erkek protez saçthemeforest temaları

Bakan Selçuk Anlattı: İşte Yeni Eğitim Sisteminin Ayrıntıları

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ortaöğretimde yeni model ile ilgili ayrıntılar İstanbul'da açıklandı.

Bakan Selçuk Anlattı: İşte Yeni Eğitim Sisteminin Ayrıntıları
18 Mayıs 2019 - 10:16

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından canlı yayında anlatılan ortaöğretimde yeni modelin ayrıntıları hakkında bilgiler verildi. Yeni eğitim sisteminin ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9. sınıflardan başlayacağını belirten Selçuk, sisteme kademeli bir geçiş süreci olacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretime yönelik olarak hazırlanan yeni modelde Bilgi Kuramı zorunlu ders haline getiriliyor. Derslerde uygulayarak ve yaparak öğrenme ağırlık kazanacak. Özellikle 12. sınıflar için yenilikçi dersler geliyor. Haziran ayında dersler yerine yaşam becerileri etkinlikleri uygulanacak. Yeni modelde ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran ayında dersler yerine proje sunumları ve portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri ile ilgili etkinlikler düzenlenecek.

İşte Dikkat Çeken Ayrıntılar

Haziran ayı 9 ve 11. sınıflar için sunum ayı olacak, portfolyo sunum ve değerlendirme çalışmaları olacak. 12. sınıflar için öne çıkan başlıklardan biri kariyer yönetimi. İşte onlar özel rehberlik desteği de alacaklar ve bunun dışında da akademik yaşama hazırlanabilmek için hem buna göre dersler alacaklar hem de bu rehberlik desteği ile birlikte üniversitede seçmeleri gereken, seçmek istedikleri bölüme doğru daha rahat yönelecekler. Aynı zamanda sertifika eğitimleri alacaklar, akreditasyonu kurumlardan ya da akreditasyonu olan okullardan alacakları sertifika eğitimleriyle de üniversite okumasalar bile yetkin mezun olarak mezun olduklarında istedikleri yönde iş bulabilmeleri için onlara da imkân sağlanacak. 11 ve 12. sınıflar için Bilgi Kuramı zorunlu ders olarak gelecek. Bilgi Kuramı dersi ile birlikte öğrenciler bilgiyi sadece öğrenmeyecek, onu nerede kullanacaklarını, nasıl kullanabileceklerini bir bütün olarak ve bütünsel bir yaklaşımla ele alabilecekler. 12. sınıflar 6 saat proje ve sertifika çalışması dersi görecekler. İşte bu da onların geleceği için önemli olacak. Sınav tabii ki buradaki en önemli sorun. 2024'e bu öğrenciler sınava girecekler. Yeni dönemde sınavın bundan sonra amaç değil, bir araç olması ve öğrenciler üzerinde de sınav baskısının azaltılması hedefleniyor. 9. sınıflarla kademeli olarak başlayacak bu sistem 2020 senesinde Eylül'de başlayacak ve kademeli olarak bütün sınıfları doğru yönelecek. Ama şu anda eğitim-öğretim gören öğrenciler bu sistemden faydalanmayacak. Şu an 7. sınıfta olan öğrenciler ilk olarak bu sistemden faydalanacaklar.


Ders Sayısı Azaltılıyor

Yeni ortaöğretim modelinde ders sayılarının azalacağını aktaran Selçuk, 9. sınıflarda 15-16 olan der sayısı yeni sisteme göre 8'e, 10. sınıfta 9'a, 11. sınıfta 12-15 olan ders sayısı 9'a ve 12. sınıfta ise 7'ye düşürülecek. 12. sınıfta haftalık akademik ders saati 24 olacak.

“HEY” Geliyor

Öğrencilerin hayal edebilmesi için ve hayatta toplumsal fayda çalışmalarına katılabilmesi için birçok fırsatın söz konusu olduğunu dile getiren Selçuk, kısaltması “HEY” olan bir modeli hayata geçireceklerini söyledi. İlkokul ve ortaokulda tasarım atölyeleri ile yapılmaya çalışılanları lisede devamı olarak zenginleştirmeyi hedeflediklerini belirten Selçuk, öğrenciler için derslerin kişiselleştirilebilir gerektiğini vurgulayarak çocuğun ilgi alanlarının ölçülmesi gerektiğini söyledi. Hayal, etkinlik ve yaşam unsurlarının baş harflerinden oluşan HEY dersleri haftalık 5 saat olacak.


Ders Seçme Robotu Geliyor

2040'lara doğru inanılmaz bir çağ geldiğini ve çocuklarımızı o yıllara hazırlamamız gerektiğine dikkat çeken Selçuk, yeni sistemde ders seçme robotu geliştirdiklerini dile getirdi.

Bu haber 1722 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort