Bakan Selçuk: "Özel okullar ile olan fark azalacak"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretim tasarımı ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk: "Özel okullar ile olan fark azalacak"
23 Mayıs 2019 - 14:20

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir haber ajansının Ankara temsilcisine verdiği röportajda yeni ortaöğretim modeli ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Öğretmen İhtiyacı Artacak

Ortaöğretim Tasarımı'nın 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda hazırlandığını belirten Bakan Selçuk, yeni eğitim modelini oluşturan bileşenleri ise; öğretmen eğitimi, okul profili değerlendirme çalışması, her öğrencinin yeteneğini ve yönelimini belirleyen e-portfolyo şeklinde aktardı. Yeni eğitim tasarımı ile spor ve sanat alanındaki öğretmen ihtiyacının artacağını dile getiren Selçuk, bu konudaki endişelerin yersiz olduğunu vurguladı. Ayrıca yeni orta öğretim modelinde lise öğrencilerinin ders seçerken rehber öğretmenlerden yardım alacağını belirten Selçuk, dolayısıyla rehber öğretmenlerin sayısının da artmasının gerektiğine işaret etti.

Özel Okullar ile Devlet Okulları Arasındaki Fark Azalacak

2024 yılında ilk mezunlarını vermesi beklenen yeni ortaöğretim modelinin devlet liseleri ile özel okullar arasındaki farkı azaltacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, resmi okulların güçlenmesi ile ilgili önemli projeksiyonlarının bulunduğunu ifade etti. Velilerin özel okulları da tercih etmelerini isteyen Bakan Selçuk, özel eğitim kurumlarının her zaman tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de desteklenmesi gereken kurumlar olduğunu söyledi. Bakan Selçuk, devlet okulları ile özel okullar arasındaki farkı azaltmak ve resmi kurumların imkânlarını daha yüksek bir çıtaya ulaştırmak konusunda da iddialı olduklarını sözlerine ekledi.

Bu haber 714 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum