerin dahi hakları verilmiyor sabah 7 akşam 7 çalıştırılıyor verilen ücret asgari ücret? Ne zaman gelişecek bu Milli Eğitim Ne zaman Milli bir eğitim haline gelecek? Ömrümüz yetecek mi bizim bunları görmeye?

Şişli Eskort