Bakan Kaya: Nikah yetkisi imamlara verilmesin

Nikah kıyma yetkisinin müftülere verilmesine ilişkin düzenlemeyle ilgili konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yetkinin imamlara verilmesine karşı görüş belirtti.

04 Ağustos 2017 - 14:43

Bakan Kaya, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi savunurken küçük yaşta yapılan imam nikahı evlilikler ile ikinci eş olaylarının sona ereceğini iddia etti. Yetkinin imamlara da devredilebileceğine ilişkin tartışma anımsatıldığında Kaya, bu tür düzenlemelerin yönetmelikle yapılabildiğini belirterek, "Bu konuda hassas olmak lazım" dedi. Kaya, kabinede iki kadın bakanın yetersiz olduğunu da belirterek, "Niye savunma bakanımız kadın olmasın" diye sordu
Kaya, bir grup gazeteciyle sohbetinde, son günlerin en çok tartışma konusu olan müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

GİZLİ SAKLI NİKAH OLMAZ

"Mevcut düzenlemede belediye başkanları, muhtarlar ve dış temsilcilikler nikah kıyabiliyor. Buna ilave olarak il ve ilçe müftülerine nikah kıyma yetkisi verilmesi söz konusu. Müftünün kıydığı nikah resmi olacak. Ben aslında imam nikahı diye bir şeyi kabul etmiyorum. Asıl olan resmi nikahın kıyılıp duyurulmasıdır. Şimdi müftü nikah kıydığında resmi olacak, yasal zorunlulukları yerine getirecek. Küçük yaşta evlilikler olamayacak, kadının tüm hakları korunacak. Evlilik yaşı değişmeyecek. Birden çok eş durumu olmayacak."

İMAMLARA MI DEVREDİLECEK?

Kaya, "Yani bu yetki imamlara mı devredilecek? İmam nikahını resmileştirmiş olmuyor musunuz?" sorularına, "Hayır, bilmiyorum. O konuda hassas olmak lazım. İlçe ve il müftülerine yetki veriliyor sadece. Tasarıda şuna devredilir demiyor. Bence böyle de kalmalı. Müftü kıysın nikahı, imam niye kıysın? Bu benim kişisel görüşüm. Kadınlar gerçekten mağdur, bu yolla bu mağduriyeti giderebiliriz" yanıtını verdi.

NİYE KADIN SAVUNMA BAKANI YOK

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kadın bakan sayısının ikiye çıkmasıyla ilgili de "Kabinedeki erkek arkadaşlar, 'Kabinede sayınız yüzde 100 arttı' diye espri yapıyorlar. Niye iki kadın bakan olsun, neden 10 olmasın? Ekonomi Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı niye bir kadına emanet edilmesin? Birçok ülkenin kadın savunma bakanı var. Niye kadın savunma bakanımız yok" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet
    4 ay önce
    müftülere verilmesine razıyız ama imamlara verilmesine biz de karşıyız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'4 özel öğrenciye 1 öğretmen düşüyor'
'4 özel öğrenciye 1 öğretmen düşüyor'
Mesleklere MYK ayarı
Mesleklere MYK ayarı