Bakan Selçuk Duyurdu! Çalışmalar Başladı

Binlerce kişinin beklediği yurt dışında lisansüstü eğitim görecek öğrenciler ile ilgili düzenlemelere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyuruldu. Selçuk, 1416 sayılı kanun üzerinde çalışa yürüttüklerini bildirdi.

Bakan Selçuk Duyurdu! Çalışmalar Başladı
08 Ocak 2020 - 09:39


   Binlerce kişinin beklediği yurt dışında lisansüstü eğitim görecek öğrenciler ile ilgili düzenlemelere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyuruldu. Selçuk, 1416 sayılı kanun üzerinde çalışa yürüttüklerini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yurt Dışı Bursiyerler Vizyon ve Farkındalık Eğitimleri toplantısında konuştu. Ziya Selçuk ülkenin saygın kurumlarında görev alacak, ülkemizi ve bayrağımızı yüksekle götürecek bir toplulukla beraber olduklarını dile getirdi. Ülkemizin insan gücüne değinen Selçuk, bu gücün çocukların geleceğine daha parlak şekilde bakılmasına vesile olacağını söyledi.

  Lisansüstü eğitim bursu alarak yurt dışına giden bursluların bu ülkelerde evrensel bakış açıları kazanacağını belirten Selçuk, ülke için ve insanlık için neler yapılacağının salim kafa ile düşünülmesi gerektiğini vurguladı. Yurt dışına burslu olarak öğrenci göndermenin ilk olarak 3. Selim döneminde başladığını belirten Selçuk Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu ile bu konunun büyük bir çaba haline geldiğini söyledi. Bu çabanın kıvılcımlara dönüştüğünü belirten Bakan, 20 bine yakın öğrencinin öğrenimlerini tamamlayarak ülkemize döndüğünü belirtti.

Beklentiler Yüksek

Lisansüstü eğitim bursları alarak yurt dışına gönderilen öğrencilerden beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, ortalamaya talip olmadıklarını belirtti. İddia olmadığında bu işte ortalama beceri gösterildiği için hukukunun teslim edileceğini belirtti. Toplumun rızasını alınmaması durumunda ise işin şahsileştiğini belirten Selçuk, insanlara hayvanlara yapılacak katkıdan, ülke bağından ve sivil toplum örgütlerinden bahsetti.

  İhtiyacın bilim konusunda gösterilecek gayretler için olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lisans eğitim bursları ya da lisansüstü eğitim bursları ile yurt dışına gide öğrencilerin nasıl rahat edeceklerini anlattı. Bakan Selçuk tarafından yurt dışına giden öğrencilerin nasıl rahat edeceğini, dijital platformlardan nasıl soruların alınacağını ve ekonomik imkanlar için alınacak tedbirlerin nasıl olacağını belirleme konusunda değerlendirmelerde bulundu. Eski öğrenciler ile ilgili neler yapılacağını ve öğrencilere nasıl destek olunacağı konusunda değerlendirmelerde bulunan Balan Selçuk, yurtdışı lisansüstü eğitim bursu konusunda yapılan çalışmalara da değindi. Selçuk, her yasanın kendi içinde evrilmesi gerektiğini ve bazı çalışmaların üzerinde sürekli çabaların devam ettiğini belirtti.

Bu haber 458 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort